Panasonic Lumix LX100 II: univerzál do kapsy

27. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Po čtyřech letech byl představen nástupce velmi zdařilého kompaktu s velkým snímačem a světelným zoomem, Lumixu LX100. Co nového „dvojka“ přináší, co dobrého si ponechala a jaký výkon nabízí, se dozvíte v našem testu.

​Panasonic Lumix LX100 II je zástupcem druhé generace kompaktů se snímačem formátu 4/3 a s vysoce světelným objektivem s proměnlivými ohnisky 24–75 mm (ekv. kinofilmu) F1,7–2,8. V kategorii kompaktů se zoomem se tedy jedná o fotoaparát s jedním z největších čipů a nejvíce světelných objektivů.

Větším snímačem, formátu APS-C, je vybaven pouze Canon G1 X III, který je však osazen objektivem s podstatně horší světelností (F2,8–5,6).

Klepněte pro větší obrázek

Oproti velmi podařenému předchůdci Lumixu LX100 z roku 2014 nabízí letošní novinka několik vylepšení. Mnozí uživatelé jistě ocení vyšší efektivní rozlišení snímače, které z 13Mpx vzrostlo na 17 Mpx. Další podstatnou změnou je dotyková obrazovka, která celkově zvyšuje komfort ovládání fotoaparátu, ale především značně urychlí polohování oblasti zaostření, a to i s okem u hledáčku.

Další inovace zahrnují dílčí hardwarové a softwarové změny, o nichž se dozvíte dále v článku.

Ergonomie a ovládání

Design fotoaparátu a systém externího ovládání je takřka totožný jako u původního modelu. Kompakty řady LX100 patří ve srovnání např. s řadou Sony RX100 k větším, ale stále se s rozměry 115 × 66 × 64 mm a váhou 392 g jedná o malé skladné přístroje, které se vejdou do kapsy a můžete je mít stále po ruce.

Klepněte pro větší obrázek

Kovové tělo přístroje je v přední části opatřeno výstupkem pro uchopení prsty a na zadní stěně pogumovanou kolébkou na palec, což je kombinace dostatečná pro jisté držení i jednou rukou. Způsob nastavování expozičních parametrů je jako u jedničky inspirován analogovými fotoaparáty; podobný systém používá např. i Fujifilm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Automatický režim s inteligentní výběrem scénických režimů se aktivuje drobným tlačítkem za spouští. Mezi ostatními fotografickými režimy se přepíná podle nastavení dvou základní ovládacích prvků – prstence/clonového kroužku kolem objektivu a kruhového voliče s nabídkou expozičních časů na horní hraně fotoaparátu. Jestliže použijete clonový kroužek na objektivu, přepnete se do módu priority clony, pokud roller s nabídkou časů, ocitnete se v režimu priority závěrky, a jakmile ručně nastavíte oba zmíněné parametry, pracujete v plném manuálu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento systém ovládání je poměrně pohodlný a funkční. Leč drobné výhrady se najdou. Konkrétně se vztahují k nastavování expozičních časů. Kruhový volič s časy expozice je přece jen trochu z ruky a jeho chod není hladký (zcela jistě záměrně, aby nedošlo k nechtěnému pootočení). Nastavení požadované hodnoty je proto poněkud zdlouhavé, a zahrnuty jsou navíc pouze časy mechanické závěrky (do 1/4 000 s), nikoli také elektronické (až 1/16 000 s).

Hodnotu nastavenou na voliči sice můžete kvapně doladit pomocí otočného a zároveň 4směrného voliče na zadní stěně, ale ten vás pustí pouze o 1 EV výš, nebo níž. Tedy: je-li např. nastavena hodnota 1/500 s, zadním kroužkem ji lze korigovat pouze v rozsahu 1/320–1/800 s. Škoda že není možné upravovat v celém rozsahu expozičních časů, jako tomu je třebas u námi dříve testovaného Fujifilmu X-E3.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Naopak je však nutné pochválit možnost nastavení horní hranice citlivosti ISO a taktéž limitu nejdelšího času expozice. Obzvláště druhá zmíněná potencialita je žádoucí, pokud se chcete vyhnout pohybové neostrosti způsobené automatickým nastavením příliš dlouhého času, která bývala u některých fotoaparátů Panasoniku nevítaným jevem. Ačkoli je objektiv velmi dobře stabilizován, a na širokém ohnisku tak zvládnete v ruce udržet i časy kolem 1/10 s, vždycky je lepší, když si nejdelší čas, pod který automatika nepůjde, můžete nastavit podle svých představ.

Lumix LX100 II nabízí široké možnosti uživatelského přizpůsobení. Přímo na těle je k dispozici pětice funkčních tlačítek, které doplňuje trojice tlačítek „softwarových“ na výsuvné liště na displeji. Na téže liště je dostupné nastavení funkce dotyku – aktivace fotografování dotykem, vypnutí funkce dotyku apod., a také se touto cestou rychle dostanete k obrazovým filtrům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen elektronický hledáček s rozlišením 2 760 000 bodů a 0,7× zvětšením a zadní 3" displej s 1 240 000 body. Hledáček tedy zůstal beze změny, což je trochu škoda. Rozlišení a zvětšení je sice špičkové, nicméně max. obnovovací frekvence 60 sn./s už mezi špičku nepatří. Při pohybu s fotoaparátem u oka navíc dochází k nepříjemnému houpání obrazu a výskytu fialového lemování na kontrastních hranách v záběru. Trpíte-li závratí, raději se spolehněte na displej. Zadní obrazovka nově zvládá i dotykové ovládání a její devizou je velmi rychlá odezva. Zamrzí jen, že displej není výklopný, což by značně usnadnilo fotografování z pod a nadhledu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další vítanou změnou je možnost nabíjení fotoaparátu přímo z počítače prostřednictvím USB kabelu, přičemž chvályhodná je výměna konektoru typu mini za univerzálnější a rozšířenější micro. Navýšila se i výdrž akumulátoru – na jedno nabití nyní pořídíte 340 snímků, což je v segmentu pokročilých kompaktů velmi dobrá hodnota. V balení najdete pouze adaptér pro nabíjení ze sítě, pokud si tedy budete pořizovat záložní baterii, určitě k ní přikupte také nabíječku.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software