Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

13. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Panasonic Lumix GH5s je na trhu od začátku letošního roku, zatímco předchozí model GH5 je o rok starší. V čem je novinka jiná a vystačí pro práci amatérského filmaře?

Jedná se o bezzrdcadlovku střední vyšší třídy s vyměnitelným objektivem stvořenou především k natáčení videa ve FHD nebo 4K až 200 Mbps, nechybí LOG (V-LogL), široké možností slowmotion, autofocus s rozeznáváním tváří, vysoké ISO a 4:2:2 10 Bit výstup, wi-fi, time code, otočný dotykový display a prachu a dešti odolné hořčíkové tělo.

Přestože ve většině e-shopů najdeme GH5s v sekci „digitální fotoaparáty“, fotografování je u tohoto modelu spíše druhou kolejí, popřípadě příjemným příležitostným bonusem. Jedná se o bezzrdcadlovku navazující na úspěšné modely GH3, GH4 a GH5.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Že je „esko“ evidentně specializováno na natáčení videa už na první pohled prozrazuje tlačítko REC v prostoru před spouští, výmluvně vyvedené v ostře červené barvě. To je také, spolu s červeným prstencem pod levým ovládacím kolečkem, jediná zásadní změna v rámci vzhledu oproti předchozímu modelu GH5. Cena je ale o něco vyšší (cca 16 000 Kč). Jaké jsou tedy rozdíly mezi GH5 a GH5s?

Snímač

GH5 disponuje Micro 4/3 LiveMOS snímačem cca 20,3 Mpx s pětiosou stabilizací GH5s má snímač Micro 4/3  LiveMOS s „pouhými“ 10,3 efektivními Mpx bez stabilizace. Ne, není to omyl. Dražší a novější model má nižší rozlišení a chybí mu stabilizace snímače.

Důvodem nižšího rozlišení je, že při stejné velikosti snímače a menším počtu obrazových bodů, mohou být obrazové body větší (v tomto případě zhruba dvakrát větší než u GH5). Větší pixely pojmou více světla, tudíž obraz při nižší světelné intenzitě vykazuje nižší hladinu šumu. Touto cestou se vydala i konkurenční řada A7S od Sony.

Klepněte pro větší obrázek

Absence stabilizace je větší záhadou. Mluví se o tom, že by se při některých specifických typech nárazů stabilizace snímače mohla projevit negativně. Jeví se tedy výhodněji mít snímač natvrdo v těle aparátu. Jaké problémy má výrobce na mysli? Podívejte se na následující video

Nicméně. Z praktického hlediska – u většiny standardních stylů využití tohoto typu přístroje bych pětiosou stabilizace spíš uvítal. Při kombinaci s ostatními stabilizačními systémy a úchyty je naprosto bezproblémová.

Na druhou stranu lze GH5s kombinovat s objektivy, které disponují vlastní optickou stabilizací. (U GH5 se spojí se stabilizací snímače). Při testu s GH5s se u focení či statického natáčení z místa jevila stabilizace objektivů zcela dostačující, defacto supluje stativ. Při pohybu si neporadí s běžnou chůzí (V případě krítkého ohniska je to na individuálních schopnostech kameramana, mně se podařilo udržet stabilizovaný obraz s ohniskem cca 35 mm na asi 3 vteřiny při chůzi pozadu ze schodů), ovšem například klidná jízda autem, popř. na lodi jí nedělá problém.

Není téměř možné pořídit plynulý švenk, pohyb je vlivem stabilizování trhaný, zejména pohyb nahoru a dolů nebo šikmo. Otáčení v horizontální rovině takové potíže objektivu nečiní. V praxi je velmi pohodlné během natáčení jen sundat kameru z gimbalu, natočit z ruky pár záběrů a pak připevnit hned zpět na ronin. Každá minuta manipulace se stativem, kterou se podaří ušetřit se počítá a rozhodně ulehčuje život.

VFR – framerate

Model GH5 při FHD dosahuje maxima 180 fps, GH5s až 240 fps – pro nás Evropany, co stříháme PAL 25p nebo 50p je tedy použitelné číslo dělitelné 25. Čili u GH5 175 fps, u novější GH5s je to 225 fps.
Rozdíl tedy 50 fps – ano, i to se může hodit. Dá se říct, buď obraz zpomalíme 7× nebo 9×. Při systému NTFS a 30p potom 6× nebo 8×.

ISO a V-LogL

Esko má širší rozsah od 160 do 51 200. Starší GH5 má 200–25 600, při focení je spodní hranice 100 a u videa je zase horní jen 12 800. Výrobce uvádí, že GH5s má proti GH5 mnohem lepší snímání při slabém osvětlení.

K tomu se pojí i nová funkce Dual ISO, kdy jsou na stupnici dvě hodnoty nativního ISA a to 400 a 2500. Pokud natáčíte hlavně do LOGu, nebude vás to zas tak zajímat. V režimech Cinelike je rozdíl v šumu patrný. GH5 tento formát při zakoupení neobsahuje, dokupuje se za cca 100 dolarů. GH5s má již V-LogL zabudovaný.

14 bit RAW

Konečně taky něco pro fotografy, Esko umožňuje pořizovat RAW fotografie ve 14 bitové barevné hloubce. Což je oproti 12 bitům GH5 velký skok (více než o 4 miliardy barev). Člověka až napadne otázka, proč to není obráceně, když GH5 je přeci jen mimo videa i plnohodnotný fotoaparát s 20 Mpx, možná by jí 14 bitový RAW slušel víc, než čistokrevné kameře GH5s.

Další ne příliš dramatické rozdíly najdeme například v zaostřování, kdy GH5 používá decentně rychlejší verzi autofokusu, ovšem v praxi je rozdíl nepatrný.

Je potřeba autofokus dobře nastavit a jít mu naproti spíš, než spoléhat na to, že si poradí sám. Pokud chcete nekompromisní výsledek a podmínky to dovolují, pořád soudím, že je lepší autofokus vypnout.
GH5s podporuje Time Code, přístroje lze synchronizovat kabelem připojeným do konektoru blesku.
V režimu 4K je možné natáčet 50/60p (konečně).

Esko umí i videozáznam v 10 bit, teď už jen počkat, až to budou umět střihový software odpovídající cenové kategorie aparátu. Další již podrobnější technické parametry můžete načíst přímo na webu výrobce.

Shrnuto sečteno zásadních rozdílů mezi GH5s a GH5 není mnoho, snímač GH5s zvládá vyšší citlivost při špatném osvětlení, je o kousek větší a širší, čili sbírá o trošku víc světla a není stabilizovaný, taky má poloviční počet obrazových bodů.

Zdá se, že pokud právě tohle u vás nerozhoduje, například točíte svatby, dokumenty (oceníte stabilizaci GH5), studiovky, (nepotřebujete točit na vysoké ISO) a stačí vám 4K v 25 fps, budete dokonale spokojeni s GH5. Pokud máte dostatek stabilizátorů a využíváte např. car mounty, vyžadujete skvělou kvalitu záznamu při nízkém osvětlení, a nejen při něm a toužíte zpomalovat 4K, dáte nejspíš přednost GH5s. Cenový rozdíl je zhruba 16 000 korun.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Testy, Fotoaparáty, Video, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch