Panasonic Lumix G100: fotoaparát pro vloggery s vychytaným záznamem zvuku

25. června 2020
TWEET SDÍLET

​Není to tak dlouho, co společnost Sony představila kompaktní fotoaparát šitý na míru natáčení tzv. vlogů, Sony ZV-1. Speciál se stejným zaměřením nyní uvádí také Panasonic, tentokrát se však jedná o bezzrcadlovku řady G. Novinka Panasonic G100 tedy nabídne oproti Sony větší snímač formátu 4/3“ a možnost výměny objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Jakožto fotoaparát určený pro natáčení selfie videa, je Panasonic G100 vybaven obrazovkou, kterou lze vyklopit do strany o 180 ° a libovolně ji polohovat, zřetelně označenou videospouští, kontinuálním ostřením na tvář či 5osou digitální stabilizací. Nad konkurencí vyčnívá model G100 systémem záznamu zvuku –je osazen směrovými mikrofony s režimem sledování mluvčího.

Obraz se zaznamenává na snímač o velikosti 17,3 × 13 mm s efektivním rozlišením 20,3 Mpx, který (pozor!) není mechanicky stabilizovaný. Stabilizace, konkrétně stabilizace digitální využívající zabudovaných gyroskopických senzorů, je dostupná pouze v režimu nahrávání videa. Při její aktivaci – na výběr jsou dvě intenzity, standardní a vysoká –dochází k výraznému ořezu a zúžení úhlu záběru, ať už při natáčení sekvencí ve 4K, či Full HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic G100 umí zaznamenat video ve 4K při snímkové frekvenci 30 sn./s, záznam ve Full HD je k dispozici při 120 sn./s – uživatelé si tak budou moci vyzkoušet též zpomalené video. Maximální délka záznamu je 10 minut pro 4K a 20 minut pro Full HD rozlišení. Od pokročilejších modelů novinka převzala funkci gamma křivky V-Log L a indikátor záznamu zvuku, k dispozici jsou také funkce časosběru a fázové animace. Video se ukládá do souborů MP4.

Po vyklopení displeje směrem dopředu, se automaticky spustí selfie režim, během něhož autofokus (pracující na bázi detekce fáze s podporou technologie DFD) rozeznává a sleduje obličej. Současně se aktivuje speciální mód zvukového záznamu. Díky třem mikrofonům a technologii OZO z dílny Nokie, která spolupracuje se systémem detekce tváře, dokáže fotoaparát rozeznat, odkud v záběru zvuk přichází, a podle toho upravit jeho záznam, redukovat okolní hluk. Kvalitu zvuku je možné navýšit připojením externího mikrofonu přes konektor.

Klepněte pro větší obrázek

Vloggeři si mohou pohrát také s filtry, k nimž se dostanou přes postranní lištu na obrazovce. V nabídce je například funkce vyhlazení pleti, rozmazání pozadí, zeštíhlení tváře apod.

Ke kompozici záběru slouží kromě polohovatelného, dotykového 3“ displeje s rozlišením 1 840 000 bodů také velmi detailní elektronický hledáček s 3 680 000 body a 0,73× zvětšením. Otázkou je, zda to vzhledem k videografickému zaměření přístroje není zbytečný luxus. Délku expozice lze nastavit na 60 s až 1/16 000 s. Rychlost sekvenčního snímání patří k průměru až podprůměru – maximem je 10 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek

Bezdrátové spojení zajišťuje WiFi a Bluetooth. Na těle fotoaparátu najdeme též kabelové porty – USB 2.0, HDMI a již zmíněný vstup pro externí mikrofon. Baterie nabídne životnost zhruba 270 (přes LCD), resp. 250 (přes LVF) snímků v zvládnete s ní natočit až 80 minut videa.

Panasonic G100 sice není tak lehký a skladný jako Sony ZV-1, přesto se jedná o příjemně kompaktní zařízení s hmotností 412 gramů (včetně setového objektivu, akumulátoru a SD karty) a rozměry 115,6 × 82,5 × 54,2 mm. Fotoaparát se začne prodávat v srpnu. Cena pro český trh prozatím nebyla stanovena, podle typu sady by se měla pohybovat kolem 20 až 25 tisíc korun. Za oceánem se G100 bude prodávat v kitu s objektivem 12–32 mm F3,5–5,6 za 759 USD. K dispozici bude i varianta s stativovým gripem DMW-SHGR1 za 799 USD.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Video, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět