Panasonic Lumix FZ48 nabídne pokročilým fotografům i začátečníkům, nač si vzpomenou

Praha, 21. července 2011 – Nový kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ48 trochu připomíná čaroděje z pohádek – každému splní, co si přeje. Chcete špičkový objektiv Leica se širokoúhlým ohniskem, obřím rozsahem zoomu a výtečným stabilizátorem? Beze všeho. Toužíte po propracovaném systému ovládání se spoustou manuálních funkcí pro pokročilé? Máte ho mít. Dáváte naopak přednost jednoduchému automatickému režimu, v němž fotoaparát udělá vše za vás a nastaví optimální hodnoty spolehlivě sám? To je přece samozřejmost. Lumix FZ48 nezaskočí ani touha po bleskurychlém sekvenčním snímání, natáčení videozáznamů v rozlišení Full-HD nebo po speciálním režimu pro tvorbu 3D fotografií. Jednoduše budete mít problém jeho všestrannosti odolat.

Fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů zaujme na první pohled především špičkovou optikou – objektiv renomované značky Leica je vybaven 24násobným optickým zoomem v rozsahu odpovídajícím 25-600 mm u klasického fotoaparátu. Na jednu stranu tedy nabízí mimořádně široké ohnisko vhodné pro fotografování krajiny, architektury nebo skupinových fotografií, zároveň ale slouží jako teleobjektiv schopný přiblížit na dosah ruky i vzdálené objekty takřka neviditelné pouhým okem. Kdyby po tomto rozsahu zatoužil majitel zrcadlovky, musí vynaložit statisícové částky. Samozřejmostí je výkonný optický stabilizátor, umožňující fotografovat z ruky s dlouhým ohniskem bez obav z rozostření obrazu vlivem chvění fotoaparátu.

I další fotografické parametry stojí za pozornost. Platí to například pro sekvenční snímání s frekvencí až 10 snímků za vteřinu (se sníženým rozlišením). Velmi žádanou novinkou je i speciální režim umožňující tvorbu 3D fotografií – uživatel pořídí sérii záběrů dle instrukcí na displeji, fotoaparát z nich sám vybere nejlepší verze pro pravé i levé oko a ty automaticky spojí do jednoho třírozměrného snímku. K 3D fotografiím tedy není zapotřebí žádná speciální předsádka ani jiné příslušenství, stačí aktivovat příslušný režim a můžete fotografovat.

Další velkou předností fotoaparátu je univerzální ovládání, které uspokojí pokročilé uživatele i úplné začátečníky. Ti první mohou využít plné škály expozičních režimů (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuální režim) i intuitivního a ergonomicky výhodného rozložení ovládacích prvků na displeji. Příležitostní a méně zkušení uživatelé zase uvítají známý a osvědčený režim inteligentní automaticky iA, v němž fotoaparát sám vyhodnotí světelné podmínky i fotografovaný motiv a podle toho optimálně nastaví všechny parametry a hodnoty. Oběma skupinám pak přijde vhod rozšířená nabídka kreativních fotografických stylů a efektů, mezi nimiž najdeme například nápodobu starých filmů, efekt miniatury nahrazující speciální tilt-shift objektivy s náklonem roviny ostrosti, efekt dírkové komory apod.

Samostatnou kapitolou je natáčení videozáznamů. Panasonic FZ48 funguje nejen jako fotoaparát, ale i jako plnohodnotná kompaktní videokamera s rozlišením Full-HD (1920x1080 pixelů) a obřím rozsahem zoomu odpovídajícím 28-670 mm. Záznam natáčený frekvencí až 30 obr/s se ukládá na paměťovou kartu SDHC v moderním formátu AVCHD, takže jej lze bez jakýchkoli úprav přehrát na počítači nebo na televizní obrazovce. Při natáčení lze používat zoom i automatické ostření, ve videorežimu funguje již zmíněný systém inteligentní automaticky a o kvalitní zvuk se stará mimo jiné funkce Wind Cut eliminující šum větru.

Fotoaparát Panasonic Lumix FZ48 se bude prodávat v černé barvě za velmi příznivou cenu kolem 10 000 Kč.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud