Panasonic oznámil nový pokročilý kompakt Lumix LX15

20. září 2016
TWEET SDÍLET
Jen namátkou jmenujme základní charakteristiky nového přírůstku do modelové řady LX: světelný objektiv, velký snímač, 4K video… A na co dalšího se můžeme těšit?

Řada „LX“ byla odjakživa synonymem kvalitního kapesního kompaktu s (ve své třídě) velkým snímačem a výbornou světelnou optikou. Po několika generacích s 1/1,7" snímačem rozčísl před dvěma lety stojaté vody prémiových kompaktů model LX100.

Tento „klenot mezi kompakty“ stavěl na osvědčených vlastnostech svých předchůdců – poslední model s jednociferným číslováním, LX7, spatřil světlo světa v roce 2012 – a přidal k nim v té době nadstandardně velký snímač formátu m4/3, 4K video a netradiční, leč propracovaný systém ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tak dlouhá overtura? V podstatě se jedná o hledání kořenů nově oznámeného modelu. Na první pohled je patrné, že se jedná nikoli o přímého následovníka LX100, nýbrž o jakési „volné“ pokračování původní řady „LX“ – s větším snímačem a světelnější optikou. Zároveň lze Lumix LX15 označit za souputníka na jaře oznámeného modelu cestovního ultrazoomu, po němž velmi pravděpodobně podědil (nejen) 1palcový snímač s rozlišením 20,1 Mpx. Ale představme si Panasonic Lumix LX15 v úplnosti.

Jednopalcový snímač a procesor Venus

Srdcem fotoaparátu je, jak už bylo řečeno výše, jednopalcový snímač s rozlišením 20,1 Mpx, ovšem maximální velikost snímku činí 4 864 × 3 648 px, což odpovídá zhruba 17,5 Mpx. Citlivost senzoru lze nastavit v rozmezí ISO 125–12 800 (rozšiřitelné na ISO 80–25 600). Jak už je u Panasonicu zvykem, snímač je stabilizovaný v pěti osách. Hybridní stabilizace funguje ve všech režimech, i při natáčení Full HD videa, s výjimkou 4K záznamu.

Klepněte pro větší obrázek

O zpracování obrazu se stará procesor Venus Engine, díky němuž lze dosáhnout rychlosti sériového snímání 10 sn./s při jednorázovém zaostření a 6 sn./s s přeostřováním. Závěrka (mechanická) pracuje v rozsahu rychlostí 60–1/4 000 s (elektronická až 1/16 000 s). Snímky se ukládají ve formátu JPEG a RAW.

Trojnásobný zoom se skvělou světelností

Výše zmíněné specifikace takřka do puntíku sdílí Lumix LX15 s jarní novinkou TZ100. V čem je tedy nový fotoaparát výjimečný? Objektivem, samozřejmě. Jako už tradičně svěřil Panasonic výrobu optiky do rukou firmy Leica a jako už tradičně se jedná o vysoce světelnou optiku.

LEICA DC VARIO-SUMMILUX nabízí ohniskový rozsah plně odpovídající kategorii prémiových kompaktů, konkrétně 3× zoom s ekvivalentními ohnisky 24–72 mm. Co je však na tomto sklíčku exkluzivní, je jeho světelnost, která začíná na výborných F1,4 a končí na F2,8. Otázkou je, jak strmě bude světelnost klesat v závislosti na použitém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv na širokém konci ostří od 30 cm, v makrorežimu už od centimetrů tří. Automatické ostření s technologií DFD funguje na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími body – AF systém je tedy totožný jako u „nestájového“ kolegy TZ100. Fotoaparát by měl zaostřit velmi rychle, a to za cca 0,12 s.

Video a foto ve 4K a záplava dalších funkcí

U prémiových kompaktů Panasonicu už se stalo pravidlem, že umí vedle Full HD videosekvencí (zde 1080/60p) pořizovat též záznamy ve 4K rozlišení rychlostí 30, 25, 24 sn./s. S použitím funkce FOTOGRAFIE 4K Photo lze z těchto záznamů vyjmout konkrétní 8Mpx snímek. Mnohé uživatele potěší „přítomnost“ vysokorychlostního Full HD videa se snímkovou frekvencí 120 sn./s, fázové animace či časosběrného snímání.

Klepněte pro větší obrázek

A když už mluvíme o funkcích, vězte, že jich v Lumixu LX15 najdeme pěknou řádku: nechybí možnost dodatečného zaostření Post Focus nebo skládání snímků s různou oblastí zaostření Focus Stacking či nejrůznější varianty bracketingu – expozice, clony, závěrky, vyvážení bílé. Samozřejmostí je možnost bezdrátového připojení Wi-Fi; NFC podporováno není.

Dva prstence, ale žádný hledáček

Fotoaparáty řady LX se vždy pyšnily dostatkem externích ovládacích prvků. A nový LX15 může v honosení pokračovat. Zaznamenáníhodné jsou především dva prstence kolem objektivu – v prvním případě se jedná o klasický clonový kroužek (který je dle mého soudu u tohoto typu fotoaparátu poněkud diskutabilním, ne-li přímo extravagantním prvkem) a v případě druhém o funkční prstenec s možností uživatelského nastavení. Jinak lze nabídku ovládacích prvků označit za tradiční, žádné experimenty typu LX100, s voličem fotorežimů, příkazovým rollerem apod.

Tak trochu zarážející je absence elektronického hledáčku, který najdeme jak u LX100, tak u TZ100, a v neposlední řadě též u přímých konkurentů jiných značek, třebas u modelové řady Sony RX100. Při komponování obrazu se tedy musíte spolehnout pouze na 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů. Tento monitor je tzv. selfiefriendly, neboť je výklopný o 180° nahoru.

Na závěr informace o fyzických proporcích Lumixu LX15: fotoaparát váží 310 g (včetně karty a baterie s výdrží 260 sn.) a měří 105,5 × 60 × 42 mm. Kompakt se začne prodávat v listopadu za cenu 699 USD.​

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

** Paní Bledé doma štěkají psi, jak je sledovat za pár kaček? ** Dnes to zkusíme pomocí primitivního mikrofonu a Arduina ** Při velké zvukové amplitudě spustíme alarm a dorazí notifikace

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku