Pentax je odolnější a přidává objektivy

30. ledna 2008
TWEET SDÍLET
V záplavě nových digitálů se objevily i nové kompakty a zrcadlovky od Pentaxu. Dnes se podíváme s čím jde výrobce na trh.

Celkem oznámil Pentax uvedení dvou nových digitálních zrcadlovek, tří digitálních kompaktů a několika objektivů. Nedlouho po informacích od Pentaxu se objevila také informace o nové zrcadlovce Samsung. Opět se jedná o totožný aparát, kde je rozdílný použitý firmware.

Pentax Optio E50

Základní model digitálního kompaktu, který je určen především pro začínající uživatele má rozlišení 8 Mpx na snímači velikosti 1/2,5". Maximální velikost fotografií je tedy 3 264 × 2 448 obrazových bodů. Citlivost snímače je nastavitelná v rozmezí ISO 100 až ISO 1 600. Nejvyšší citlivost je také použita při aktivaci digitální stabilizace obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má trojnásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 37,5–112,5 mm, světelnost na dlouhém konci je podprůměrných F5,2, počáteční ohnisko má standardních F2,8. Ostření využívá tříbodový systém autofokusu, normální ostřící vzdálenost je od 40 cm, v režimu makro pak 15 cm.

Konstrukce digitálu se drží osvědčených prvků – na horní straně spoušť, vzadu vedle displeje křížový volič, kolébka zoomu a tři další tlačítka. Cílové skupině uživatelů odpovídá i výbava aparátu, ten je konstruován jako expoziční automat s deseti scénickými režimy.

Klepněte pro větší obrázek

Po hledáčku byste pátrali marně, na zadní stěně najdete 2,4" displej s nízkým rozlišením 100 000 obrazových bodů. Napájení zajišťuje dvojice AA baterií, snímky se pak ukládají na SD nebo SDHC paměťovou kartu. Pro případ nouze je k dispozici i 10 MB paměti.

Pentax Optio M50

Model M50 je po strínce vybavení velmi podobný Optiu E50, z velké části se však liší vnější konstrukcí a použitým materiálem, který jej řadí do střední kategorie v portfoliu Pentaxe. Tělo je plastové s kovovým pláštěm.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř fotoaparátu najdeme také osmimegapixelový snímač mírně větších rozměrů 1/2,33". Jeho citlivost je ručně nastavitelná v rozmezí ISO 64 až ISO 6 400, nejvyšších citlivostí se využívá při režimu digitální redukce vibrací. Kromě fotografií, je k dispozici i záznam videa ve formátu AVI a záznam zvuku ve formátu WAV. Oproti svému předchůdci, Optiu M40, má novinka větší rozsah zoomu, a to 36–180 mm, což značí pětinásobný transfokátor. Světelnost objektivu však patří k horším, její hodnoty jsou F3,5–5,6.

Klepněte pro větší obrázek

Ani u tohoto kompaktu není k dispozici optický hledáček, displej však má úhlopříčku 2,5" a vyšší rozlišení 232 000 obrazových bodů. Vedle displeje je klasické osazení ovládacími prvky – křížový volič, kolébka zoomu, tři další tlačítka.

Také Optio M50 je expozičním automatem, v jeho výbavě však je více scénických režimů, a to třináct. Jejich rozpětí by mělo pokrýt většinu fotografických situací. Napájení je tradičně v režii Li-Ion akumulátoru, pro snímky je připraven slot na SD/SDHC karty.

Pentax Optio S12

Poslední kompakt patří do třídy stylových digitálů, a díky 12 Mpx rozlišení se Pentax zařadí po bok značek jako je Canon, Nikon a další. Velikost snímacího čipu narostla na 1/1,7", při dvanáctimegovém rozlišení je k dispozici rozsah citlivostí ISO 50 až ISO 3 200.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má tradičně trojnásobný optický zoom, rozsah ohnisek je 38–114 mm, světelnost sice začíná na slibných F2,8, na opačném konci však klesá až na F5,4. Ani tentokrát však není k dispozici mechanická stabilizace obrazu, v menu najdeme opět pouze digitální stabilizaci (Shake reduction) založenou na navýšení citlivosti.

Krom automatického režimu expozice je k mání ještě dvanáct scénických režimů. Pro kompozici při fotografování poslouží opět jen displej velikosti 2,5" s rozlišením 232 000 bodů. Antireflexní vrstvy na jeho povrchu by měly usnadnit čitelnost na slunci.

Klepněte pro větší obrázek

Energii dodává Li-Ion akumulátor případně volitelný síťový adaptér. Snímky je možné ukládat na SD/SDHC kartu nebo do vestavěné 22MB paměti. Pro komunikaci s okolím je aparát vybaven USB a AV rozhraním.

Pentax K200D

Dlouho očekávaný nástupce entry-level zrcadlovky konečně spatřil světlo světa. Podle dostupných informací není změn mnoho, spíše se jedná o kosmetické úpravy a drobná vylepšení. Základem zrcadlovky je tentokrát 10Mpx snímač velikosti 23,5 × 15,7 mm. Velikost snímků je 3 872 × 2 592 obrazových bodů. Ukládat můžete ve formátu JPG a RAW (DNG či PEF).

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici je stabilizace obrazu, která pracuje na principu plovoucího uložení snímače. Mimo to je aparát vybaven i protiprachovým systémem na snímací jedntoce. Podpůrnými prvky ochrany před prachem je konstrukce těla, která je částečně voděodolná a také prachuodolná.

Autofokus pracuje s jedenácti ostřícími body, k dispozici je jak automatické (single, continuous), tak i manuální ostření. Rozsah citlivostí je nastavitellný v rozmezí ISO 100 až ISO 1 600, zajímavá je možnost změny citlivosti v krocích po 1 EV, 1/2 EV či 1/3 EV, což nebývá u zrcadlovek této kategorie obvyklé.

Klepněte pro větší obrázek

Hledáček má zvětšení 0,85× a pokrývá 96 % snímané scény. Ačkoliv Pentax zachoval i horní stavový displej, zobrazují se shodné informace (a některé další) i na zadním displeji. Ten má velikost 2,7" při rozlišení 230 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

V levém horním rohu najdeme otočný volič expozičních režimů, v nabídce je automatika, priorita clony a času i plný manuál. Vše je ještě doplněno čtrnácti scénickými režimy. Příznivou zprávou je kompletní počeštění menu přístroje, stejně jako rozsáhlá nabídka (23) uživatelských funkcí.

Pentax zůstal věrný napájení čtveřicí AA článků a paměťovým kartám SD/SDHC. Pro zájemce bude k dispozici i bateriový grip.

Pentax K20D

Již předchůdce poloprofesionální digitální zrcadlovky, model K10D, vzbudil rozruch mezi uživateli, a to především díky integrované stabilizaci obrazu, prachovému filtru a odolné úpravě těla. Všechny tyto parametry zůstaly zachovány.

Klepněte pro větší obrázek

Základem těla je nyní snímač s rozlišením 14,6 Mpx a velikosti 23,4 × 15,6 mm, což značí crop faktor 1,5. Také Pentax sáhl po snímači typu CMOS, což se ostatně odrazilo i v rozšířeném rozsahu citlivostí. Maximální velikost snímků je 4 672 × 3 104. Ukládání je opět možné v JPEGu nebo v RAWu (PEF a DNG). Rozsah citlivostí je nastavitelný v rozsahu ISO 100 až ISO 3 200, v rozšířeném módu se horní hranice posunuje na ISO 6 400.

Ostření pracuje se stejným systémem jedenácti ostřících bodů, jako model K200D. Devět bodů v okolí středu je křížových. Tělo pracuje s objektivy s bajonetem KAF2, KAF, KA a K. Hledáček má zvětšení 0,95× a pokrytí 95 %. Poslední viditelnou změnou je displej, který narostl na 2,7" a jeho rozlišení je 230 000 obrazových bodů. Nově je u displeje nastavitelný nejen jas, ale také barevnost. Nezbytnou funkcí je živý náhled na displeji s možností zvětšení scény.

Klepněte pro větší obrázek

Společně s Pentaxem K20D byla představena zrcadlovka Smasung GX20, která má totožné technické parametry, na těle přístroje najdete pouze několik malých rozdílů. Odlišné je však menu a firmware fotoaparátu, kde je použit jiný algoritmus pro tvorbu JPEGů.

Klepněte pro větší obrázek

Spolu s novými fotoaparáty představil Pentax také pět nových objektivů. Tři objektivy mají pevná ohniska (200 mm, 300 mm a 35 mm), zbylé dva jsou zoomovací.

SMC PENTAX-DA* 200 mm F2.8ED [IF] SDM

Vysoce světelný teleobjektiv s ohniskem 200 mm má světelnost F2,8, maximální clona je F22. Po nasazení na zrcadlovku Pentax bude virtuální ohnisko 300 mm. Maximální zvětšení objektivu je 0,20×. Hmotnost skla je 825 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

SMC PENTAX-DA* 300 mm F4ED [IF] SDM

Druhým teleobjektivem je 300mm sklo s dobrou světelností F4, maximální zaclonění je F32. Přepočtené ohnisko po nasazení na zrcadlovku je 450 mm. Minimální ostřící vzdálenost je 1,4 m, zvětšení pak 0,24×. Hmotnost objektivu je 1 070 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

SMC PENTAX-DA35 mm F2.8 Macro Limited

Světelný širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem 35 mm se po nasazení na digitální zrcadlovku promění v pevnou padesátku s možností snímat makro ve zvětšení 1,0×. Maximální zaclonění je F22, nejkratší ostřící vzdálenost 14 cm, hmotnost objektivu 215 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

SMC PENTAX-DA 18-55 mm F3.5-5.6AL II

Druhá generace základního setového zoomu se po nasazení na digitální zrcadlovku změní v zoom s ohnisky 27,5–84 mm. Zvětšení objektivu je 0,34×, minimální ostřící vzdálenost 25 cm. Hmotnost 220 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

SMC PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED

Setový teleobjektiv, který je ideálním doplňkem k předchozímu sklu má virtuáloní ohniska 84–450 mm. Nejkratší ostřící vzdálenost je 1,4 m a zvětšení 0,28×. Hmotnost objektivu je 440 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Pentax, Příslušenství, První pohled


Android 14 nedovolí instalaci starých aplikací. Bude to jeden ze způsobů, jak se lépe bránit proti malwaru

Android 14 nedovolí instalaci starých aplikací. Bude to jeden ze způsobů, jak se lépe bránit proti malwaru

** Google v Androidu 14 změní zavedené pořádky ** Sideloading velmi starých aplikací vám systém zablokuje ** U dříve stažených starších aplikací z Google Play omezeni nebudete

Martin Chroust
Android 14Pro vývojáře
Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

One Piece Odyssey zachycuje věrně obrazový styl a potřeštěnost knižní předlohy, ale jen s obtížemi dokáže zaujmout hráče tímto svérázným pokusem o akční RPG.

Michal Polok
One Piece OdysseyRecenze
Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Petr Březina
Průvodce nákupem
Týden Živě: Apple zase něco ukázal, AI má na krku žalobu a Kubovo elektrosmetiště

Týden Živě: Apple zase něco ukázal, AI má na krku žalobu a Kubovo elektrosmetiště

** Jak automaticky přečíst vodoměr ve stupačkách ** Apple představoval nové produkty ** Sony má další walkman a AI před soudem

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Google ladí větší přesnost lokalizace přes Bluetooth. A to pro bezpečnější odemknutí telefonu hodinkami

Google ladí větší přesnost lokalizace přes Bluetooth. A to pro bezpečnější odemknutí telefonu hodinkami

** Google do Androidu přidá funkci pro lepší Bluetooth lokalizaci ** Budete vědět, zda je zařízení blíže nebo dále než 1 metr ** Jako první by měla funkce sloužit pro odemykání telefonu hodinkami

Martin Chroust
Smart LockBluetooth
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Nabíjíte jen jednou za týden. Tomuto smartphonu pomáhá k nadstandardní výdrži rekordní kapacita baterie

Nabíjíte jen jednou za týden. Tomuto smartphonu pomáhá k nadstandardní výdrži rekordní kapacita baterie

** Do prodeje se brzy dostane telefon, který dobijete jednou za týden ** Vděčí za to rekordně velké kapacitě baterie ** 22 000 mAh v mobilu, to dodnes zatím nikdo neměl

Martin Chroust
MIL-STD 810Zvýšená odolnost