Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

16. listopadu 2017
TWEET SDÍLET
Nejnovější přírůstek do rodiny bezzrcadlovek Panasonic nese označení Lumix G9 a podle výrobce se jedná o přístroj zaměřený na profesionální práci. Jak se osvědčil v terénu?

Dva dny před uvedením modelu Lumix G9 na trh a oznámení novinky světu, se konala v portugalském městě Cascais tisková konference a zkouška fotoaparátu přímo v terénu. Díky tomu se nám podařilo jako jedněm z prvních vyzkoušet nejen tuto novinku, ale také teleobjektiv LEICA DG ELMARIT 200 mm F2,8 POWER O.I.S..

Současná nabídka fotoaparátů Panasonic je rozdělena do klasických tří škatulek – kompaktní fotoaparáty, ultrazoomy a bezzrcadlovky. V rámci bezzrcadlovek je pak v nabídce několik samostatných modelových řad, které se primárně liší velikostí a zaměřením na odlišní typy uživatelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V portfoliu bezzrcadlovek byl a nadále je nejvyšším modelem Lumix GH5, který si však rozměry nezadá s klasickou zrcadlovkou a je prakticky všemi uživateli pořizován především kvůli záznamu videa. Tomu je totiž částečně podřízena i ergonomie fotoaparátu. Od roku 2008, kdy Panasonic uvedl na trh první bezzrcadlovku, uplynulo devět let, v jejichž průběhu se mnohé změnilo a především zrychlilo a vylepšilo. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Lumix G9 tedy není konkurencí pro vlajkovou loď GH5, jedná se o sourozence, jehož cílová skupina je od GH5 odlišná. Tvoří ji především profesionální fotografové, kterým je G9 určena co do konstrukce, tak i po stránce funkcionalit a především obrazové kvality. Panasonic se v tomto směru snaží oslovit – podobně jako Olympus – skupinu profesionálních fotografů, na které cílí především vlastnostmi aparátu souvisejícími s provozní rychlostí a nízkou hmotností – tedy ideální nástroj pro sportovní a wildlife fotografy.

Ergonomie na jedničku

V okamžiku, kdy vezmete Lumix G9, velmi příjemně vás překvapí nízká (avšak ne příliš) váha fotoaparátu a velmi pěkně tvarovaný a dostatečně dimenzovaný grip pro lepší a jistější držení. Po vzoru profesionálních fotoaparátů přidal Panasonic na horní stranu velký stavový displej, který v podstatě na žádné bezzrcadlovce nenajdete a je při fotografování a korekci parametrů expozice významným pomocníkem.

Ovládání fotoaparátu je standardní „panasonikovské“ a zahrnuje jak sedm tlačítek přímého přístupu přímo na těle, tak další softwarová funkční tlačítka na displeji, kde je zobrazíte potažením z pravého okraje. Tento koncept je sice praktický pro amatérské fotografy, není však dle mého názoru zcela ideální pro profesionální nasazení, kde se přeci jen většina uživatelů bude soustředit na klasická tlačítka než na malou dotykovou plochu na displeji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu je nutno uznat, že se Panasonic opravdu radil s profesionálními fotografy a snažil se zjistit, co je pro ně při práci s digitálem důležité. Odtud jistě vyplynula potřeba rychlé možnosti posunu ostřícího bodu, která je zajištěna joystickem nad displejem – zde snad jen malá výtka k jeho velikosti.

Otočný volič expozičních režimů se zámkem uprostřed a otočné okruží pro volbu režimu fotografování je standardním řešením, které známe i z profesionálních zrcadlovek. Stejně tak i rychlý přístup ke změně způsobu ostření otočným ovladačem vedle hledáčku.

Dojmy z používání

Funkčně není fotoaparátu prakticky co vytknout, provozní rychlosti jsou na skvělé úrovni, ostření je bleskurychlé a přepracovaná stabilizace obrazu, která umožní prodloužení expozičního času až o 6,5 EV je funkční a v terénu velmi užitečná – zvláště v kombinaci s dlouhými teleobjektivy, které díky své vlastní optické stabilizaci ještě nějaké to EV přidají.

Asi největší radost mi osobně udělal hledáček, který je opravdu obrovský a díky vysokému rozlišení a rychlé obnovovací frekvenci opravdu nepoznáte rozdíl mezi optickým a elektronickým provedením. Naopak elektronická varianta v tomto případě, alespoň u mne vyhrává.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A není to jen díky zobrazení a možnosti zkontrolovat si expozici čí použití korekce expozice, ale také díky jedné – pro někoho nezajímavé – drobnosti, kterou je možnost změny velikosti obrazového pole v hledáčku. Vedle gumové očnice je na jedné straně umístěna dioptrická korekce s velmi slušným rozsahem -4 až +3 dioptrie, takže ji mohu bez problémů využít i já s -5.5 dioptriemi. Na druhé straně očnice je pak malé tlačítko pro přepínání velikosti obrazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka multishot režimu, který skládá snímek ze čtyř samostatných expozic pro dosažení vysokého rozlišení – vpravo je snímek v plném rozlišení, vlevo pak v režimu multishot

Vzhledem k tomu, že eye point je u velkých hledáčků celkem krátký, uživatelé fotografující s nasazenými brýlemi (jako já) mívají problém přehlédnout celou plochu hledáčku, zejména pak rohové části nejsou vidět a je nutné okem pohnout, což zdržuje při kontrole kompozice. Možnost změnit velikost obrazového pole ve třech stupních je v tomto případě velmi praktická a umožní kombinované fotografování s brýlemi i bez nich, aniž by byl fotograf ochuzen o velkou plochu obrazu.

Pokud bych měl své dojmy z nového Lumixu G9 shrnout, tak jsou pozitivní a když se podívám na to, jak se činí další zástupce standardu micro 4/3, společnost Olympus. Troufám si tvrdit, že v brzké době už přestane mít smysl kupovat zrcadlovky APS-C formátu, pokud se nebude jednat o modely se specifickým zaměřením, jako je například Nikon D500 nebo Canon EOS 7D Mark II. Základní řady zrcadlovek dostanou na frak a v budoucnu to nebude jinak.

Snad jedinou výraznější vadou na kráse je výdrž baterie, ta zvládne podle specifikací 400 snímků a je pravdou, že jsem během cca pěti hodin nafotil necelých 400 snímků a ukazatel baterie klesl na necelých 20 %. Nicméně předpokládám, že s novou generací fotoaparátu přijde i akumulátor s větší kapacitou.

Doporučená cena fotoaparátu Lumix G9 + základní setový objektiv (pravděpodobně 12–60 mm) by se měla pohybovat kolem 45 000 Kč.

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pozn. Cestu a pobyt redaktora hradila společnost Panasonic

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Testy, Panasonic, Bezzrcadlovky na Heureka.cz


Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvykli ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět