Panasonic Lumix LX7 – světelný elegán

10. září 2012
TWEET SDÍLET
Panasonic Lumix LX7 – světelný elegán
Zatím poslední zástupce řady LX od Panasoniku naplnil očekávání mnoha příznivců pokročilých kompaktů. Model LX7 si zachoval rozumné rozlišení a navíc přidal světelný objektiv.

Jak již bylo řečeno v předchozí kapitole, efektivní rozlišení CMOS snímače je 10,1 Mpx, vzhledem k různému poměru stran je však maximální rozlišení u každého formátu jiné – u 1:1 je to 2 736×2 736 bodů, u formátu 4:3 je to 3 648×2 736 bodů, formát 3:2 má rozlišení 3 776×2 520 bodů a širokoúhlý 16:9 pak 3 968×2 232 bodů. Citlivost snímače variuje v rozmezí od ISO 80 až do ISO 6 400, k dispozici je ještě citlivost ISO 12 800, u ní však není dostupné maximální rozlišení.

Natáčení videosekvencí je možné ve full HD se snímkovací frekvencí až 60 sn./s, a to ve formátu mp4 nebo AVCHD. Statické snímky se ukládají v klasickém JPEGu anebo jako RAWy s koncovkou RW2, velikost JPEGu je cca 4MB u RAWů šplhá až ke 13 MB.

Pro kompozici je primárně určen displej velikosti 3" s vysokým rozlišením 920 000 obrazových bodů. Obraz na něm je jasný, jemný, na přímém slunci však klesá jeho čitelnost, nicméně k dispozici je kromě automaticky přizpůsobitelného podsvícení také režim podsvícení pro fotografování na slunci, kdy se čitelnost displeje zlepší.

Rozsah ručně nastavitelné clony je od F1,4 na širokém ohnisku až po F8, rozsah časů pak od 8 sekund (režim P), respektive 125 sekund (plně manuální režim) do 1/4000 s. Sériové snímání zvládá fotoaparát rychlostí 2, 5 a 11 sn./s. V polovičním rozlišení pak ještě rychlostí 40 sn./s a při rozlišení 3 Mpx můžete snímat rychlostí 60 sn./s.

Maximální přizpůsobení

Nabídka expozičních režimů je více než bohatá, krom klasické čtveřice – programová automatika, priorita clony, priorita času a plný manuál – najdete na horním otočném voliči dvě pozice pro uživatelské nastavení fotoaparátu, dále inteligentní automatiku, pozice SCN ukrývá dalších šestnáct přednastavených módů pro snímání.

Nezbytným doplňkem jsou kreativní filtry (miniatura, HDR apod.) a poslední v řadě je pak režim tzv. kreativního videa, kdy je videozáznam pořízen při pevně nastavené cloně či času a fotoaparát dopočítává zbývající hodnotu pro optimální expozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Vlevo efekt černobílý 1/400 s, F2,8, ISO 80 | vpravo efekt toy camera 1/125 s,  F2,0, ISO 125
 

Ostření je spolehlivé a rychlé i při nižší hladině osvětlení, mechanické "přepínátko" na objektivu má tři pozice – manuální ostření, automatické ostření a automatické ostření s rozšířeným rozsahem do makro oblasti.

Zobrazení na displeji je možné buďto pouze s expozičními hodnotami a histogramem anebo navíc se stavovými ikonami a datem. Oba dva způsoby zobrazení je možné ještě doplnit zobrazením mřížky pro snazší kompozici a elektronické vodováhy pro vyrovnání fotoaparátu.

Rychlé menu umožňuje snadno nastavit všechny základní parametry bez vstupování do rozsáhlé nabídky fotoaparátu, najdete zde osmičku základních proměných od režimu měření až po barevný styl snímků.

Obrazová kvalita
 

Obrazová kvalita je tradičně na velmi dobré úrovni, do citlivosti ISO 400, respektive ISO 800 není prakticky vidět šum, pouze u vyšší hodnoty citlivosti najdete mírné zrnění s počínající ztrátou jemných detailů. Další dva stupně citlivosti (ISO 1600 a ISO 3200) již jsou silně zatíženy odšumovacím filtrem, výsledkem jsou vifitelné artefakty po odšumování, hranová ostrost je ta tam. Při nejvyšší citlivosti  ISO 12 800 je sníženo rozlišení snímku a kvalitativně jsou snímky použitelné maximálně pro dokumentační účely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Postupně všechny citlivosti od ISO 80 do ISO 12 800 

Nikde ve snímku nenajdete barevný šum, který by nějak výrazně degradoval správné podání barev. Nevyčnívá dokonce ani modrý kanál, se kterým mají obrazové procesory obvykle problém.

 

Témata článku: Technika, Testy, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic, Priorita času

Určitě si přečtěte

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

5 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina