7
Fotogalerie

PéeFka

Na konci roku se sluší bilancovat a dělat předsevzetí do roku nového. Nebo snad ne? Je vůbec někdo, kdo si alespoň jednou v životě nedal novoroční předsevzetí?

Konec roku má pro mnoho lidí jakési magické kouzlo. Není se co divit. Magie čísel patří k naší civilizaci minimálně od počátků křesťanství a možná ještě déle. Navíc rok co rok sledujeme, jak kdejaká větší či menší celebrita ke konci prosince bilancuje právě uplynulých dvanáct měsíců a předvádí, jaký by byla bývala generál, kdybychom bývali byli dali na její dnešní rady.

Zároveň se nám snaží předvést svůj subjektivní pohled do křišťálové koule a vydávat ho za kvalifikovaný odhad věcí nastávajících. A tak se ve všech médiích kde kdo chlubí tím, co sám dokázal, kritizuje to, co pokazili ostatní; většinou s doporučením, co máme dělat, aby se on cítil spokojen. Podléháme tomu ve větší nebo míře všichni.

Je mezi čtenáři vůbec někdo, kdo si alespoň jednou v životě nedal novoroční předsevzetí? Ne, že něco bude či nebude dělat od Tří králů nebo letního slunovratu, ale od půlnoci 1.1.? Možná by na počítání stačila jedna ruka vysloužilého pracovníka pily – pokud taková bílá vrána vůbec existuje.

P1750212.jpg P1750580.jpg P1760767.jpg
1. Konec letní sezóny... 2. Klaunova zpověď 3. Křištálově čisté úmysly

Už je to dlouho, co jsem přišel na to, že kytku ženě nemusím přinést právě jen o narozeninách a nějakému slibu, který dávám sám sobě, vůbec nezáleží na tvaru a pamatovatelnosti datumu našeho gregoriánského kalendáře. A tak zvýšené aktivity na konci, respektive začátku roku sleduji spíše s pobavením a jediné co si musím hlídat, je koncovka při psaní letopočtu, když je to zrovna nutné.

A tak vás nechci unavovat výčty toho, co se mi podařilo a v čem ještě vidím rezervy. Každý z nás máme jiné priority a vnímání. Už staré úsloví říká, že jeden má rád holky a druhý zase vdolky. Navíc nejsem celebritou, na jejíž názor by byl někdo až tak moc zvědavý.

P1780716.jpg P1780769.jpg P1780774.jpg 
1. Tento způsob Vánoc zdá se být...  2. Právě tady a teď... 3. Nový rok

Ale přece jsem natolik pod vlivem společenských konvencí, že si neodpustím přání k novému roku, který nás už velmi brzy čeká:

Takže nám všem vespolek přeji, abychom nejen v tom následujícím roce projevili více nadhledu, než umíme mít dosud. Nejen u fotografií svých nebo těch ostatních. Nejen na fotoserverech, ale i v běžném životě, který nemá s naším koníčkem často nic společného. Přeji nám více úsměvů a očistného smíchu namísto svěšených koutků. A dělejme to vše veřejně pod svým vlastním jménem. Nemáme se přece za co stydět a umíme si za svým názorem stát.

Jsem snad ve svých přáních naivní? Do jisté míry ano, vím to o sobě a nestydím se za to. Nekouřím a skoro nepiju, takže si nějakou slabůstku snad můžu dovolit – ne? :)

František Richter

P1780541.jpg

P.S. Skoro bych zapomněl: Taky hodně dobrých fotografií, které udělají radost nejen vám, ale i lidem kolem, přeji.

Určitě si přečtěte

Články odjinud