Pokročilé digitální technologie a bezproblémová dostupnost digitálních fotoaparátů s sebou přinášejí i nezanedbatelný problém vytrácejícího se soukromí a s tím ruku v ruce jdoucích nejrůznějších zákazů focení a zveřejňování snímků. Není proto divu, že první vlaštovky v boji proti fotografování jsou již na světě.
O tom, že není radno podceňovat problém ochrany soukromí před digitální technikou svědčí i fakt, že v Japonsku je 85% mobilů vybaveno fotoaparáty a Ameriku a Západní Evropu tento neveselý stav čeká na konci příštího roku - alespoň podle studie výzkumu trhu provedeného společností Gartner. Některé společnosti zabavují před vstupem do svých prostor veškeré digitální fotoaparáty a kamery, avšak v případě mobilního telefonu s fotoaparátem je toto řešení problematické.
Světlo jako zbraň
Výzkumníci z Georgia Institute of Technology přišli s poměrně levným způsobem, jak zabránit tajnému pořizováním fotografií a záznamů na místech, kde je toto zakázáno. Použitá technologie je schopná do vzdálenosti 10 metrů zaměřit fotoaparát a oslepit jeho optiku směřovaným paprskem světla. Ve výsledku se na fotografii místo kýženého záběru objeví pouze zářící modrý flek.

Detail použitého zařízení a jeho aplikace v praxi
Projekt je v současnou chvíli ve fázi odstraňování nedostatků - existuje zatím jen laboratorní prototyp, který tvoří digitální projektor spolu s upravenou kamerou připevněnou na jeho horní straně. Nicméně v brzké době by vynálezci rádi přešli do stadia sestavování a projektování výrobku, který by poté mohl jít do masové produkce a prodáván zákazníkům. Vzhledem k použitým zařízením se dokonce uvažuje o tom, že by tato technologie mohla být jako doplňkový bonus zasazena do novějších modelů digitálních projektorů.
Vynálezci z Georgie nejsou v tomto boji zcela osamoceni. Na jejich stranu se staví i gigant Hewlett-Packard, který si nechal patentovat technologii způsobující modré snímky (že by inspirace BSOD od Microsoftu?) ve fotoaparátu. Má to jeden malý problém - fotoaparát musí být vybaven speciálním obvodem, který toto bude vykonávat.
Jak to vše funguje?
Vědci z georgijského Institutu postavili své zařízení na jednoduchém principu - na odrazu světla. Jejich zařízení vysílá do okolí světelné paprsky, které se od reflexních materiálů vrací zpět a jsou snímány kamerou. Získaná data jsou vyhodnocena a dochází k filtraci nežádoucích zdrojů odrazů - skel brýlí, hodinek, láhví apod. Lokalizovaný fotoaparát je oslněn úzce směřovaným světelným zářením. Toto záření nepřestává po celou dobu, ve které je detekována čočka přístroje, aby se zamezilo případnému pořízení fotografie. Pro zvýšení bezpečnosti systému probíhá oslňování přístroje v záblescích, aby se znemožnilo automatice fotoaparátu kompenzovat tento nenadálý stav zvýšením clonového čísla. Do budoucna se pro zablokování fotoaparátů plánuje použití laserového ukazovátka a dvou zrcadel namísto drahých dataprojektorů. Celkové náklady by se tímto hodně snížily.

Podobná udělátka byly dříve výsadou B-čkových sci-fi filmů
Zatím celý systém vykazuje nedostatky - použitá technologie neumí blokovat více fotoaparátů zároveň a funguje pouze na fotoaparáty osazené CCD nebo CMOS snímači. Vzhledem k 45° úhlu vyzařování světla dochází ke vzniku slepých míst, ve kterých nemá technika šanci zasáhnout. Dalším problémem je nízký dosah soustavy, nedokáže detekovat fotoaparát na vzdálenost větší než 10 metrů a také nezvládá čočky s předsazenými filtry. Přes to všechno se dá ale hovořit o pokroku. Jedná se o první systém, který nepotřebuje k zablokování fotografování spolupráci přístroje. Uvidíme jaká bude budoucnost. Možná se dočkáme toho, že bezpečnostní kamery na zdech nebudou sledovat pouze nás, ale budou bedlivě kontrolovat i naše fotoaparáty.
Pokud máte zájem shlédnout video, jak celý systém funguje v praxi, můžete si ho stáhnout zde: