Panasonic má první ultrazoom s českým menu (první pohled)

Panasonic má první ultrazoom s českým menu (první pohled)
Ještě předtím, než Panasonic na veletrhu PMA představí svou první digitální zrcadlovku, zveřejnil informace o novém ultrazoomu s 12násobným přiblížením. Model Lumix DMC-FZ7 není samozřejmě ničím jiným než upgradem předchozí „ef zet pětky“.

Nový Panasonic Lumix DMC-FZ7 je vybaven stejným CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,5“, výrobce však navýšil počet světlocitlivých buněk z pěti na šest milionů. Přístroj pracuje stejně jako předchůdce s objektivem Leica DC Vario-Elmarit, jenž má dvanáctinásobný rozsah 36–432 mm, přičemž v rozlišení 2 Mpx bude možné až 16,5× přiblížení (extra optický zoom). Zachována zůstala také výborná světelnost optiky F2,8–3,3.

Jak jinak, fotoaparát je osazen všemi dostupnými expozičními režimy, tedy programovou automatikou, prioritou času, clony i plným manuálem, k tomu nabízí téměř dvacítku motivových programů. Samozřejmostí této značky je integrovaný optický stabilizátor obrazu MEGA O.I.S., který se v praxi výborně osvědčil. Na první pohled jsou přístroje podobné, rozměry a váha novinky se ale lehce pozměnily.

 
Vlevo model FZ5 (108 × 68,4 × 84,8 mm, 290 gramů), vpravo FZ7 (112,5 × 72,2 × 79 mm, 310 gramů)

Na zadní stěně došlo také k obměně: předně se posunul EVF hledáček více do středové polohy, a i když je podle tiskové zprávy jeho pokrytí 100%, má velmi nízké rozlišení 114 000 obrazových bodů. Uživatelsky je lákavé také zvětšení úhlopříčky LCD displeje z 1,8“ na 2,5“, i když také zde je kamenem úrazu rozlišení: to se totiž ze zcela nepochopitelných důvodů snížilo ze 130 tisíc pixelů (FZ5) na pouhých 114 tisíc obrazových bodů, což je v porovnání s konkurencí opravdu podprůměrný údaj. Na druhou stranu je podle oficiální zprávy displej vylepšen, takže i při špatných světelných podmínkách by měl být dobře čitelný.

Vývoj nezastavíš!

Nebyl by to Panasonic, aby svůj model nevybavil kvalitní funkční základnou. Samozřejmostí jsou nastavení jako korekce expozice, 2 režimy pro uživatelské vyvažování bílé, expoziční bracketing, histogram, vedle autofokusu nabízí FZ7 také manuální ostření (ovládáno joystickem) a kontinuální zaostřování. Pro pokročilé uživatele nechybí úpravy ostrosti, kontrastu a saturace.

Zatímco u předchozího modelu jste si mohli nastavit pouze formát 4:3 nebo širokoúhlý 16:9, nyní máte ještě třetí možnost, tedy „kinofilmový“ poměr stran 3:2. Novinkou je také možnost volby vysoké citlivosti ISO v módu High sensitivity (tento režim mají i začátkem měsíce uvedené expoziční automaty LZ3 a LZ5, viz článek Digitály od Panasoniku konečně české!) V tomto režimu je možné nastavit až ISO 800 a 1 600, a to při maximálním rozlišení snímků. Jak to zahýbe s hladinou šumu, která byla u modelu FZ5 značná již při ISO 200, to ukáže až testování.

 
Zadní stěna je do jisté míry nová  

Zlepšení se měl dočkat také vestavěný pop-up blesk, jehož rozsah se při automatickém nastavení citlivosti zvýšil z původních 30 cm–4,5 metru na 30 cm–6 metrů. Malé úpravy doznalo také sériové snímání: podle údajů výrobce nyní budete moci zaznamenat 13 obrázků ve standardní kvalitě a 7 v kvalitě JPEG Fine, a to rychlostí 2 nebo 3 snímky za sekundu.

Lumix FZ7 dokáže samozřejmě pořizovat ozvučené videosekvence až do zaplnění paměťové karty, a to v rozlišení 640 × 480 pixelů při snímkové frekvenci 30 sn./s (formát 4:3), v širokém formátu 16:9 v rozlišení 848 × 480 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s. Oproti FZ5 je to skok, neboť zde bylo možné natáčet videozáznam jen v rozlišení 320 × 240 pixelů.

Základní technické parametry

  • Snímač: CCD 1/2,5", 6 efektivních Mpx
  • Objektiv: 36 - 432 mm, F2,8 – 3,3
  • Rychlost závěrky: 60 – 1/2 000 s.
  • LCD: 2,5", 114 tisíc pixelů
  • Citlivost: auto, ISO 80–400, ISO 800–1 600 v režimu Vysoké citlivosti
  • Dosah blesku: 0,3 – 6 m (ISO auto)
  • Autofokus: 5–200 cm v režimu A/S/M, 30–200 cm v režimu Normal
  • Paměťové médium: SD/MMC (16 MB SD v dodávce)
  • Napájení: Li-Ion akumulátor

Panasonic modelem FZ7 uvádí další z ultrazoomů, které jsou na digitálním trhu žádaným artiklem. Očekávat můžeme drobná vylepšení oproti předchůdci, podle tiskových údajů také velmi pohotovou odezvu přístroje, perfektní ostření i ve zhoršených světelných situacích a výkonný akumulátor. Nechybí také menu v českém jazyce (včetně české nápovědy pro jednotlivé scénické programy), stejně jako u modelů LZ3, LZ5 a LS2. Do budoucna by však mohl výrobce zlepšit ještě rozlišení LCD displeje.

Novinka by se měla začít prodávat v březnu, prozatím však známe pouze zahraniční cenu 399 dolarů. Vzhledem k tomu, že FZ5 stojí oficiálně 13 995 Kč, počítejme s trochu vyšší cifrou. Lumix FZ7 bude dostupný stejně jako FZ5 ve stříbrném a černém provedení. Recenzi na předchůdce FZ5 si můžete přečíst zde.

Témata článku: Technika, Panasonic, První pohled

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty