Panasonic šlape na plyn – objektiv, bezzrcadlovky a spolupráce s agenturou

27. září 2018
TWEET SDÍLET
Panasonic na tiskové konferenci v rámci veletrhu Photokina oznámil celou řadu, nejen produktových, novinek. Jak se zdá, tak začínají netradiční výrobci fotoaparátů šlapat na paty tradičním značkám.

O uvedení plnoformátové bezzrcadlovky Panasonic se spekulovalo několik posledních měsíců a nakonec se neoficiální stalo reálným. Hned dvě nové bezzrcadlovky s označením Lumix S, respektive Lumix S1R a Lumix S1, byly představeny včera.

Lumix S1R a Lumix S1

Obě dvě bezzrcadlovky využívají firemní snímač s různým rozlišením 47 Mpx (S1R) a 24 Mpx (S1), který samozřejmě zvládá jak záznam do JPEGu tak do RAWu. Ovšem co víc, oba dva modely jako první bezzrcadlovky na světě umí ukládat videozáznam ve 4K rozlišení při snímkovací frekvenci 60 nebo 50 sn./s

Klepněte pro větší obrázek

Nové modely od Panasonicu by se měly objevit na trhu až počátkem roku 2019, nyní tudíž nejsou k dispozici kompletní technické parametry, nicméně jisté technické novinky už společnost zveřejnila. Vedle možností videozáznamu mohou budoucí zákazníci počítat také s integrací duální stabilizace obrazu – tedy vedle stabilizovaného snímače by měl fotoaparát umět využít také stabilizaci v objektivu – to by mělo v konečném důsledku přinést výhodu především majitelům stabilizovaných objektivů, kdy bude digitál využívat benefity obou řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Největší otázkou byly v případě nových fotoaparátů objektivy, respektive bajonet, který budou používat. Kompletní vývoj a výroba objektivů by se pravděpodobně společnosti nevyplatila a uvedení komplexní řady objektivů na trh by trvalo několik let. To je pravděpodobně i jeden z důvodu vzniku aliance Panasonic – Leica – Sigma, která stojí za L bajonetem, sdíleným napříč všemi třemi značkami.

Klepněte pro větší obrázek

Podle oficiálních informací dodá samotný Panasonic do roku 2020 více než deset, přičemž by neměli chybět klasické ohniskové vzdálenosti 24–105 mm, 70–200 mm nebo světelný 50 mm F1,4. Pro ukládání snímků budou bezzrcadlovky Lumix S využívat hned dva typy paměťových karet, a to klasické SD ke kterým přibude slot na XQD karty.

Kompozice bude možná klasicky přes elektronický hledáček nebo přes displej, který by měl být výklopný ve třech osách a jak je u Panasonicu zvykem, bude mít i dotykovou vrstvu pro snadnější nastavení digitálu. Kolem dvojice bezzrcadlovek také kolují dotazy, pro koho jsou tyto modely vlastně určeny. Samotný výrobce předpokládá, že model S1 s nižším rozlišením bude využíván převážně pro záznam fotografií (70 %) a z menší části pak pro natáčení videa (30%) a cílí především na svatební fotografy a fotožurnalisty.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu model S1R s vysokým rozlišením snímače je určen pro profesionální fotografy přírody, reklamní fotografy či portrétisty. Panasonic také potvrdil, že řada Lumix G standardu micor 4/3 rozhodně nekončí a bude nadále paralelně pokračovat s nově představenou řadou Lumix S.

Klepněte pro větší obrázek

Lumix G

V rámci řady fotoaparátů se snímačem standardu micro 4/3 oznámil Panasonic vývoj širokoúhlého objektivu LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10–25 mm F1,7, který bude prvním zoomovým objektivem na světě se světelností F1,7 v celém rozsahu ohnisek.

Po nasazení na kompatibilní fotoaparáty nabídne objektiv efektivní ohniska v rozmezí 20–50 mm, konstrukce objektivu zachovává samostatný clonový prstenec, takže bude vhodný i pro záznam videa. Přesné technické specifikace, datum uvedení na trh a cenu dosud společnost nezveřejnila. 

Klepněte pro větší obrázek

Vedle nového objektivu připravil Panasonic také významnou aktualizaci firmwaru pro současné modely bazzrcadlovek Lumix DC-GH5, DC-GH5S, DC-G9 a DC-GX9. Ve všech případech by měla nová verze firmwaru přinést lepší výkon fotoaparátu v podobě rychlejšího ostření a snadnějšího ovládání. Konkrétní změny jsou následující:

LUMIX DC-GH5 Firmware Ver.2.4 (stáhnout)

  • Vylepšené automatické ostření
  • Vylepšené natáčení videozáznamů

LUMIX DC-GH5S Firmware Ver.1.2 (stáhnout)

  • Vylepšené automatické ostření
  • Lepší stabilita při přehrávání přes HDMI výstup
  • Vylepšené natáčení videozáznamů
  • Vylepšený výkon v určitých světelných podmínkách (např. v žárovkovém světle)

LUMIX DC-G9 Firmware Ver.1.2 (stáhnout)

  • Vylepšené automatické ostření
  • Vylepšený výkon v určitých světelných podmínkách (např. v žárovkovém světle)

LUMIX DC-GX9 Firmware Ver.1.2 (stáhnout)

  • Vylepšený výkon v určitých světelných podmínkách (např. v žárovkovém světle)

Lumix Pro

Společně se vstupem do kategorie plnoformátových bezzrcadlovek představil Panasonic také servisní službu Lumix Pro, která je určena především profesionálním fotografům a videografům, kteří pracují s produkty řady Lumix a vyžadují rychlý a spolehlivý servis. Lumix Pro je dynamický servisní balík, který by se měl měnit a přizpůsobovat podle potřeb zákazníků.

LUMIX PRO je rozšířením programu Lumix Professional Services, který již funguje v Japonsku. Nově se majitelé modelů GH4, GH5, GH5s a G9 budou moci registrovat i ve Spojených státech, Německu, Velké Británii, Francii, Itálii a Španělsku.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici bude celá řada servisních služeb doma i v zahraničí, mimo jiné základní i pokročilá údržba – čištění snímače, elektronickém hledáčku nebo těla, případně kalibrace objektivu. Uživatelé budou mít nárok na expresní služby, případně, pokud ani to nebude stačit, na zapůjčení náhradní výbavy. Členství v programu bude možno zakoupit online.

Panasonic a Getty Images

Spolupráce mezi Panasonicem a fotografickou agenturou Getty Images je také jednou z novinek veletrhu Photokina. Cílem spolupráce je podpořit fotožurnalistické projekty, vzniklé výhradně s fotoaparáty řady Panasonic LUMIX.

Klepněte pro větší obrázek

Program nazvaný Getty Images x LUMIX poběží do března 2019. Špičkoví fotografové zastoupení agenturou budou mít příležitost uskutečnit projekt podle chuti s pomocí odolných modelů Lumix. Celá akce zapadá do dlouhodobé strategie společnosti Panasonic, která prostřednictvím fotoaparátů LUMIX podporuje to nejlepší z fotografické kultury.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Panasonic

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Petr Březina

Petr Březina
Příslušenství
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily