Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

V dnešním testu se zaměříme na kompaktní bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX9. Specifikace slibují vyspělý fotoaparát se širokou nabídkou funkcí a solidní hardwarovou výbavou. Čím nás Lumix GX9 potěšil a kde má své rezervy?

Plusy

  • Obrazová kvalita, dobře vyladěný výstup ve formátu JPEG
  • Účinná mechanická stabilizace
  • Rychlý a přesný autofokus, i v režimu sledování objektu
  • Výklopný hledáček s detailním obrazem
  • Vysoce responzivní výklopný dotykový displej

Minusy

  • Hledáček při focení v poměru 4:3 je poměrně malý, barevné pruhy při rychlém pohybu
  • Malá výdrž na jedno nabití
  • Není vstup na externí mikrofon
  • Omezené možnosti natáčení videa – 4K video s ořezem, není podpora vysokorychlostního videa
  • Provedení a poloha některých ovladačů – zapínací páčka a roller s korekcí expozice
7/10
Hodnocení

​Panasonic Lumix GX9 je odlehčeným modelem vlajkové lodi bezzrcadlovek systému micro 4/3 – Lumixu G9, k němuž ho pojí zejména totožný, v 5 osách stabilizovaný snímač bez low-pass filtru s rozlišením 20,3 Mpx.

Současně se jedná o následníka kompaktní řady G systému, fotoaparátů GX8 a GX80, jimž se podobá výkonem a hardwarovou výbavou. Do kompaktního těla se vešel výklopný hledáček, jemuž sekunduje dotykový výklopný displej.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce a ovládání

Panasonic Lumix GX9 patří s rozměry 124 × 72,1 × 46,8 mm ke kompaktním bezzrcadlovkám, jejichž design vychází z klasických dálkoměrných fotoaparátů. Povrch je tedy minimálně členitý, pouze s nezbytnými výstupky v podobě předního gripu, jemuž sekunduje zarážka pro palec na zadní stěně. U takto koncipované ergonomie může být kromě menšího komfortu držení problémem nechtěné zmáčknutí tlačítek dlaní, kterou si při úchopu jednoruč nutně musíte zapřít o zadní stěnu.

Klepněte pro větší obrázek

Ergonomické limity jsou nezbytná daň menším rozměrům – jak samotného těla, tak jednotlivých ovládacích prvků, které jsou vměstnány na malou plochu. Umístění některých ovladačů by však dle mého soudu mohlo být řešeno lépe – konkrétně pozice rolleru s korekcí expozice je dost z ruky, resp. z palce, a taktéž titěrná páčka aktivující fotoaparát by mohla být mohutnější a méně tuhá.

Klepněte pro větší obrázek

Hmotností 450 g (včetně baterie a karty) tento fotoaparát o něco málo převyšuje jiné přístroje podobných rozměrů. To je však nesporně dáno velmi solidním provedením kombinujícím kovové a kompozitní materiály.

K nastavení expozice (času a/nebo clony) v prioritních módech a v plném manuálu jsou určeny dva kruhové ovladače – první se nachází na horní hraně kolem spouště, druhý je zapuštěn do zadní stěny nad plochou pro palec. Nastavení parametrů je bezproblémové a intuitivní. Chvályhodné je také zakomponování již zmíněného rolleru s korekcí expozice – ne u všech značek je toto zvykem (viz např. APS-C od Sony).

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení citlivosti (ISO) je věnováno jedno z tlačítek na čtyřsměrném voliči na zadní stěně. Nejspíš jej ale nebudete potřebovat, jelikož v režimu automatického nastavení citlivosti lze zvolit její horní limit, a k dispozici je také stanovení nejdelšího času závěrky – nemusíte se tedy bát, že fotoaparát s cílem zachovat co nejnižší možnou citlivost zvolí příliš dlouhý čas, který neodpovídá vašim záměrům (např. je-li v záběru pohybující se objekt, který nechcete mít rozmazaný).

Pokud však fotografujete statické objekty, z ruky udržíte i dlouhé expoziční časy kolem 1/10 s, to díky velmi účinné mechanické stabilizaci snímače s účinností až 4 EV. S kompatibilními objektivy je dokonce podporována i duální stabilizace (tělo + objektiv).

Klepněte pro větší obrázek

Ke stabilnímu záběru přispívá také inovovaná mechanická závěrka, jejíž mechanismus byl přepracován tak, aby eliminoval nežádoucí otřesy. Mechanická závěrka pracuje v rozsahu časů 60–1/4 000 s, s elektronickou se dostanete až na 1/16 000 s. Typ závěrky si můžete navolit uživatelsky, nebo využít automatický režim, kdy se při časech kratších jak 1/4 000 s automaticky aktivuje závěrka elektronická.

Dobře promyšlená je také volba automatických ostřicích režimů. Páčka sloužící k přepínání mezi režimy ostření (AFS/AFC/MF) na zadní stěně nad displejem je v této kategorii dosti netradičním prvkem. Stejně jako přímý vstup přes dedikované, předdefinované tlačítko, k nastavení AF módů (detekce tváří, sledování objektu, zóna, jeden bod atd.). Rychlá změna nastavení autofokusu je tak otázkou chvilky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro kvapnou úpravu dalších nejrůznějších nastavení (obrazových profilů, formátu a kvality snímků) je tu k dispozici také Rychlé menu, které si můžete upravit dle svých preferencí. Uživatelsky přizpůsobitelná je také trojice fyzických tlačítek, jež doplňuje pětice softwarových tlačítek na vysunovací liště na zadním displeji. A pokud by vám ani to nestačilo v menu si můžete uložit oblíbené funkce pod položku Moje menu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na těle fotoaparátu, podobně jako u modelu GX8, najdeme šikovný výklopný elektronický hledáček. EVF lze vyklopit vzhůru do svislé polohy, což se může hodit, chcete-li být nenápadní např. při fotografování pouličního dění nebo při fotografování nízko nad zemí. Hledáček má vyšší rozlišení než u modelu GX8, konkrétně 2 760 000 bodů, jeho zvětšení však kleslo na 0,7× (oproti 0,77× u GX8). I tak je to stále pěkné číslo, nebýt jednoho „ale“ – nativní poměr stran obrazu je 16:9, při fotografování (náhledu) ve formátu 4:3 je tedy obraz podstatně menší. Dalším neduhem je pak výskyt barevných pruhů při rychlejším pohybu s fotoaparátem u oka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Třípalcový dotykový displej naopak lze jen a pouze pochválit – jak jeho detailní rozlišení 1 240 000 bodů, tak jeho bleskovou reakci na dotyk s možností využití řady gest (tažení, poklepání apod.). Funkčnost displeje je podobná jako u mobilních telefonů. Dotykovou obrazovku lze samozřejmě využít k volbě oblasti zaostření a podporována je i funkce touchpadu při fotografování přes hledáček. Po vzoru modelu GX80 je zadní monitor výklopný (nikoli na kloubovém uchycení jako u GX8) – nahoru o 80° a dolů o 45°.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Testy, Fotoaparáty, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

** Paní Bledé doma štěkají psi, jak je sledovat za pár kaček? ** Dnes to zkusíme pomocí primitivního mikrofonu a Arduina ** Při velké zvukové amplitudě spustíme alarm a dorazí notifikace

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM