Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

23. prosince 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

  • výborná obrazová kvalita
  • spolehlivý autofokus s vylepšenými sledovacími režimy
  • propracovaná ergonomie a uživatelsky vstřícné externí ovládání
  • výklopná dotyková obrazovka a detailní hledáček
  • výtečné parametry videa

Minusy

  • pomalé sériové snímání (ve srovnání s konkurencí)
  • pouze 4směrný (nikoli 8směrný) AF touchpad
9/10
Hodnocení

Panasonic Lumix S5 je čtvrtým modelem v řadě plnoformátových bezzrcadlovek této značky. Stejně jako první fullframe Lumix S1 je osazen 24Mpx snímačem, ale je podstatně menší, a také levnější, podědil též řadu parametrů Lumixu SH1, speciálu pro natáčení videa. Coby hybridní přístroj je Lumix S5 vhodný jak pro fotografování, tak pro pokročilý záznam videa.

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

Konstrukce

Vítanou změnou oproti modelu S1 je zásadní redukce rozměrů a hmotnosti fotoaparátu. Lumix S5 má rozměry 133 × 97 × 82 mm a váží 710 gramů (s baterií a paměťovými kartami). S nasazeným objektivem dostanete přístroj s hmotností kolem jednoho kilogramu, což je zhruba tolik, co váží samostatné tělo Lumixu S1. Zachována zůstala bytelná konstrukce z hořčíkové slitiny, na exponovaných místech utěsněná proti vniknutí vody a prachu.

Klepněte pro větší obrázek

Snímač a procesor

Lumix S5 je osazen stejným snímačem jako první full-frame model Panasoniku – Lumix S1. Snímač s efektivním rozlišením 24,2 Mpx je mechanicky stabilizován v 5 osách s velmi dobrou účinností až 6,5 EV při použití s vybranými objektivy s optickou stabilizací. V tomto ohledu ho předčí pouze Canon EOS R5 se svými 8 EV. K dispozici je též multiexpoziční režim vysokého rozlišení s 96Mpx výstupem. Fotografie se ukládají do formátu JPEG a/nebo RAW.

Automatické ostření

K automatickému ostření využívá Panasonic, na rozdíl od konkurence, detekci kontrastu s podporou technologie DFD simulující fázovou detekci. Velmi pravděpodobně se jedná o totožný systém, který najdeme u ostatních plnoformátových přístrojů této značky – s 225 ostřicími zónami.

Vývojáři však zapracovali na algoritmech a implementaci umělé inteligence. Algoritmus tak rozeznává lidský i zvířecí obličej, oči a tělo, a dokonce i hlavu, což má blahodárný vliv na rychlost a přesnost sledování osoby v záběru, i když není obrácená přímo k objektivu. Detekovat dokáže obličej zabírající pouze 2,5 % záběru. Za sekundu provede fotoaparát 60 výpočtů, tedy dvakrát více než nejlepší konkurence.

PANASONIC Lumix DC-S5 PANASONIC Lumix DC-S5
nabízí 5 obchodů za ceny od 36 990 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Sériové snímání

Ve své třídě zaostává Panasonic Lumix S5 v rychlosti sériového snímání – při kontinuálním ostření pořídíte za sekundu pouze 5 snímků, v režimu jednorázového ostření snímků 7. Tyto slabší parametry částečně zachraňuje mód 6K foto (s 18Mpx výstupem), kdy můžete po dobu 15 minut pořizovat série rychlostí 30 sn./s a z nich dodatečně vyjmout libovolný snímek.

Hledáček a displej

Ke komponování záběru slouží elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 bodů a 0,74× zvětšením. Jeho obnovovací frekvenci je možné nastavit na 60 nebo 120 sn./s. Zadní 3" dotyková obrazovka s rozlišením 1 840 000 bodů je výklopná a polohovatelná. Na rozdíl od modelů řady S1 nemá tento fotoaparát stavový displej.

Klepněte pro větší obrázek

Video

Panasonic Lumix S5 zvládne natáčet 4K video při 30 sn./s s vyčítáním dat z celé plochy záběru, v témže rozlišení je v ořezovém režimu APS-C k dispozici i snímková frekvence 60 sn./s; v obou případech se jedná o 4:2:2 10bitový záznam s maximální délkou 30 minut. 8bitové sekvence a 10bitové Full HD jsou bez časového omezení. K dispozici je i vysokorychlostní Full HD video při 180 sn./s. Video se ukládá do souborů MOV, nebo MP4.

Od Lumixu SH1 podědil Panasonic S5 také speciální videoprofily V-Log/V-Gamut a HLG video s vysokým dynamickým rozsahem ve 4 K. Nechybí režim časosběru, fázové animace a 6K fotografie ani podpora (dnes moderního) natáčení videa na výšku a použití anamorfních objektivů. Zakomponovaná je i technologie duální citlivosti s vyšším dynamickým rozsahem při nízkém ISO a potlačením šumu při vysokém ISO. Mezi další funkce patří záznam časového kódu, zobrazení zebry a křivek.

Výdrž, rozhraní, konektivita

Akumulátor DMW-BLK22 na jedno nabití zvládne pořídit 440 (přes EVF), respektive 470 (přes LCD) snímků. Data se ukládají na dvojici SDHC/SDHX paměťových karet, přičemž první slot podporuje též karty standardu UHS-II. Na těle dále najdeme vstup pro dálkovou spoušť, mikrofon a sluchátka, a také konektory pro micro HDMI a USB (s podporou napájení přes kabel). Fotoaparát lze ovládat dálkově přes Wi-Fi či Bluetooth prostřednictvím aplikace Image App.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Již v roce 2014 koupil Facebook jeden z nejoblíbenějších komunikátorů WhatsApp a uživatelé se začali oprávněně obávat o soukromí svých dat. Jak na tom jsou ostatní komunikační služby?

Jiří Kuruc
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Do seriálu The Last of Us se přidává herečka Storm Reid v roli Riley

Do seriálu The Last of Us se přidává herečka Storm Reid v roli Riley

Kamarádku Ellie si střihne známá herečka ze seriálu Euphoria.

Michal Maliarov
The Last of UsFilm
Další sezóna pro Call of Duty Warzone se opozdí kvůli opravám chyb

Další sezóna pro Call of Duty Warzone se opozdí kvůli opravám chyb

Druhá sezóna pro CoD: Vanguard a Warzone Pacific měla začít 1. února. Nakonec se její spuštění o dva týdny posouvá.

Martin Nahodil
OdkladCall of Duty: Warzone
Call of Duty se dle spekulací stane exkluzivitou Xboxu. Na PlayStation se podívají jen některé hry Activisionu

Call of Duty se dle spekulací stane exkluzivitou Xboxu. Na PlayStation se podívají jen některé hry Activisionu

Microsoft s odkoupením Activision Blizzardu překonal všechny prodejní rekordy na herním trhu. Nyní se začínají objevovat první spekulace o tom, jaké to bude mít následky.

Martin Nahodil
ExkluzivitaCall of Duty
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

Martin Nahodil
Téma