Panasonic Lumix GH6: videocentrická MFT bezzrcadlovka s 5,8K videem

22. února 2022
TWEET SDÍLET

Bývají označované jako hybridní, tyto oblíbené bezzrcadlovky kombinují fotografování s videem s důrazem na druhou činnost. Pro filmové nadšence nebo i profesionály jsou ale velmi kvalitním a dostupným řešením. I proto je řada Panasonic Lumix GH velmi oblíbená, v úterý jsme se dočkali nástupce v podobě GH6.

Klepněte pro větší obrázek

Čím se taková hybridní bezzrcadlovka odlišuje od té určené hlavně pro focení? Asi nejvýraznějším znakem je aktivní ventilátor, který uchladí vnitřní komponenty a umožní nahrávání videa ve vysoké kvalitě bez časového omezení. Z hardwarového hlediska nechybí velký HDMI konektor, time code konektor a speciální ovládací prvky. Dále je velmi široká nabídka možností rozlišení, snímkovací frekvence, kodeků, profilů, interního a externího nahrávání, bitové hloubky či softwarových možností třeba v oblasti ovládání. To vše nová GH6 má.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní vylepšení Panasonicu Lumix GH6 je v použitém senzoru. Zvýšilo se rozlišení na 25,2 Mpx i celková kvalita čipu MFT (M4/3). Ruku v ruce s tím jde nový procesor Venus Engine a vylepšená pětiosá stabilizace obrazu, která má podle Panasonicu výkon až 7,5 EV. Z fotografického hlediska umožní udržet cca 180× delší časy než bez ní. Tato kombinace nyní umožňuje skládané fotografie z ruky, a to až do rozlišení 100 Mpx.

Lumix GH6 nabízí velkou škálu možností nahrávání v čele s C4K/4K 4:2:2 10 bit 60p s neomezenou dobou záznamu, dále 4:2:0 10 bit 4K 120p, 4:2:2 10 bit FHD 240p HFR (High Frame Rate) a FHD až 300 fps VFR (Variable Frame Rate) pro zpomalenou reprodukci dynamického pohybu. Kromě režimu 4:2:0 10bit 5,7K 60p lze nahrávat 4:3 anamorfně 4:2:0 10 bit 5,8K 30p (4,4K 60p) s využitím celé plochy snímače. Záznam videa v režimu 5,7K 30p je poprvé u fotoaparátů LUMIX k dispozici ve formátu Apple ProRes 422 HQ.

Klepněte pro větší obrázek

Lumix GH6 využívá kolorimetrii řady filmových kamer VariCam. Ve výchozím nastavení je ve fotoaparátu k dispozici převodní tabulka V709 LUT (Look Up Table) se standardem Rec.709. Videozáznam s aplikovanou LUT je možné zobrazit nejen v živém náhledu, ale také při přehrávání pomocí funkce V-Log View Assist. Kromě běžného formátu.vlt lze nově použít také 3D LUT.cube. Běžné využití V-Log/V-Gamut je samozřejmostí.

Zajímavá je i funkce Dynamic Range Boost využívající dvou různých obvodů AD převodníků – jeden slouží pro vysoké a druhý pro nízké ISO. Bezzrcadlovka pošle data ze senzoru na oba obvody a výslednou fotku složí, což zajistí až o 1 EV vyšší dynamický rozsah a lepší šum. Tento režim je výhodný hlavně ve vysoce kontrastních scénách.

Klepněte pro větší obrázek

Lumix GH6 je schopen vysokorychlostního sériového snímání rychlostí 14 (AFS) / 8 (AFC) snímků s mechanickou závěrkou a 75 sn./s s elektronickou závěrkou. V obou případech se buffer chová jinak. Data lze ukládat na rychlou kartu CFexpress (typ B) a tradiční SD UHS II. Slabinou modelu je ostření, které zůstává na bázi detekce kontrastu, zatímco konkurence využívá pokročilejší fázové ostření. I tak v tomto ohledu došlo od GH5 ke znatelnému pokroku.

Lumix GH6 je vybaven třípalcovým dotykovým displejem s poměrem stran 3:2 a rozlišením 1 840 000 bodů. Konstrukce monitoru a umístění konektorů (HDMI, USB, Audio) se navzájem neruší a umožňují volné nastavení úhlu sklonu/otáčení monitoru bez omezení, i když jsou připojeny kabely. OLED hledáček s rozlišením 3 680 000 bodů má vysoký poměr zvětšení přibližně 1,52×/0,76× (ekvivalent 35mm fotoaparátu).

Klepněte pro větší obrázek

Bezzrcadlovka má spoustu dalších funkcí jako napájení i nabíjení přes USB-C, ale mnoho jich ještě přibude díky aktualizacím – například možnost nahrávat na externí SSD disk. GH6 váží 823 gramů a má rozměry 138 × 100 × 100 mm. Mírně vylepšený 16Wh akumulátor (7,2 V, 2200 mAh) má vydržet 330-380 snímků. Pro podrobné parametry navštivte stránky výrobce.

Panasonic Lumix GH6 bude stát 55 990 Kč za samotné tělo a bude dostupný i v různých setech. Na pultech obchodů by měl přistát příští měsíc.

Témata článku: Bezzrcadlovky, Video, Panasonic, Bezzrcadlovky na Heureka.cz