Panasonic oznámil nový pokročilý kompakt Lumix LX15

20. září 2016
TWEET SDÍLET
Jen namátkou jmenujme základní charakteristiky nového přírůstku do modelové řady LX: světelný objektiv, velký snímač, 4K video… A na co dalšího se můžeme těšit?

Řada „LX“ byla odjakživa synonymem kvalitního kapesního kompaktu s (ve své třídě) velkým snímačem a výbornou světelnou optikou. Po několika generacích s 1/1,7" snímačem rozčísl před dvěma lety stojaté vody prémiových kompaktů model LX100.

Tento „klenot mezi kompakty“ stavěl na osvědčených vlastnostech svých předchůdců – poslední model s jednociferným číslováním, LX7, spatřil světlo světa v roce 2012 – a přidal k nim v té době nadstandardně velký snímač formátu m4/3, 4K video a netradiční, leč propracovaný systém ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tak dlouhá overtura? V podstatě se jedná o hledání kořenů nově oznámeného modelu. Na první pohled je patrné, že se jedná nikoli o přímého následovníka LX100, nýbrž o jakési „volné“ pokračování původní řady „LX“ – s větším snímačem a světelnější optikou. Zároveň lze Lumix LX15 označit za souputníka na jaře oznámeného modelu cestovního ultrazoomu, po němž velmi pravděpodobně podědil (nejen) 1palcový snímač s rozlišením 20,1 Mpx. Ale představme si Panasonic Lumix LX15 v úplnosti.

Jednopalcový snímač a procesor Venus

Srdcem fotoaparátu je, jak už bylo řečeno výše, jednopalcový snímač s rozlišením 20,1 Mpx, ovšem maximální velikost snímku činí 4 864 × 3 648 px, což odpovídá zhruba 17,5 Mpx. Citlivost senzoru lze nastavit v rozmezí ISO 125–12 800 (rozšiřitelné na ISO 80–25 600). Jak už je u Panasonicu zvykem, snímač je stabilizovaný v pěti osách. Hybridní stabilizace funguje ve všech režimech, i při natáčení Full HD videa, s výjimkou 4K záznamu.

Klepněte pro větší obrázek

O zpracování obrazu se stará procesor Venus Engine, díky němuž lze dosáhnout rychlosti sériového snímání 10 sn./s při jednorázovém zaostření a 6 sn./s s přeostřováním. Závěrka (mechanická) pracuje v rozsahu rychlostí 60–1/4 000 s (elektronická až 1/16 000 s). Snímky se ukládají ve formátu JPEG a RAW.

Trojnásobný zoom se skvělou světelností

Výše zmíněné specifikace takřka do puntíku sdílí Lumix LX15 s jarní novinkou TZ100. V čem je tedy nový fotoaparát výjimečný? Objektivem, samozřejmě. Jako už tradičně svěřil Panasonic výrobu optiky do rukou firmy Leica a jako už tradičně se jedná o vysoce světelnou optiku.

LEICA DC VARIO-SUMMILUX nabízí ohniskový rozsah plně odpovídající kategorii prémiových kompaktů, konkrétně 3× zoom s ekvivalentními ohnisky 24–72 mm. Co je však na tomto sklíčku exkluzivní, je jeho světelnost, která začíná na výborných F1,4 a končí na F2,8. Otázkou je, jak strmě bude světelnost klesat v závislosti na použitém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv na širokém konci ostří od 30 cm, v makrorežimu už od centimetrů tří. Automatické ostření s technologií DFD funguje na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími body – AF systém je tedy totožný jako u „nestájového“ kolegy TZ100. Fotoaparát by měl zaostřit velmi rychle, a to za cca 0,12 s.

Video a foto ve 4K a záplava dalších funkcí

U prémiových kompaktů Panasonicu už se stalo pravidlem, že umí vedle Full HD videosekvencí (zde 1080/60p) pořizovat též záznamy ve 4K rozlišení rychlostí 30, 25, 24 sn./s. S použitím funkce FOTOGRAFIE 4K Photo lze z těchto záznamů vyjmout konkrétní 8Mpx snímek. Mnohé uživatele potěší „přítomnost“ vysokorychlostního Full HD videa se snímkovou frekvencí 120 sn./s, fázové animace či časosběrného snímání.

Klepněte pro větší obrázek

A když už mluvíme o funkcích, vězte, že jich v Lumixu LX15 najdeme pěknou řádku: nechybí možnost dodatečného zaostření Post Focus nebo skládání snímků s různou oblastí zaostření Focus Stacking či nejrůznější varianty bracketingu – expozice, clony, závěrky, vyvážení bílé. Samozřejmostí je možnost bezdrátového připojení Wi-Fi; NFC podporováno není.

Dva prstence, ale žádný hledáček

Fotoaparáty řady LX se vždy pyšnily dostatkem externích ovládacích prvků. A nový LX15 může v honosení pokračovat. Zaznamenáníhodné jsou především dva prstence kolem objektivu – v prvním případě se jedná o klasický clonový kroužek (který je dle mého soudu u tohoto typu fotoaparátu poněkud diskutabilním, ne-li přímo extravagantním prvkem) a v případě druhém o funkční prstenec s možností uživatelského nastavení. Jinak lze nabídku ovládacích prvků označit za tradiční, žádné experimenty typu LX100, s voličem fotorežimů, příkazovým rollerem apod.

Tak trochu zarážející je absence elektronického hledáčku, který najdeme jak u LX100, tak u TZ100, a v neposlední řadě též u přímých konkurentů jiných značek, třebas u modelové řady Sony RX100. Při komponování obrazu se tedy musíte spolehnout pouze na 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů. Tento monitor je tzv. selfiefriendly, neboť je výklopný o 180° nahoru.

Na závěr informace o fyzických proporcích Lumixu LX15: fotoaparát váží 310 g (včetně karty a baterie s výdrží 260 sn.) a měří 105,5 × 60 × 42 mm. Kompakt se začne prodávat v listopadu za cenu 699 USD.​

Témata článku: Technika, Panasonic, Kompaktní fotoaparáty

Určitě si přečtěte

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

1 Adam Kos

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová