Panasonic Lumix FZ48 nabídne pokročilým fotografům i začátečníkům, nač si vzpomenou

29. července 2011

Praha, 21. července 2011 – Nový kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ48 trochu připomíná čaroděje z pohádek – každému splní, co si přeje. Chcete špičkový objektiv Leica se širokoúhlým ohniskem, obřím rozsahem zoomu a výtečným stabilizátorem? Beze všeho. Toužíte po propracovaném systému ovládání se spoustou manuálních funkcí pro pokročilé? Máte ho mít. Dáváte naopak přednost jednoduchému automatickému režimu, v němž fotoaparát udělá vše za vás a nastaví optimální hodnoty spolehlivě sám? To je přece samozřejmost. Lumix FZ48 nezaskočí ani touha po bleskurychlém sekvenčním snímání, natáčení videozáznamů v rozlišení Full-HD nebo po speciálním režimu pro tvorbu 3D fotografií. Jednoduše budete mít problém jeho všestrannosti odolat.

Fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů zaujme na první pohled především špičkovou optikou – objektiv renomované značky Leica je vybaven 24násobným optickým zoomem v rozsahu odpovídajícím 25-600 mm u klasického fotoaparátu. Na jednu stranu tedy nabízí mimořádně široké ohnisko vhodné pro fotografování krajiny, architektury nebo skupinových fotografií, zároveň ale slouží jako teleobjektiv schopný přiblížit na dosah ruky i vzdálené objekty takřka neviditelné pouhým okem. Kdyby po tomto rozsahu zatoužil majitel zrcadlovky, musí vynaložit statisícové částky. Samozřejmostí je výkonný optický stabilizátor, umožňující fotografovat z ruky s dlouhým ohniskem bez obav z rozostření obrazu vlivem chvění fotoaparátu.

I další fotografické parametry stojí za pozornost. Platí to například pro sekvenční snímání s frekvencí až 10 snímků za vteřinu (se sníženým rozlišením). Velmi žádanou novinkou je i speciální režim umožňující tvorbu 3D fotografií – uživatel pořídí sérii záběrů dle instrukcí na displeji, fotoaparát z nich sám vybere nejlepší verze pro pravé i levé oko a ty automaticky spojí do jednoho třírozměrného snímku. K 3D fotografiím tedy není zapotřebí žádná speciální předsádka ani jiné příslušenství, stačí aktivovat příslušný režim a můžete fotografovat.

Další velkou předností fotoaparátu je univerzální ovládání, které uspokojí pokročilé uživatele i úplné začátečníky. Ti první mohou využít plné škály expozičních režimů (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuální režim) i intuitivního a ergonomicky výhodného rozložení ovládacích prvků na displeji. Příležitostní a méně zkušení uživatelé zase uvítají známý a osvědčený režim inteligentní automaticky iA, v němž fotoaparát sám vyhodnotí světelné podmínky i fotografovaný motiv a podle toho optimálně nastaví všechny parametry a hodnoty. Oběma skupinám pak přijde vhod rozšířená nabídka kreativních fotografických stylů a efektů, mezi nimiž najdeme například nápodobu starých filmů, efekt miniatury nahrazující speciální tilt-shift objektivy s náklonem roviny ostrosti, efekt dírkové komory apod.

Samostatnou kapitolou je natáčení videozáznamů. Panasonic FZ48 funguje nejen jako fotoaparát, ale i jako plnohodnotná kompaktní videokamera s rozlišením Full-HD (1920x1080 pixelů) a obřím rozsahem zoomu odpovídajícím 28-670 mm. Záznam natáčený frekvencí až 30 obr/s se ukládá na paměťovou kartu SDHC v moderním formátu AVCHD, takže jej lze bez jakýchkoli úprav přehrát na počítači nebo na televizní obrazovce. Při natáčení lze používat zoom i automatické ostření, ve videorežimu funguje již zmíněný systém inteligentní automaticky a o kvalitní zvuk se stará mimo jiné funkce Wind Cut eliminující šum větru.

Fotoaparát Panasonic Lumix FZ48 se bude prodávat v černé barvě za velmi příznivou cenu kolem 10 000 Kč.
 

Určitě si přečtěte

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Biblický příběh vypráví o lidech, kteří se smluvili, že si postaví věž, která povede až do nebe. Nebe pro ně nebylo daleko ani vysoko, bylo něčím, čeho je možné dosáhnout.

Michal Černý

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová