Panasonic Lumix G100: fotoaparát pro vloggery s vychytaným záznamem zvuku

25. června 2020
TWEET SDÍLET

​Není to tak dlouho, co společnost Sony představila kompaktní fotoaparát šitý na míru natáčení tzv. vlogů, Sony ZV-1. Speciál se stejným zaměřením nyní uvádí také Panasonic, tentokrát se však jedná o bezzrcadlovku řady G. Novinka Panasonic G100 tedy nabídne oproti Sony větší snímač formátu 4/3“ a možnost výměny objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Jakožto fotoaparát určený pro natáčení selfie videa, je Panasonic G100 vybaven obrazovkou, kterou lze vyklopit do strany o 180 ° a libovolně ji polohovat, zřetelně označenou videospouští, kontinuálním ostřením na tvář či 5osou digitální stabilizací. Nad konkurencí vyčnívá model G100 systémem záznamu zvuku –je osazen směrovými mikrofony s režimem sledování mluvčího.

Obraz se zaznamenává na snímač o velikosti 17,3 × 13 mm s efektivním rozlišením 20,3 Mpx, který (pozor!) není mechanicky stabilizovaný. Stabilizace, konkrétně stabilizace digitální využívající zabudovaných gyroskopických senzorů, je dostupná pouze v režimu nahrávání videa. Při její aktivaci – na výběr jsou dvě intenzity, standardní a vysoká –dochází k výraznému ořezu a zúžení úhlu záběru, ať už při natáčení sekvencí ve 4K, či Full HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic G100 umí zaznamenat video ve 4K při snímkové frekvenci 30 sn./s, záznam ve Full HD je k dispozici při 120 sn./s – uživatelé si tak budou moci vyzkoušet též zpomalené video. Maximální délka záznamu je 10 minut pro 4K a 20 minut pro Full HD rozlišení. Od pokročilejších modelů novinka převzala funkci gamma křivky V-Log L a indikátor záznamu zvuku, k dispozici jsou také funkce časosběru a fázové animace. Video se ukládá do souborů MP4.

Po vyklopení displeje směrem dopředu, se automaticky spustí selfie režim, během něhož autofokus (pracující na bázi detekce fáze s podporou technologie DFD) rozeznává a sleduje obličej. Současně se aktivuje speciální mód zvukového záznamu. Díky třem mikrofonům a technologii OZO z dílny Nokie, která spolupracuje se systémem detekce tváře, dokáže fotoaparát rozeznat, odkud v záběru zvuk přichází, a podle toho upravit jeho záznam, redukovat okolní hluk. Kvalitu zvuku je možné navýšit připojením externího mikrofonu přes konektor.

Klepněte pro větší obrázek

Vloggeři si mohou pohrát také s filtry, k nimž se dostanou přes postranní lištu na obrazovce. V nabídce je například funkce vyhlazení pleti, rozmazání pozadí, zeštíhlení tváře apod.

Ke kompozici záběru slouží kromě polohovatelného, dotykového 3“ displeje s rozlišením 1 840 000 bodů také velmi detailní elektronický hledáček s 3 680 000 body a 0,73× zvětšením. Otázkou je, zda to vzhledem k videografickému zaměření přístroje není zbytečný luxus. Délku expozice lze nastavit na 60 s až 1/16 000 s. Rychlost sekvenčního snímání patří k průměru až podprůměru – maximem je 10 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek

Bezdrátové spojení zajišťuje WiFi a Bluetooth. Na těle fotoaparátu najdeme též kabelové porty – USB 2.0, HDMI a již zmíněný vstup pro externí mikrofon. Baterie nabídne životnost zhruba 270 (přes LCD), resp. 250 (přes LVF) snímků v zvládnete s ní natočit až 80 minut videa.

Panasonic G100 sice není tak lehký a skladný jako Sony ZV-1, přesto se jedná o příjemně kompaktní zařízení s hmotností 412 gramů (včetně setového objektivu, akumulátoru a SD karty) a rozměry 115,6 × 82,5 × 54,2 mm. Fotoaparát se začne prodávat v srpnu. Cena pro český trh prozatím nebyla stanovena, podle typu sady by se měla pohybovat kolem 20 až 25 tisíc korun. Za oceánem se G100 bude prodávat v kitu s objektivem 12–32 mm F3,5–5,6 za 759 USD. K dispozici bude i varianta s stativovým gripem DMW-SHGR1 za 799 USD.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Video, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz