Patent od Olympusu naznačuje použití odlišné expozice pro různé části obrazu

Patent od Olympusu naznačuje použití odlišné expozice pro různé části obrazu

Olympus si patentoval technologii, která umožňuje pro různé části obrazu zvolit odlišnou expozici přímo ve fotoaparátu. To by dovolilo zachytit vysoce kontrastní scény bez nutnosti pořizování několika snímků s různou expozicí za sebou.

Na vysoce kontrastních scénách, jakými jsou například východ a západ slunce, se lze jen stěží vyhnout přepalům nebo podpalům. Pro zachycení krajiny, nebe i slunce je vždy potřeba vytvořit několik snímků s různou délkou expozice a vzniklé snímky následně v počítači spojit do jednoho.

2014_39116_fig04.png 2014_39116_fig05.png
Tento obrázek z patentu naznačuje, že uživatel označí různé části histogramu odpovídající různým objektům ve scéně a upraví jejich expozici nezávisle na sobě (zdroj: Egami)

Olympus možná našel řešení, které celý proces výrazně zjednoduší. V patentu společnost popisuje postup, při kterém může fotograf pomocí dotykového displeje fotoaparátu zvolit oblasti, u kterých bude použita kratší délka expozice. V praxi by to například znamenalo, že po označení slunce, případně nebe, dojde v těchto oblastech k expozici dlouhé pouze 1 s, zatímco u krajiny to bude 10 s, což dá ve výsledku snímek s histogramem bez přepalů či tmavých míst.

2014_39116_fig06a.png 2014_39116_fig06b.png
Uživatel označí oblasti, u kterých by mohlo dojít k přepalům a fotoaparát si se zbytkem poradí sám (zdroj: Egami)

Těžko říct, jak obtížná může být samotná implementace takovéto technologie a zda vůbec dokáží dnešní snímače a obrazové procesory takto náročný proces zvládnout. Olympus používá podobnou technologii nazvanou Live Time již dnes v bezzrcadlovkách OM-D E-M10/5/1. Live Time dokáže vyčítat data ze snímače v nastavených intervalech a zobrazovat náhled na displeji, dokud fotograf expozici nezastaví. Neporadí si ale právě s různou intenzitou světla v různých částech scény.

Určitě si přečtěte

Články odjinud