Panasonic má první ultrazoom s českým menu (první pohled)

Panasonic má první ultrazoom s českým menu (první pohled)
Ještě předtím, než Panasonic na veletrhu PMA představí svou první digitální zrcadlovku, zveřejnil informace o novém ultrazoomu s 12násobným přiblížením. Model Lumix DMC-FZ7 není samozřejmě ničím jiným než upgradem předchozí „ef zet pětky“.

Nový Panasonic Lumix DMC-FZ7 je vybaven stejným CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,5“, výrobce však navýšil počet světlocitlivých buněk z pěti na šest milionů. Přístroj pracuje stejně jako předchůdce s objektivem Leica DC Vario-Elmarit, jenž má dvanáctinásobný rozsah 36–432 mm, přičemž v rozlišení 2 Mpx bude možné až 16,5× přiblížení (extra optický zoom). Zachována zůstala také výborná světelnost optiky F2,8–3,3.

Jak jinak, fotoaparát je osazen všemi dostupnými expozičními režimy, tedy programovou automatikou, prioritou času, clony i plným manuálem, k tomu nabízí téměř dvacítku motivových programů. Samozřejmostí této značky je integrovaný optický stabilizátor obrazu MEGA O.I.S., který se v praxi výborně osvědčil. Na první pohled jsou přístroje podobné, rozměry a váha novinky se ale lehce pozměnily.

 
Vlevo model FZ5 (108 × 68,4 × 84,8 mm, 290 gramů), vpravo FZ7 (112,5 × 72,2 × 79 mm, 310 gramů)

Na zadní stěně došlo také k obměně: předně se posunul EVF hledáček více do středové polohy, a i když je podle tiskové zprávy jeho pokrytí 100%, má velmi nízké rozlišení 114 000 obrazových bodů. Uživatelsky je lákavé také zvětšení úhlopříčky LCD displeje z 1,8“ na 2,5“, i když také zde je kamenem úrazu rozlišení: to se totiž ze zcela nepochopitelných důvodů snížilo ze 130 tisíc pixelů (FZ5) na pouhých 114 tisíc obrazových bodů, což je v porovnání s konkurencí opravdu podprůměrný údaj. Na druhou stranu je podle oficiální zprávy displej vylepšen, takže i při špatných světelných podmínkách by měl být dobře čitelný.

Vývoj nezastavíš!

Nebyl by to Panasonic, aby svůj model nevybavil kvalitní funkční základnou. Samozřejmostí jsou nastavení jako korekce expozice, 2 režimy pro uživatelské vyvažování bílé, expoziční bracketing, histogram, vedle autofokusu nabízí FZ7 také manuální ostření (ovládáno joystickem) a kontinuální zaostřování. Pro pokročilé uživatele nechybí úpravy ostrosti, kontrastu a saturace.

Zatímco u předchozího modelu jste si mohli nastavit pouze formát 4:3 nebo širokoúhlý 16:9, nyní máte ještě třetí možnost, tedy „kinofilmový“ poměr stran 3:2. Novinkou je také možnost volby vysoké citlivosti ISO v módu High sensitivity (tento režim mají i začátkem měsíce uvedené expoziční automaty LZ3 a LZ5, viz článek Digitály od Panasoniku konečně české!) V tomto režimu je možné nastavit až ISO 800 a 1 600, a to při maximálním rozlišení snímků. Jak to zahýbe s hladinou šumu, která byla u modelu FZ5 značná již při ISO 200, to ukáže až testování.

 
Zadní stěna je do jisté míry nová  

Zlepšení se měl dočkat také vestavěný pop-up blesk, jehož rozsah se při automatickém nastavení citlivosti zvýšil z původních 30 cm–4,5 metru na 30 cm–6 metrů. Malé úpravy doznalo také sériové snímání: podle údajů výrobce nyní budete moci zaznamenat 13 obrázků ve standardní kvalitě a 7 v kvalitě JPEG Fine, a to rychlostí 2 nebo 3 snímky za sekundu.

Lumix FZ7 dokáže samozřejmě pořizovat ozvučené videosekvence až do zaplnění paměťové karty, a to v rozlišení 640 × 480 pixelů při snímkové frekvenci 30 sn./s (formát 4:3), v širokém formátu 16:9 v rozlišení 848 × 480 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s. Oproti FZ5 je to skok, neboť zde bylo možné natáčet videozáznam jen v rozlišení 320 × 240 pixelů.

Základní technické parametry

  • Snímač: CCD 1/2,5", 6 efektivních Mpx
  • Objektiv: 36 - 432 mm, F2,8 – 3,3
  • Rychlost závěrky: 60 – 1/2 000 s.
  • LCD: 2,5", 114 tisíc pixelů
  • Citlivost: auto, ISO 80–400, ISO 800–1 600 v režimu Vysoké citlivosti
  • Dosah blesku: 0,3 – 6 m (ISO auto)
  • Autofokus: 5–200 cm v režimu A/S/M, 30–200 cm v režimu Normal
  • Paměťové médium: SD/MMC (16 MB SD v dodávce)
  • Napájení: Li-Ion akumulátor

Panasonic modelem FZ7 uvádí další z ultrazoomů, které jsou na digitálním trhu žádaným artiklem. Očekávat můžeme drobná vylepšení oproti předchůdci, podle tiskových údajů také velmi pohotovou odezvu přístroje, perfektní ostření i ve zhoršených světelných situacích a výkonný akumulátor. Nechybí také menu v českém jazyce (včetně české nápovědy pro jednotlivé scénické programy), stejně jako u modelů LZ3, LZ5 a LS2. Do budoucna by však mohl výrobce zlepšit ještě rozlišení LCD displeje.

Novinka by se měla začít prodávat v březnu, prozatím však známe pouze zahraniční cenu 399 dolarů. Vzhledem k tomu, že FZ5 stojí oficiálně 13 995 Kč, počítejme s trochu vyšší cifrou. Lumix FZ7 bude dostupný stejně jako FZ5 ve stříbrném a černém provedení. Recenzi na předchůdce FZ5 si můžete přečíst zde.

Témata článku: Technika, První pohled, Panasonic


Adrenalinová arkáda Riders Republic ve startovním traileru láká na svahy

Adrenalinová arkáda Riders Republic ve startovním traileru láká na svahy

Bláznivá jízda, ať už nasednete na cokoliv.

Michal Maliarov
Riders RepublicVideo
Fujifilm Instax Link Wide – doplněk k mobilu pro instantní tisk

Fujifilm Instax Link Wide – doplněk k mobilu pro instantní tisk

Petr Březina
Instantní fotografieFujifilm
Elden Ring v dalších uniklých záběrech. Tentokrát jen půl minuty na Twitteru

Elden Ring v dalších uniklých záběrech. Tentokrát jen půl minuty na Twitteru

Moc toho neuvidíte, ale jde o dosud neviděné záběry ze hry.

Michal Maliarov
Elden RingFromSoftware
Domluvy nad prodloužením licence FIFA se brzdí. Organizace chce moc peněz

Domluvy nad prodloužením licence FIFA se brzdí. Organizace chce moc peněz

Smlouvání o prodloužení smlouvy mezi EA a organizací FIFA se zpomalují. Důvodem jsou peníze.

Michal Maliarov
FIFAEAByznys