12
Fotogalerie

Panasonic představil nový tenký kompakt a megaultrazoom

Aktuální novinky z dílny Panasonicu by se snad nemohly více lišit. Na jedné straně malinký kompakt, na druhé pak ultrazoom s šedesátinásobným přiblížením.

Portfolio Panasonicu patří mezi jedny z těch, které se stále vyvíjejí. Zatímco ostatní výrobci fotoaparátů si drží dvě až tři produktové řady a většinu rozdílů zvládají rozlišit číselným označením, Panasonic jde zcela jinou cestou.

V nabídce této společnosti najdeme snad desítku samostatně značených produktových řad – zkrátka proč to dělat pro zákazníka jednoduché a srozumitelné. Nicméně dva nově představené modely patří do řady XS a FZ. První jmenovaná byla dosud reprezentována pouze jedním zástupcem (XS-1). Řada FZ je na trhu již několik let a patří mezi poměrně oblíbené – zvláště se to týká modelů, které mají stálou světelnost objektivu v celém rozsahu ohnisek.

xs3fz72portadda.jpg 

Panasonic Lumix DMC-XS3

Jak již bylo uvedeno, je novinka druhým zástupcem relativně nové řady XS, která už svým názvem asociuje něco velmi malého. A také se o velmi malé fotoaparáty jedná, respektive výrobce se u této řady snaží dosáhnout co nejmenší tloušťky těla.

V případě modelu XS1 to bylo 14 mm u novinky XS3 je to 18,5 mm. Tlustší tělo fotoaparátu by teoreticky mohlo znamenat lepší objektiv, neboť v případě takto tenkých fotoaparátů nutně dochází ke kompromisu v oblasti obrazové kvality, respektive kvality zpracování objektivu.

Panasonic-Lumix-XS3-una-camara-muy-delgada-para-urbanitas.jpg 

Co nás čeká pod kapotou

Fotoaparát je vyveden ve dvou barvách, horní část těla má stříbrnou barvu, spodní potom jednu ze tří barev – černá, červená, hnědá. Celé tělo je opláštěno kovovým krytem. Ovládacích prvků je minimum – na horní straně tlačítko zapnutí/vypnutí a spoušť, na zadní potom kolébka zoomu a klasické rozložení čtyř tlačítek a uprostřed čtyřsměrový volič s potvrzovacím středem.

panasonic_lumix_dmc_xs3_display_a_rychle_reakce.jpg panasonic-lumix-xs3-01.jpg

Snímač tentokrát použil Panasonic typu High Sensitivity MOS o velikosti 1/2,33" a rozlišení 14,1 Mpx. Maximální velikost fotografií je tedy 4320×3240 obrazových bodů při výchozím poměru stran 4:3, volitelně je k dispozici také poměr 1:1, 3:2 nebo 16:9. Video je možné natáčet ve Full HD rozlišení ve formátu MP4.

Objektiv placatého fotoaparátu má pětinásobný optický zoom s rozsahem 24–120 mm (4,3–21,5 mm fyzických) a lehce podprůměrnou světelností F2,8–6,9. Samozřejmostí je optická stabilizace MEGA O.I.S., kterou Panasonic využívá prakticky u všech svých fotoaparátů.

panasonic_lumix_dmc_xs3_01.jpg 

Displej má velikost 2,7" a rozlišení 230 000 obrazových bodů, což není mnoho a obraz nebude zcela jemný.

Automatika vládne

Vzhledem k tomu, že se jedná o fotoaparát primárně designový, nepředpokládá se zde přílišná touha po kreativitě, vše je tedy podřízeno expoziční automatice. Pokud by však uživatel přeci jen zatoužil po kreativních snímcích, má k dispozici celou řadu filtrů, které dokáží prakticky to stejné, co populární mrvítka fotografií pro mobilní telefony.

XS3.jpg 

Panasonic ale šel až tak daleko, že v nabídce retušovacích nástrojů najdete například vyhlazení vrásek, bělení zubů či dodatečné nanesení make-upu. Prodejní ceny by se měla pohybovat do 4 000 Kč.

A-Tiny-Digital-Camera-Debuts-Panasonic-Lumix-DMC-XS3-2.jpg

Panasonic Lumix DMC-FZ70

Novinka patřící do řady FZ se drží nastaveného designu a jak lze předpokládat, tak i nastaveného směru v podobě rozšiřování rozsahu optického zoomu, který má tentokrát šedesátinásobné přiblížení.

Po konstrukční stránce si zachovává FZ70 tvář svých předchůdců z řady FZ. Tělo je podobné jako u amatérské zrcadlovky, a to co do velikosti, tak i rozložení ovládacích prvků. Na horní straně je hlavní vypínač, otočný volič expozičních režimů, spoušť s integrovaným ovládáním zoomu, režim snímání a ostření a přímý přístup k nahrávání videa.

panasonic-dmc-fz70.jpg panasonic-lumix-fz72-01.jpg

Zadní strana pak nabídne klasické rozložení se sedmi tlačítky a čtyřsměrovým voličem s potvrzovacím středem. Potěší samostatné dialogové kolečko pro rychlou změnu vybraného parametru. Displej má velikost 3" s rozlišením 460 000 obrazových bodů, hledáček má rozlišení pouhých 202 000 bodů.

panasonic-lumix-fz72-04.jpg 

Supersklo

Objektiv s šedesátinásobným optickým zoomem vypadá na fotoaparátu mohutně, jeho rozsah začíná na 20 mm a končí na 1200 mm (fyzický rozsah je 3,58–215 mm). Světelnost je poměrně slušná, a to F2,8–5,9, zvláště na dlouhém ohnisku je to poměrně dobrá hodnota.

Předpokládáme však, že i v tomto případě došlo na kompromis v optické stavbě objektivu, což se projeví sníženou schopností přenosu kontrastu a klesající ostrostí při používání delších ohnisek.

xPanasonic-LUMIX-DMC-FZ70-400x300.jpg.pagespeed.ic.gBPdwkEkPN.jpg FZ72_slant_LA8_LT55_700px.jpg
Vlevo maximálně vysunutý objektiv, vpravo s nasazeným telekonvertorem 

Uvnitř těla je CMOS snímač velikosti 1/2,3" s rozlišením 16,8 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 4608×3456 obrazových bodů. Rozsah citlivostí začíná na ISO 100 a končí na ISO 6400. Fotografie je možno ukládat jak do JPEGu, tak i do RAWu.

Video zvládne fotoaparát natáčet ve full HD kvalitě 1920×1080 v režimu 50i/60i (17 Mbps, AVCHD), 25p/30p (20 Mbps, MP4). Pro záznam zvuku slouží stereomikrofon s masivní mřížkou, který je umístěn před sáňkami pro blesk. Mimo nich je k dispozici ještě miniHDMI a  USB rozhraní. O ceně zatím výrobce nehovoří.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud