Panasonic uvedl Lumix GH5 Mk II a potvrdil vývoj modelu GH6 a supersvětelného zoomu

1. června 2021
TWEET SDÍLET

Panasonic v minulém týdnu konečně představil dalšího zástupce řady bezzrcadlovek orientovaných na video – Lumix GH5 Mark II je pokračovatelem první generace a přináší hned několik vylepšení.

V zásadě však tato vylepšení vycházejí jednak z požadavků zákazníků a jednak z nově používaných technologií, které se do fotoaparátů za poslední 4 roky (Lumix GH5 byl uveden v roce 2017) dostaly.

Klepněte pro větší obrázek

Základem je zde snímač se shodným rozlišením 20 Mpx, nová verze je však opatřena antireflexní vrstvou. Snímači sekunduje nový obrazový procesor, který pak přináší další vylepšení v oblasti ostření, videozáznamu a také upravenou podobu menu, jako u novějších modelů Lumix.

Video je možné natáčet ve 4K rozlišení (DCI nebo UHD) v 10 bitovém záznamu 4:2:0 až do 60 snímků za sekundu. Vylepšena byla také účinnost stabilizace, která dosahuje až 6,5 EV, a to zejména při použití delších ohniskových vzdáleností u kompatibilních stabilizovaných objektivů, kdy je k dispozici duální stabilizace.

Mezi dalšími novinkami je možnost bezdrátového nebo kabelového odesílání videa do mobilního telefonu nebo bezdrátové sítě pro živé vysílání nebo použití jako webkamery. Dnes již standardní USB-C rozhraní je jak datové, tak napájecí a baterie se dočkaly vyšší kapacity. Již nyní také Panasonic oznámil vývoj nové verze firmwaru, která umožní vzdálené ovládání (tethering) přes USB.

Novinka by měla být dostupná v průběhu července buď samostatně za 1700 USD anebo v setu s objektivem 12–60 mm F2,8–F4 za cenu 2300 USD. Pro první zákazníky je spuštěna promo akce Early Bird, která potrvá až do 31.7. 2021.

Lumix GH6 a Leica DG 25–50 mm F1,7

Hned u dvou zajímavých novinek byl oficiálně potvrzen vývoj a příprava na trh. Konkrétně se jedná o další generaci na video zaměřené bezzrcadlovky Lumix GH6 a také nového světelného zoomu pro standard micro 4/3.

Lumix GH6 by se měl objevit na trhu do konce letošního roku. Zásadní změnou bude použití nového snímače s vyšším rozlišením a také nového obrazového procesoru. V součinnosti tato dvojice zvládne 4K DCI rozlišení (10 bit 4:2:2) při 60 sn/s bez časového omezení záznamu anebo bude k dispozici 5.7 K rozlišení při 60 sn/s (10 bit 4:2:0).

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k udávanému rozlišení videa lze předpokládat, že snímač bude mít rozlišení 24 Mpx. Předpokládaná cena by měla být kolem 2500 USD za tělo.

Poslední novinkou je světelný zoomu s rozsahem 25–50 mm, což znamená efektivní rozsah 50–100 mm, a to při světelnosti F1,7. Objektiv tak bude vhodným doplňkem ke stávajícímu modelu 10–25 mm F1,7.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Panasonic, Bezzrcadlovky na Heureka.cz