PeakDesign: když chcete víc než popruh na digitál

27. března 2014
TWEET SDÍLET
Ramenní popruh anebo zápěstní poutko jsou základním příslušenstvím, které najdete u každého fotoaparátu. Ne vždy je však jejich provedení ideální. Proto vznikají různé alternativy, jako například ty od Peak Design.

Stejně, jako má každý fotograf jiné workflow pro práci s fotografiemi v počítači a jinak nastavený fotoaparát, má také svůj osvědčený a pohodlný způsob transportu a uchycení fotoaparátu na těle.

Klasický popruh, který hodíte přes rameno anebo kolem krku je základem, se kterým začínal prakticky každý z nás, někteří u něj skončili, protože jim maximálně vyhovuje a je dostačující. Ti ostatní se obvykle snaží najít něco pohodlnějšího a praktičtějšího.

Osobně mi klasický popruh nevadí, pravdou však je, že při nošení na krku a chůzi mi fotoaparát na břiše „lítá“ ze strany na stranu. Při nošení na rameni mi zase popruh klouže dolů a mám strach o digitál, nosit jej pak přes hlavu a rameno je prakticky nemožné, protože takto dlouhých popruhů není mnoho, nemluvě o komplikacích, když jej potřebuju rychle sundat a něco vyfotit. Ještě horší je to při snaze fotit na výšku.

Ve většině případů tak končím s popruhem namotaným kolem předloktí a zápěstí tak, aby mi nikde nevlál a zároveň byl pojistkou pro případ že bych tělo upustil. Tak mne napadá že bych asi ocenil otočnou karabinu alespoň na jednom konci popruhu, abych neměl jednotlivé otočky na předloktí pokroucené...

Alternativa k popruhu

Alternativ ke klasickému popruhu je opravdu mnoho, mezi ty nejrozšířenější patří popruh s uchycením do stativového závitu, dále popruh, který má na koncích karabiny, takže jej můžete odepnout a nikde nezavazí (pak ovšem zavazí ty koncovky s karabinami, přichycené k aparátu).

Poměrně oblíbený je návlek/popruh na ruku a zápěstí – podobně, jako je tomu u videokamer, díky kterému si občas odpočine pravá ruka i v případě, že fotografujete s dlouhým sklem a plnoformátovou zrcadlovkou.

Jeden z podobných problémů pravděpodobně řešil Peter Dering ze San Francisca, který v letech 2012 a 2013 spustil na Kickstarteru kampaň, jejímž výsledkem měla být v jednom případě výroba držáku na fotoaparát, a v tom druhém pak univerzální multifunkční popruh pro přenášení aparátu. V obou případech se potřebné prostředky podařilo získat a na trhu se tak objevily produkty pod značkou Peak Design – držák Capture Camera Clip, popruhy Leash a Cuff.

Fotoaparát na batohu nebo na opasku?

Držák fotoaparátu, který jsme měli možnost otestovat je již druhou generací a nese označení Capture Pro Camera Clip. Oproti svému předchůdci je vyroben z pevnějšího a lehčího materiálu a zároveň je celkově odolnější konstrukce.

Hmotnost držáku je 110 g a je vyroben z hliníku a odolné kovové slitiny. Samotný držák je složen ze dvou podobně tvarovaných dílů, přičemž spodní na sobě má průřezy pro snížená hmotnosti, horní pak obsahuje prostor pro uchycení stativové destičky a dvojici pojistek proti jejímu vyvléknutí. Obě dvě části jsou spojeny dvojicí šroubů.

Klepněte pro větší obrázek 

Otvor pro jeden ze šroubů má boční vykrojení, takže nemusíte destičky úplně rozdělávat, ale stačí pouze oba šrouby více povolit a druhý slouží jako osa, kolem které se destičky vzájemně otáčejí. Aplikace je pak poměrně jednoduchá, spodní část umístíte dospod popruhu batohu či opasku, horní část otočíte do pozice, kdy zacvakne kolem druhého šroubu a oba dva pevně dotáhnete.

Klepněte pro větší obrázek 

Následně použijete jednu ze tří stativových destiček, kterou umístíte na fotoaparát a celou soustavu potom zacvaknete do držáku. Červená pojistka slouží k uvolnění západky a umožní vám fotoaparát z držáku vyjmout. Druhá pojistka v podobě šroubu zamezuje případnému nechtěnému uvolnění červené pojistky, jednoduchým dotažením šroubu přitlačíte stativovou destičku, takže ji nelze vůbec vyjmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Práce s držákem je poměrně jednoduchá ať už z pohledu jeho instalace, nebo z pohledu následného používání. Celý systém však má jednu zásadní mouchu, a tou je komfort závislý na celkové hmotnosti fotoaparátu s objektivem a pak také místo, kde jej máte instalovaný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ideální místo pro upevnění držáku je na popruhu batohu, kde má dostatečnou oporu a nebude se vyvracet ani při používání těžšího těla s objektivem. Stativová destička má čtvercový profil, takže je možné přichytit fotoaparát v jedné ze čtyř různých pozic, přičemž tou nejlepší pro přenášení je poloha s objektivem dolů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V případě, že použijete držák v kombinaci s opaskem nebo například bederním pásem, budete u větších fotoaparátů řešit problém v podobě vyvracejícího se opasku či pásu a s tím spojené nepříliš komfortní nošení u pasu – kalhoty vám zkrátka začnou sjíždět vinou váhy aparátu anebo budete muset mít opasek příliš utažený, takže jeho nošení také nebude pohodlné.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při instalaci držáku na popruh batohu se můžete potýkat také s tím, že je popruh příliš tlustý, v takovém případě je řešením maximálně povolit oba šrouby a popruh více zmáčknout. Šířka popruhu obvykle nebude velkým problémem, protože tento se většinou zužuje směrem ke konci, kde budete mít držák přichycený.

Takže jak to tedy s držákem na fotoaparát je? Je použitelný nebo není? Jako u většiny podobného příslušenství závisí na vás co od něj očekáváte. Pokud chcete mít fotoaparát stále po ruce když chodíte na túry (a chodíte-li často) a nechce se vám jej nosit na popruhu kolem krku, pak bude Capture Pro Camera Clip ideálním doplňkem vaší výbavy.

Jestliže si od něj ale slibujete jednoduché nošení aparátu u pasu, tak vás asi budu muset zklamat, bez samostatného bederního pásu to půjde špatně. Řešením by pro vás mohl být spíše tzv. „slingshot“ popruh (viz dále).

Zarazit vás může vyšší pořizovací cena, nicméně není nijak výrazně znásobená oproti ceně v zahraničí, navíc máte na držák doživotní záruku. K dispozici je také levnější verze Capture Camera Clip, která se liší v několika málo detailech – při koupi nemáte na výběr ze tří stativových destiček, v nabídce je pouze jedna, spodní část držáku nemá otvor pro montáž na stativ a posledním rozdílem je použitý materiál – držák je částečně kovový a částečně ze směsi plastu tvrzeného skelným vláknem. 

Capture Pro Camera Clip

  • hmotnost držáku: 110 g
  • hmotnost stativové destičky: 22–34 g
  • rozměry: 10,4 × 5,2× 2,8 cm
  • maximální šířka popruhu pro uchycení: 7,6 cm
  • maximální tloušťka popruhu pro uchycení: 1,3 cm
  • cena: 2 179 Kč
  • záruka: doživotní
  • distribuce pro ČR: One five

Témata článku: Technika, Příslušenství, Peak Design