Peak Design Slide: Zkušenosti s popruhem za všechny prachy

9. července 2019
TWEET SDÍLET

Byla to jedna ze situací, kdy jsem přišel domů, rozbalil krabici a říkal si, že jsem možná právě vyhodil 1 700 Kč. Za popruh k fotoaparátu! Byl hodně široký, v horní části téměř neohebný... jak s ním vůbec foťák dostanu do brašny?

Píšu o Peak Design Slide, o popruhu k zrcadlovkám, ke kterému navzdory ceně najdete podezřele pozitivní zkušenosti uživatelů. Třeba ty, že zmíněná šířka 45 mm a materiál připomínající bezpečnostní pás v autě dobře rozloží hmotnost. Nebo že tuhý límec zaručí, že se popruh na krku podélně neprohne a tíhu foťáku rozloží opravdu do celé své šířky.

Je to tak, fotoaparát s hmotností kilo a půl byl najednou pocitově lehčí než se standardním textilním popruhem (u mě Canon) nebo neoprénovou alternativou z čínského eshopu.

Originál mi trochu vadil i kvůli nápisu, nechci nosit kolem krku reklamní pás. Také připevňování standardního popruhu k tělu fotoaparátu je nešikovné, možnosti nastavení délky nedostačující a změna trvá dlouho.

S foťákem na zádech

Peak Design Slide se se svým systémem kotviček zapadajících do spon dá okamžitě odepnout. Popruh dám pryč, když mám fotoaparát na stativu, nebo když ho potřebuji dostat do menší brašny. Nastavení požadované délky je bleskurychlé, stačí povolit jednu nebo obě spony a posunout je po popruhu.

Dvě kotvy mám v tradičních očkách na levém a pravém rohu fotoaparátu. Na nich ho nosím nejčastěji, v klasické pohotovostní poloze před sebou. Třetí kotva je dole u stativového šroubu. Ideálně se do něj napřed přišroubuje dodávaný nástavec s očkem, za které se provlékne poutko kotvičky. Anebo se její lanko skřípne pod stativovou destičku, když ji máte u foťáku připevněnou.

V mém případě jde o destičku pro malou hlavu stativu GorillaPod. Musel jsem jí ale uřezat vodováhu, aby očko kotvy dostatečně vyčnívalo ven a dalo se připevnit k popruhu.

Kotva dole se použije v situaci, kdy chci fotoaparát nosit křížem přes tělo na boku, nebo třeba až na zádech. Objektiv je v takovém případě přirozeně otočený směrem dolů, nesnaží se foťák převrátit jako při nošení na břiše a do boku se nepříjemně nezarývá hrana. Fotoaparát se v této pozici vůbec nehýbe, nemusím ho přidržovat a současně nemám strach, že bych s ním pod rukou o něco uhodil.

Tento způsob přenášení fotoaparátu je nečekaně pohodlný. Když vím, že mi bude stačit jeden objektiv a nechci tahat celý batoh, jdu jako pošťák se zrcadlovkou na boku. Anebo ji posunu, aby se ocitla až na zádech. I v této pozici se dá fotoaparát velice rychle uchopit, posunout před tělo a hned fotit.

Jsem rád, že jsem ho koupil

Když to shrnu, toto jsou důvody, proč jsem s Peak Design Slide nakonec velmi spokojený:

  • Dobré rozložení hmotnosti fotoaparátu na krku
  • Snadné připevnění a odpojení od fotoaparátu
  • Variabilní délka a její rychlé nastavení
  • Možnost přenášet fotoaparát na boku nebo na zádech
  • Je pěkný

Kromě ceny je trochu nepraktická 30 cm dlouhá zesílená střední část – límec, kterým se popruh dává kolem krku. Z jedné strany je tato část pogumovaná, aby popruh ještě lépe držel, sám ale používám hladkou plochu. Je problematické dostat tuto zesílenou část do brašny nebo batohu.

Chvíli jsem popruh z fotoaparátu dával pryč a poctivě ho svinoval do válečku. Přestalo mě to ale bavit, nějak jsem ho proto do batohu nakonec složil. Teď už mám proto nahoře přeloženou část, nevypadá to sice tak hezky, funkčně se ale nic nezměnilo.

Shrnuto: Doporučuji.

Tento text jsem mimochodem napsal už před rokem a potom na něj zapomněl. Cena popruhu 1 700 Kč se od té doby ani nepohnula.

Za 1 300 Kč se prodává ještě varianta Lite určená pro lehčí bezzrcadlovky. Je o hodně užší a je vyrobená z jiného materiálu, mé zkušenosti s vyšším modelem se na ni proto nemusí vztahovat. Pro kompakty má Peak Design varianu Leash za 1 100 Kč a stejný systém kotviček používají i poutka Cuff (800 Kč) a Clutch (1 100 Kč).

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství, Peak Design

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina