Panasonic, Viltrox a Yongnuo mají nové světelné objektivy

13. listopadu 2021
TWEET SDÍLET

Stále širší nabídka objektivů pro plnoformátové bezzrcadlovky byla opět doplněna o několik zajímavých kousků z dílny větších i menších výrobců.

Panasonic Lumix S 35 mm F1,8

Poslední novinka z dílny Panasonicu je pevný a světelný objektiv osazený bajonetem L-mount s ohniskem 35 mm, univerzální sklo nejen pro reportáž a street.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv doplňuje stávající trojici s ohniskem 24, 50 a 85 mm, která má shodnou světelnost F1,8 a také prakticky stejné rozměry a ergonomii. To je dobrá zpráva zejména pro ty, kdo používají stabilizátory typu gimbal, při výměně objektivu nebude třeba kompletně nová kalibrace, ale pouze její úprava.

Optická konstrukce objektivu zahrnuje jedenáct čoček v 9 skupinách, kdy byly použity tři asférické prvky a tři čočky z ED skla. Konstrukce je odolná vůči prachu a vlhkosti. Clona je zde devítilamelová a ostřit zvládne objektiv od 24 cm. Objektiv by měl být dostupný koncem listopadu za cenu 700 USD.

Společně s novinkou výrobce oznámil také vývoj dalšího objektiv v řadě S, konkrétně se jedná o Lumix S 18 mm F1,8 s prakticky shodnou velikostí, jako stávající zástupci. Detaily týkající se dostupnosti nebo ceny oznámeny nebyly.

Yongnuo YN 50 mm F1,8S DF DSM pro Sony E

Základní padesátku pro bezzrcadlovky Sony představilo Yongnuo, tentokrát je objektiv určen pro plnoformátové modely. I když je parametry velmi podobný loňskému modelu 50 mm F1,8 pro APS-C digitály Sony, jedná se konstrukčně o odlišné sklo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zde obsahuje 11 čoček v 8 skupinách, použity jsou čtyři prvky z HR skla, jeden z ED skla a jeden asférický. Ostřicí skupinu pohání digitální krokový motor (DSM) s možností vypnutí tlačítkem na těle objektivu.

Clona je devítilamelová a ostření zvládne objektiv od 45 cm. Na tubusu je mimo přepínače ostření také dvojice funkčních tlačítek, kterým je možní přiřadit funkci v nastavení fotoaparátu. Na objektivu je také USB-C konektor pro možnou budoucí aktualizaci firmwaru. Cena objektivu by se měla pohybovat kolem 310 USD, na trhu bude do konce roku.

Viltrox 85 mm F1,8 AF pro Canon RF

Také společnost Viltrox přichází s levnou novinkou v podobě portrétního objektivu, poprvé s automatickým ostřením pro řadu Canon EOS R.

Konstrukce zde zahrnuje deset čoček v sedmi skupinách, včetně pětice prvků ze speciálního skla. Těm sekunduje devítilamelová clona s rozsahem F1,8 až F16. Ostřit zvládne sklo od 80 cm a pro filtry je připraven závit průměru 72 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pohon ostření je v režii krokového motoru a integrovaný čip zprostředkovává komunikaci s tělem digitálu pro nastavení clony, samostatný clonový prstenec totiž chybí. Na tubusu je přepínání mezi automatickým a ručním ostřením, součástí bajonetu je pak USB–C rozhraní pro možnou aktualizaci firmwaru.

Délka objektivu je necelých deset centimetrů, jeho průměr pak 8 cm. Hmotnost se zastavila na 530 gramech. Objektiv je niž možné koupit u vybraných prodejců, cena byla stanovena na 399 USD.

Témata článku: Objektivy, Canon, Technika, Bezzrcadlovky, Sony, Panasonic, Yongnuo, Viltrox, L-mount, Bezzrcadlovky na Heureka.cz