Pentax K-3 III – konečně jsme se dočkali nové pokročilé zrcadlovky

4. dubna 2021
TWEET SDÍLET

Na třetí generaci pokročilé APS-C zrcadlovky Pentax čekají fotografové už nějaký ten pátek, nyní společnost Ricoh konečně představila model Pentax K-3 III, který se tak stává vlajkovou lodí v nabídce APS-C modelů zrcadlovek této značky.

Srdcem digitálu je APS-C snímač typu CMOS-BSI s rozlišením 25,7 Mpx, který je navíc stabilizovaný. Mimo toho se zrcadlovka dočkala také celé řady vylepšení. Mimo jiné je to například nový typ závěrky, která umožňuje sériové snímání rychlostí až 12 sn/s při jednorázovém, respektive 11 sn/s při kontinuálním ostření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V kombinaci s obrazovým procesorem nabídne snímač maximální citlivost až ISO 1 600 000, což značí, že by měl být obraz i při vyšších citlivostech zatížen menším množstvím šumu. Stabilizace obrazu má podle výrobce účinnost až 5,5 EV, což je aktuálně nejúčinnější systém u fotoaparátů s bajonetem K. Stabilizace také dostala nový pracovní režim, určený výhradně pro použití při technice švenkování.

Ostření zajišťuje nový modul SAFOX 13 s širším pokrytím záběru ostřicími body, než je tomu u modelu K-3 II. Konkrétně je možné vybírat z celkem 101 bodů, z nichž je 25 křížových. Vylepšeno by mělo být také sledování a detekce objektů.

Změn doznal také hledáček, který nyní nabídne zvětšení 1,05× (0,7× ekvivalent kinofilmu) a má 100% pokrytí scény. Hledáček má vestavěný transparentní displej, který umožňuje zobrazit v hledáčku další praktické informace a celkově by měl být obraz o 10% světlejší, než u předchozího modelu.

Vedle hledáčku je osazen samozřejmě i displej, ten sice není výklopný ani otočný, nabídne však podporu ovládání dotykem a při velikosti 3,2" má rozlišení 1 620 000 bodů. Dnes již standardem je také vzdálené ovládání s živým náhledem na displeji telefonu nebo tabletu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Funkčně čerpá Pentax K-3 III ze svých předchůdců, takže zde najdeme jak možnost záznamu snímků s vysokým rozlišením (Pixel Shift Resolution), tak i simulaci antialiasingového filtru pro redukci výskytu moaré. Video je možné natáčet v rozlišení 4K při 30 sn/s a při záznamu je využívána vestavěná tříosá stabilizace.

Současně se zrcadlovkou byl představen také bateriový grip se zdvojenými ovládacími prvky. Zapomenout také nesmíme na odolné provedení digitálu, který by měl být imunní vůči prachu, vlhkosti a nepříznivým povětrnostním podmínkám obecně a zdvojený slot pro paměťové karty SD.

Fotoaparát Pentax K-3 III bude dostupný v černém nebo stříbrném provedení koncem dubna za cenu 2000 USD, v případě koupě setu s bateriovým gripem, koženým popruhem a náhradní baterií pak přijde na 2300 dolarů.

PENTAX K-3 Mark III PENTAX K-3 Mark III
nabízí 1 obchod za cenu 53 990 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Pentax, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Fotografie měsíce: Zasypané, Kafka a další zajímavé snímky

Fotografie měsíce: Zasypané, Kafka a další zajímavé snímky

Proměnlivost, nestálost, dynamika. Zdá se, že nic z toho, co vidíme a zkoušíme nemá trvalý charakter. Žijeme ve světě neustálé změny, jejíž charakter se ale od Baumanova pojmenování tekuté modernity značně proměnil.

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Jedni o něm mluví jako o géniovi, v jiných vyvolává otázku, kdo z nás je blázen. Není jednoduché odpovědět. Jedno je ale jisté. Miroslav Tichý je nejuznávanějším českým fotografem ve světě.

39 Andrea Karlíková

Andrea Karlíková
Kultura
9 + 1 aplikace pro černobílou editaci fotek na mobilu

9 + 1 aplikace pro černobílou editaci fotek na mobilu

7 Adam Kos

Adam Kos
AndroidiOSFotoaplikace