​Panasonic Lumix S1H – plnoformátová bezzrcadlovka našlapaná videofunkcemi

7. září 2019
TWEET SDÍLET

​Panasonic Lumix S1H

Společnost Panasonic oficiálně představila plnoformátovou bezzrcadlovku orientovanou na profesionální natáčení videa. Panasonic Lumix SH1 tak rozšiřuje systém Lumix S coby fullframe obdoba m4/3 modelu Lumix GH5. Novinka umí natáčet video v 6K rozlišení, podporuje interní natáčení s kódováním 4:2:2 a 10bitovým výstupem a taktéž disponuje duální citlivostí.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic Lumix S1H je stejně jako model S1 osazen plnoformátovým snímačem s rozlišením 24,2 Mpx. Navzdory převládajícímu trendu je součástí senzoru low-pass filtr, který zde má za úkol eliminovat vznik moaré, tedy nežádoucí efekt, jenž je problémem právě zejména při natáčení videa. Vedle videosekvencí fotoaparát zvládne zaznamenat statické snímky ve formátu JPEG a  RAW (14 bitů).

Podobně jako u modelu GH5S i u novinky je využita technologie duální citlivosti (Dual Native ISO). První režim (ISO 640) maximalizuje dynamický rozsah (který má dosahovat hodnoty až 14 EV) při nižších citlivostech, zatímco druhý (ISO 4000) dává přednost potlačení šumu na úkor vyššího dynamického rozsahu. Maximální hodnota citlivosti je ISO 52 100, v módu rozšíření až ISO 204 800.

Snímač je mechanicky stabilizovaný v pěti osách a v kombinaci s dvouosou optickou stabilizací ve vybraných objektivech nabízí výjimečný účinek až 6,5 EV. V režimu vysokého rozlišení lze pomocí posunu snímače pořizovat až 96Mpx snímky – nezbytností je však použití stativu. Naprostou novinkou je integrovaný ventilátor zabraňující přehřívání a umožňující natáčet video bez časového omezení.

Automatické ostření pracuje, jak je u Panasoniku obvyklé, na základě detekce kontrastu (225 ostřicích oblastí) s podporou technologie DFD simulující detekci fáze. Fotoaparát by měl být schopen zaostřit za 0,08 s. Díky procesoru Venus lze dosáhnout sekvenčního snímání rychlostí až 9 sn./s s předostřením a 6 sn./s s ostřením průběžným.

Klepněte pro větší obrázek

Ale nyní již k videu, které je výsadou tohoto fotoaparátu. Jak již bylo psáno, Lumix S1H dokáže pořizovat záznam v 6K rozlišení (3:2), a to rychlostí až 24 sn./s. Snímková frekvence 30 sn./s je dostupná v 5,4K rozlišení (3:2), nebo dokonce již v 5,9K rozlišení, pokud tedy upřednostňuje natáčení v klasickém filmovém formátu 16:9.

Pokud se data vyčítají z celé plochy snímače, 4K video je dostupné se snímkovou frekvencí 30 sn./s, v ořezovém režimu Super 35mm je pak k dispozici i 60 sn./s. V obou případech je podporován interní 10bitový záznam 4:2:2 ve formátu HEVC, přes HDMI lze v tomto kódování natáčet i 4K video s vyčítáním celé plochy snímače při 60 sn./s. K dispozici je i vysokorychlostní video – se zpomalením 2,5× ve 4K/60fps či 7,5× ve Full HD/180fps.

Videozáznamy se ukládají do formátu MOV, MP4, nebo AVCHD. Ve spolupráci se společností Atomos Panasonic plánuje brzkou podporu výstupu HDR videa ve 4K/60fps ve formátu RAW přes HDMI do externího rekordéru/monitoru Atomos Ninja V.

U profesionálního video-fotoaparátu je nezbytností taktéž schopnost přesného záznamu barev s bohatými odstíny, proto ani u Lumixu S1H nechybí ploché režimy V-Log/V-Gamut či HDR video a mód HLG. Podporován je i záznam time-code. Na těle fotoaparátu najdeme vstup pro spoušť, sluchátka a externí mikrofon. V nabídce je také řada profesionálního příslušenství: adaptér na mikrofon, dálková spoušť, bateriový grip, nabíječka aj. K bezdrátovému připojení slouží WiFi a Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen elektronický hledáček s extrémním rozlišením 5 760 000 bodů (jako u S1), zvětšením 0,78× a možností volby zobrazovací frekvence 120, nebo 60 sn./s. Zadní 3,2“ displej s rozlišením 2 330 000 bodů je dotykový a libovolně polohovatelný. Ke kontrole nastavení slouží monochromatický stavový monitor na horní hraně přístroje.

Panasonic Lumix S1H je napájen li-ion akumulátorem s výdrží cca 400 (přes LCD), resp. 280 (přes EVF) snímků na jedno nabití. Data se ukládají na paměťové karty typu SD – k dispozice je dvojice slotů s podporou UHS-II a Video Class 90. Tělo fotoaparátu vyrobené z hořčíkové slitiny je utěsněné proti vniknutí prachu a stříkající vodě, jeho rozměry činí 151 × 114,2 × 110,4 mm a váha odpovídá 1 164 gramům (včetně baterie a karty). Cena novinky byla stanovena na 4000 USD.

Panasonic Lumix S Pro 24–70 mm F2,8

Současně s novým fotoaparátem systému S představil Panasonic kompatibilní světelný zoom se standardním ohniskových rozsahem 24–70 mm. Objektiv, který rozšiřuje nabídku optiky s bajonetem L, je vhodný jak pro pořizování statických snímků, tak pro natáčení videa – za tímto účelem má optimalizované automatické ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje 18 členů uspořádaných v 16 skupinách, 3 čočky jsou asférické, 4 ze skla s nízkým rozptylem a prvek je typu UHR (ultra-high refractive). S 11lamelovou clonou je možné clonit v rozsahu F2,8–22. Závit na filtr má průměr 28 mm. Objektiv není opticky stabilizovaný.

Autofokus je poháněn dvojitým ostřicím mechanismem s krokovým a lineárním motorkem. Ostření by mělo být velmi tiché s takřka nulovým focus breathing. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 37 cm, maximální zvětšení tedy je 0,25×. Díky posunovacímu ostřicímu prstenci (vpřed-vzad) lze snadno a rychle přepínat mezi manuálním a automatickým ostřením.

Panasonic Lumix S Pro 24–70 mm F2,8 je odolný proti vniknutí prachu a vlhkosti, a odolá i mrazu do -10 °C. Tubus objektivu na délku měří 140 mm a v průměru naměříte maximálně 90,9 mm, váha činí 935 g. Zoom se začne prodávat v půlce října za 2200 USD.

Panasonic Leica DG Summilux 25 mm F1,4 II ASPH

Poslední novinka potěší uživatele systému 4/3. Druhá generace světelné „padesátky“ (po přepočtu na ekvivalentní ohnisko) přichází s vylepšeným ostřicím mechanismem a odolnější konstrukcí.

Klepněte pro větší obrázek

Tubus je utěsněný vůči prachu a stříkající vodě, což se projevilo v drobném nárůstu rozměrů (63 × 54,5 mm) a váhy (205 g). Autofokus je poháněn novým motorkem, který odpovídá možnostem a schopnostem nejnovějších fotoaparátů systému G.

Ostatní parametry jsou stejné jako u první generace. Optická stavba zahrnuje 9 členů uspořádaných v 7 skupinách, přičemž dva prvky jsou asférické a jedna čočka je vyrobena z UHR skla. 7lamelová clona umožňuje zaclonit na F16. Ostřit lze od 30 cm, závit na filtr má průměr 46 mm. Objektiv se začne prodávat v říjnu za 700 USD.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Objektivy, Technika, Video, Panasonic, Objektivy na Heureka.cz


Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály