9
Fotogalerie

Pentax K-1 – plnoformát oficiálně představen

Plnoformátová zrcadlovka značky Pentax byla oficiálně představena. Model nese označení K-1 a jeho koncová cena by měla být velmi zajímavých 55 000 Kč. Co se ukrývá uvnitř?

Po několika letech vývoje a několikaměsíčním čekání na finální uvedení, představila společnost Pentax svoji vlajkovou loď s plnoformátovým snímačem a označení K-1. Fotoaparát se drží nastaveného „hranatého“ designu značky, přináší však řadu zajímavých funkcí a vylepšení.

Hned na první pohled vás zaujme relativně malý stavový displej na horní straně těla a především trojice rollerů pro ovládání fotoaparátu – dva jsou umístěny tradičně na přední a zadní strana gripu pro ovládání palcem a ukazovákem pravé ruky – třetí je pak na horní straně těla a ovládá se palcem. 

0851004186.jpg8970339690.jpg

Obecně je tělo doslova poseto ovládacími prvky a podle jejich popisků je také velmi dobře vybaveno. Podobně, jako u nižších řad, je i plnoformátová novinka odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, konkrétně proti prachu, dešti a mrazu. Základem konstrukce je magneziové šasi, které je utěsněno na 87 rizikových místech.

Snímač a stabilizace

Zcela zásadní změnou oproti všem předchozím modelům Pentaxu je nejen velikost snímače ale také jeho stabilizace. Samotný snímač má rozlišení 36,4 Mpx a jedná se o CMOS typ bez antialiasingového filtru. Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí ISO 100 až 204 800. Obrazový procesor je taktéž nový Prime IV a podporuje ukládání snímků v JPEGu anebo ve 14 bitovém RAWu. Již standardem je ochrana před prachem na snímači pomocí jeho otřásání ultrazvukovými vibracemi – nově by však měla být tato funkce mnohem účinnější, než doposud.

9832014453.jpg

Úplně nový je pak systém stabilizace SR II (Shake Reduction), který pracuje v pěti osách a bude samozřejmě spolupracovat se všemi kompatibilními objektivy (bajonety KA, KAF, KAF2 a KAF3). Systém také sám pozná, že zrovna švenkujete a automaticky se přepne do adekvátního režimu stabilizace. Účinnost stabilizátoru by měla být 5 expozičních kroků.

Další výhodou nové stabilizační jednotky je také možnost pořizovat snímky s vysokým rozlišením – Pixel Shift Resolution – kdy jsou pořízeny čtyři snímky, každý s jinak posunutým snímačem, takže výsledný snímek by měl mít v RAWu teoreticky rozlišení 4×36,4 Mpx, tedy celkem 145,6 Mpx – nikde v technických specifikacích však výrobce neuvádí jaké výsledné rozlišení bude, jedná se tedy pouze o náš odhad.

Absenci AA filtru vyřešil výrobce jeho simulací v podobě mikroskopických vibrací snímače, což by mělo mít stejný efekt jako optický AA filtr ve vztahu k tvorbě moaré. Tuto funkci je možno vypnout anebo aktivovat v několika režimech.

Video zvládne K-1 natáčet ve full HD rozlišení při snímkovací frekvenci 60i, 50i, 30p, 25p, 24p. K dispozici bude také intervalové snímání s následnou tvorbou timelapse ve 4K rozlišení.

Displej a hledáček

Pentaprizmový hledáček má 100% pokrytí snímané scény a nabídne zvětšení 0,7×, matnice není bohužel uživatelsky vyměnitelná, dioptrická korekce je k dispozici v rozsahu -3,5 až +1,2 D. V hledáčku se zobrazují mimo základních expozičních informací také ostřící body, pomocná mřížka, elektronická vodováha, rámeček bodového měření expozice a rámeček pro vyznačení ořezu při fotografování na menší (APS-C) formát).

3783525041.jpg6439063647.jpg

Mnohem zajímavější je však displej, respektive jeho konstrukce. Velikost displeje je 3,2" s rozlišením 1 037 000 obrazových bodů bez dotykové vrstvy. Konstrukce umožňuje vyklápět a naklánět displej v úhlu 35° horizontálně a 44° vertikálně.

Autofokus a závěrka

Nově je vyvinutá také autofokusová jednotka s označením SAFOX 12, která pracuje s 33 ostřícími body, z nichž je 25 ve střední části pole křížových. Fotoaparát by měl být schopen ostřit i při velmi nízkém osvětlení -3EV.

Závěrka fotoaparátu garantuje minimálně 300 000 expozic a její nejkratší expoziční čas je 1/8000 s. Sériové snímání je také k dispozici, a to rychlostí 4,4 sn./s, touto rychlostí je možno uložit v řadě 17 RAWů anebo 70 JPEGů v maximální kvalitě.

Doplňující funkce

Fotoaparát je vybaven GPS modulem a Wi-Fi rozhraním pro vzdálené ovládání či prohlížení snímků. Velmi zajímavou funkcí jsou pomocná LED světla pro lepší orientaci na těle v případě fotografování v přírodě – umístěna jsou nad bajonetem objektivu a za displejem, na krytu dvířek pro paměťové karty a u konektorů pro připojení příslušenství.

Poměrně zajímavým ovládacím prvkem je roller na pravé straně vedle displeje, kterým je možné velmi rychle aktivovat doplňkové funkce – HDR, bracketing, nastavení odstínu, Wi-Fi, ořez, nastavení stabilizace apod – nastavení vybrané funkce se pak děje pomocí třetího rolleru na horní straně těla.

7970775600.jpg9001924704.jpg

Fotoaparát ukládá snímky na paměťové karty SDXC (se zpětnou kompatibilitou), pro které jsou připraveny hned dva sloty v pravé části těla. V rámci příslušenství bude k dispozici poměrně velký bateriový grip. Rozměry těla jsou 136,5×110×85,5 mm při hmotnosti 925 gramů.

1068700911.jpg 7457574218.jpg

Na trhu by se měl nový Pentax K-1 objevit v druhé polovině dubna letošního roku, doporučená cena je 54 950 Kč a české zastoupení Pentaxu již přijímá předobjednávky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud