Pařížská muzea spustila on-line portál s desetitisíci historickými fotografiemi. K dispozici jsou zdarma

Pařížská muzea spustila on-line portál s desetitisíci historickými fotografiemi. K dispozici jsou zdarma

Paris Musées je veřejná instituce, která spravuje všechna muzea v Paříži. Nyní spustila nový portál nazvaný Collection, který nabízí veřejnosti přístup k více jak 100 000 digitálních reprodukcí klasického uměleckého díla a fotografie ve vysokém rozlišení. Veškerý obsah nabízený na portálu je dostupný pod licencí CC0, takže zdarma.

2.jpeg
Fotografie od Eugène Atgetze z roku 1857 zobrazující Maison de Balzac v Paříži. 

Kromě skenů uměleckých děl od takových autorů, jako je Rembrandt, obsahuje tato on-line kolekce také více než 62 000 fotografií. Ty pocházejí od nejstarších francouzských fotografů, jakými byli Pierre Emounts ou Emonds, Eugene Atget, Ernest Charles Appert, Hippolyte Blancard a Roger Henrard.

Protože jsou všechny fotografie pod licencí CC0, může si jejich kopie stáhnout kdokoli. To dokonce i spolu s dokumenty a úplnými podrobnostmi o jednotlivých fotografiích, včetně toho, kdy a kde byly pořízeny, v jakém muzeu se nacházejí a jaké byly použity materiály a techniky k jejich vytvoření. Paris Musées nicméně zpřístupní i obsah chráněný autorskými právy, ten však bude k dispozici jen v nízkém rozlišení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud