Panasonic Lumix GX880 – bezzrcadlovka pro milovníky selfie a jednoduchosti

20. května 2019
TWEET SDÍLET
Nový model bezzrcadlovky pro začínající fotografy a youtubery přináší technické vychytávky zabalené v malém těle.

Panasonic Lumix GX880 je podle výrobce určen především pro milovníky selfie fotografií a youtubery, jelikož nabídne plně otočný (180°) displej a také celou řadu doplňkových funkcí nejen pro fotografování, ale též pro úpravy a vylepšení pořízených snímků.

Rozměrově patří tento model mezi menší zástupce v nabídce výrobce a již z proklamovaného pozicování na trhu je jasné, že se Panasonic hodlá ještě více zaměřovat na specifické segmenty uživatelů, kteří ocení speciální doplňkové funkce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uvnitř bezzrcadlovky je usazen Live MOS snímač a rozlišením 16 Mpx, který nemá antialiasing filtr a tudíž by měl nabídnout o něco lepší ostrost. Snímači sekunduje obrazový procesor Venus Engine, který umožňuje nastavit maximální citlivost až na ISO 25 600.

Vedle statických snímků sází Lumix GX880 také na pohyblivé obrázky. V případě fotografií je k dispozici formát RAW a JPEG, video pak můžete natáčet ve formátu mp4 nebo AVCHD. Natáčet video je možné ve 4K rozlišení (3840 × 2160 bodů) při snímkovací frekvenci 30 nebo 25 sn./s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je i funkce 4K Photo, která umožňuje z videozáznamu vybrat konkrétní snímek. Pro záznam videa využívá fotoaparát celé plochy snímače, takže nedochází k ořezu scény, což ocení především uživatelé širších objektivů.

Ostření je v režii zavedeného systému Depth From Defocus, a podle Panasonicu je u tohoto modelu ostření velmi svižné (0,07 s při jednorázovém zaostření). Od něj se pak odvíjí i funkce jako Focus Stacking (skládání snímků s různou rovinou ostrosti dohromady), Post Focus (umožní dodatečný výběr roviny zaostření u snímku) a také Light composition, díky níž lze dosáhnout vyššího dynamického rozsahu: fotoaparát pořídí několik záběrů s odlišně nastavenou expozicí a posléze je automaticky spojí v jeden snímek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotoaparát není vybaven hledáčkem, pro kompozici a veškeré nastavení je určen displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů, který nabídne jednak dotykovou vrstvu a jednak je uložen na výklopném kloubu, který umožní jeho otočení o 180°.  Díky tomu je možný pohodlný záznam videa a také pořizování selfie.

Tomu je uzpůsobeno i chování digitálu, který se po přetočení displeje přepne do režimu Self shot. K dispozici je také možnost retuše přímo ve fotoaparátu – zjemnění pleti, rozostření vybraných částí snímku nebo zeštíhlení. Nová je také funkce Face Shutter a Buddy Shutter, kdy je exponováno automaticky po mávnutí rukou přes obličej anebo když aparát detekuje na scéně dva obličeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zaměření na začínající uživatele potvrzují i asistenční funkce, jako je například průvodce motivovými programy Scene Guide nebo režim inteligentní automatika iA. Zajímavostí je vyvedení samostatného tlačítka Reset, kterým se vrací veškeré volby do výchozího nastavení.

Vzhledem k tomu, že je Lumix GX880 vybaven mechanickou i elektronickou závěrkou, je možné s ním fotografovat zcela neslyšně. Slouží k tomu tzv. diskrétní režim, v němž se automaticky aktivuje elektronická závěrka, vypnou se všechny zvuky a není funkční blesk ani asistenční světlo autofokusu.

Lumix GX880 nabídne bezdrátovou konektivitu v podobě Wi-Fi pro spojení a sdílení snímků prostřednictvím aplikace Panasonic Image App (iOS a Android). Snímky se neukládají na SD ale na microSD kartu, nabíjení akumulátoru je pak možné přímo ve fotoaparátu prostřednictvím micro USB konektoru – podporováno je i nabíjení z powerbanky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozměry digitálu jsou 106,5×64,6×33,3 mm a hmotnost s baterií a kartou činí 270 gramů. K dispozici bude fotoaparát na přelomu července a srpna ve stříbrné, černé a oranžové barvě. Cena pro český trh zatím nebyla stanovena, doporučená cena je 450 EUR.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Panasonic, Nejlepší články

Určitě si přečtěte

Fujifilm GFX100 – nový středoformát se 102 Mpx a 4K videem

Fujifilm GFX100 – nový středoformát se 102 Mpx a 4K videem

Nová bezzrcadlovka řady GFX od Fujifilmu přináší obří rozlišení ostření s fázovou detekcí a stabilizované 4K video.

41 Petr Březina

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

5 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Mobilní fotografie má jiná specifika, než ta „dospělá“. Mobilní fotografové totiž nemají takové požadavky na manuální nastavení a často sáhnou po jednoduchém řešení, které vše obstará za ně.

1 Adam Kos

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

58 Petr Březina