Panasonic Lumix GF5: Můžu jít s vámi?

19. června 2012
TWEET SDÍLET
Měli jsme možnost otestovat horkou novinku v kategorii začátečnických bezzrcadlovek, která se teprve začíná dostávat do českých fotoobchodů. Je na co se těšit?

Zatímco Olympus nedávno představil špičkový voděodolný přístroj svého systému Micro Four Thirds, Panasonic jako by zůstal v pozadí a uvedl „jen“ GF5, což je prostě další začátečnická bezzrcadlovka s minimem ovládacích prvků.

hce counter

Ale také stojí jen zhruba polovinu.

Do kapsy raději ne

Panasonic Lumix GF5 je určen zejména lidem, kteří přecházejí z kompaktních fotoaparátů, nebo kteří ještě vůbec nefotografovali. Zaujmout by ale mohla i majitele vyspělých zrcadlovek, kteří hledají druhý, doplňkový přístroj. 

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix GF5, přední pohledy

Novinka se vlastně moc neliší od svého předchůdce GF3. Rozlišení snímače zůstalo stejné (12 Mpx), stejně jako většina technických parametrů. Zdvojnásobila se ovšem maximální citlivost, teď můžete nastavit až ISO 12 800. Také displej má při stejné úhlopříčce dvojnásobné rozlišení, tedy 920 000 px. Ani svým vzhledem se GF5 od předchůdce na první pohled neliší. Při podrobnějším zkoumání si ale všimnete přece jen většího gripu s mnohem lepším neklouzavým povrchem. Také plast použitý pro povrch těla doznal změny, nyní vypadá mnohem kovověji, což vzbuzuje asi falešný, ale přesto příjemný dojem větší odolnosti.

Skutečným pádovým zkouškám jsme zapůjčený kus bohužel nemohli podrobit, ale myslím, že na tom s odolností opravdu nebude špatně. Z těla nikde nic zbytečně netrčí, plast je dostatečně silný a tuhý. Snad jen dvířka prostoru pro akumulátor a kartu by v případě hrubého zacházení neobstála.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix GF5, horní pohledy
hce counter

GF5 jsme k testu dostali s PowerZoomem G X Vario PZ 14–42mm F3,5–5,6 ASPH Power OIS, tedy objektivem s výsuvnou konstrukcí – podobně jako u kompaktů je objektiv ve vypnutém stavu částečně zasunutý do svého těla, teprve po zapnutí se vysune na pracovní délku. V kombinaci s tímto objektivem je GF5 opravdu malinký, při čelním pohledu jen nepatrně přerůstá kompakt Lumix LX3, je ale přece jen výrazně tlustější, takže kapesní opravdu není. Ovšem vejde se snad do každé tašky, takže by docela dobře mohl splňovat představy o přístroji, který můžete mít pořád s sebou. Ani na krku příliš netíží, i když jeho hmotnost s objektivem 360 g přece jen zřetelně převyšuje pouhých 233 g zmíněného kompaktu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix GF5 ve srovnání s kompaktem Lumix LX3 (na snímcích vlevo)

Vyšší hmotnost v kombinaci s miniaturním tělem má za následek, že ani přes zvětšený grip a opěrku palce na zadní straně se v rukou běžné velikosti nedá mluvit o výborném držení, ale ani o vyloženě špatném. Sám od sebe vám přístroj nevypadne a chcete-li minimální rozměry, asi se s tímto uspokojivým držením smíříte.

Citlivý na dotek

Na těle najdete jen minimum ovládacích prvků, které ale doplňuje dotykový displej. Základ tvoří kombinace křížového a otočného voliče na zadní straně. Do jeho čtyř směrů volíte změnu korekce expozice, vyvážení bílé, přepínání mezi jednotlivými snímky, sériovým snímáním a samospouští, přepínání autofokusu mezi bodovým, zónovým a automatickým výběrem bodu. Otáčením pak nastavíte konkrétní hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix GF5, zadní pohled

Pro jakékoliv další nastavení už je nutné vstoupit do menu, naštěstí je tu ale ještě tlačítko Q.MENU, kterým aktivujete „rychlé menu“ – má méně položek než plné menu, rychleji se tedy dostanete k funkci, kterou chcete nastavit. Navíc si jej můžete přizpůsobit, vybrat, které položky se mají zobrazovat a v jakém pořadí.

Osvědčilo se mi nechat jen pět položek, které se vejdou na jednu obrazovku – zvolil jsem zapnutí/vypnutí stabilizace, změnu poměru stran, zapnutí funkce I. dynamický, změnu režimu autofokusu a nastavení citlivosti. Oproti samostatným tlačítkům jsem se tak k těmto funkcím dostal jen jedním stiskem navíc – nejdříve tlačítko Q.MENU, pak už jen ťuknutí na jednu z pěti zobrazených funkcí na dotykovém displeji a volba hodnoty otočným voličem nebo rychleji opět dotykem na správnou hodnotu na displeji.

Dalším ovládacím prvkem je vysouvací panel, který najdete na pravé straně displeje. Po jeho vysunutí můžete volit dotykovou spoušť – pak stačí se dotknout prstem kteréhokoliv místa na displeji, fotoaparát sem zaostří a vzápětí exponuje. Užitečnou funkcí na pravém panelu je i zobrazení histogramu.

Tím výčet ovládacích prvků prakticky končí. Samozřejmě najdete ještě tlačítko pro prohlížení snímků, spoušť pro snímky a druhou pro video. Ale třeba volič expozičních režimů chybí, musíte je nastavovat přes menu. Možná je to nakonec dobře, mé zkušenosti s ovládacími prvky na kompaktu LX3 stejné značky nejsou příliš dobré, velmi snadno mění nastavenou polohu, takže po vytažení z tašky jsem byl často překvapen, co že to mám nastavené za podivné volby.

Výtku mám ostatně i ke kvalitě křížového voliče na testovaném GF5. Docela často se mi stalo, že jeden stisk pochopil fotoaparát jako stisky dva, při prohlížení fotografií tak přeskakoval snímky. Vzhledem k zaměření modelu na těle nenajdete sáňky pro blesk.

Témata článku: Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Technika, Testy, Panasonic


Evoluce v přímém přenosu: Afričtí sloni v důsledku intenzivního lovu ztrácejí své kly

Evoluce v přímém přenosu: Afričtí sloni v důsledku intenzivního lovu ztrácejí své kly

** V mosambickém národním parku Gorongosa převažují mezi slonicemi zvířata bez klů ** Je to důsledek intenzivního lovu slonů pro slonovinu během občanské války ** Zvířata bez klů stojí mimo zájem pytláků a přežívají

Jaroslav Petr
SlonEvoluce