50
Fotogalerie

Panasonic Lumix DMC-TZ10: test digitálního kompaktu

Fotografie, video a GPS hezky pohromadě – v jednom přístroji, novém malém ultrazoomu oblíbené řady TZ. Jak obstál v testu?

Je to už čtyři roky, co byl představen první model „tézetkové“ řady – bezhledáčkový kompaktní ultrazoom TZ1. Tehdy to byla ohromná novinka, která odstartovala novou éru. Do té doby nebyly kvalitní ultrazoomové fotoaparáty tak malé - a kdo by nechtěl mít v těle kompaktní „krabičky“ desetinásobný zoom – navíc s objektivem od Leicy? Ten byl u pětimegapixelové TZ1 desetinásobný, s počátečním ohniskem 35 mm. Už druhý model šestimegapixelový Lumix TZ2 představil optiku s rozsahem od širokých 28 mm po 280 mm.

Panasonic Lumix DMC-TZ10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Další generace se využívala stejnou osvědčenou a oblíbenou optiku. Minulý rok se pak objevily fotoaparáty s extra širokým ohniskem 25 mm a 12násobným zoomem – a při těchto parametrech se zůstalo i tento rok. V průběhu času se hlavně navyšovalo samozřejmě rozlišení snímačea také videosekvencí, které byly vždy mezi nejlepšími.

Nová TZ „desítka“ má na snímači nyní přes 12 Mpx a video zvládá s rozlišením 1 280 × 720 při 30 sn./s – a co je hlavní – se stereo zvukem. Pojďme se na tento fotoaparát podívat o něco podrobněji.

Základní parametry:

  • snímač: 1/2,33", CCD 14,5 Mpx (celkem)/12,1 Mpx (efektivně)
  • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600 (režim Vysoká citlivost až iSO 6400)
  • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, typ ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost
  • stabilizace obrazu: ano
  • maximální rozlišení a formát: 4 000 × 3 000 px (formát 4:3), 4 176 × 2 784 (formát 3:2), 4 320 × 2 432 (formát 16:9),
  • video 1 280 × 720 při 30 sn./s, stereo zvuk
  • paměťová karta: SD, SDHC ,SDXC
  • interní paměť: 15 MB objektiv: 25–300 mm, F3,3–4,9
  • displej: LCD, úhlopříčka 7,6 cm, 460 tis. px
  • hledáček: není napájení: Li-Ion akumulátor (895 mAh)
  • rozměry (š×v×h): 103 × 60 × 33 mm
  • hmotnost s akumulátorem: 218 g
  • příslušenství v balení: nabíječka, blok baterie, schránka baterie, AV kabel, USB kabel, napájecí kabel, poutko, návod na CD
  • cena orientační: 10 000 Kč

S poctivostí

U modelu TZ10 je použito skoro stejné tělo jako předchozí modely TZ7 a TZ6. Myslím, že nebyl důvod pro výraznější změny. Jediným rozdílem je jiné uspořádání ovladačů horní strany: vypínač je nyní u pravého okraje, jeho místo zaujal otočný volič a spoušť se zoomovacím okružím se přesunula mezi ně.

Pro Panasonic je vždy důležité předvést se dobrou úrovní dílenského zpracování a za to má u mne jedničku – na rozdíl od mnoha jiných výrobců. Těla TZ6, TZ 7 i novinek TZ8 a TZ10 jsou kovová, velmi kompaktních rozměrů s hloubkou přibližně jen 3 cm. Vše lícuje jak má, tlačítka mají potřebnou tuhost. Kvalitně jsou provedena i spodní dvířka ukrývající akumulátor a kartu a také ta kryjící konektory pro HDMI video a USB. Poněkud subtilní je ale lamelové tenké krytí čočky objektivu, které se lehce rozevírá.

p7.jpg

Ergonomie bývala lepší u starších modelů s větším gripem, u posledních modelů postrádám pohodlí držení, ale koneckonců jde o zvyk. Co je také trochu nepohodlné, tak posuvný přepínač do režimu přehrávání snímků – nemyslíte, že by bylo vhodnější tlačítko či místo na otočném voliči režimů jak tomu bylo dříve?

Bezhledáčková koncepce umožnila miniaturizaci těla, ale u počátečních modelů TZ řady jsme k ní ještě byli trochu kritičtí. Se zlepšováním displejů se situace brzy změnila. Jeden displej je totiž bohatě dostačující. Ten u TZ10 má totiž úhlopříčku 7,6 cm, rozlišení 460 tisíc pixelů, reálné barvy a překvapivě dobrou čitelnost na slunci.

p12.jpg 
Fotoaparát lze pořídit i ve stříbrné, modré, červené a hnědé barvě
p8.jpg p3.jpg p4.jpg
Fotoaparát je na svou vybavenost velmi kompaktní a váží 218 g is akumulátorem a kartou.
p2.jpg
Kovový závit je uprostřed spodní strany, vedle dvířka chrání slot pro SD karty
(i nejnovější SDXC a akumulátor)
p10.jpg
Tlačítko s červeným středem slouží k okamžitému spuštění nahrávání videosekvence,
tlačítko vlevo od něj - „exposure“ při fotografování může měnit clonu či expoziční čas

Zkracujeme, rozšiřujeme

Panasonic pravděpodobně mnohé velmi potěšil, že vyslyšel prosby o vybavení manuálními režimy. Skutečně, horní otočný volič zdobí dobře známá písmenka A, S, P a M. Musím ale ujasnit, jak to vypadá v praxi. Rozsah clon je poměrně dost úzký, max. Clona je 6,3 a vzhledem k malému snímači je tedy rozdíl hloubky ostrosti při různém nastavení clony stejně nezřetelný. Ostatně, automatiky jsem se u této řady nikdy nebála. Proč si focení neusnadnit.

p9.jpg

TZ10 mimo scénických režimů používá tzv. systém iA inteligentní automatiky. Ten spojuje systémy automatického měření ISO, detekce tváře a dalších funkcí a dle charakteru scény se snaží určit optimální kreativní program. Automatika je opravdu rychlá a spolehlivá, včetně ostření na tváře. Funguje také funkce registrace a rozpoznání tváří včetně zobrazení zaregistrovaného jména. Snímky vynikají příjemnou sytější, ale reálnou barevností a korektní expozicí – i když někdy je lépe o 1/3 podexponovat.

p6.jpg
Snímat můžete i v manuálním režimu či režimu priority clony či času expozice (M, A, S), na otočném voliči jsou k dispozici také scénické režimy či režimy s vlastním přednastavením.
p-2.jpg p5.jpg
GPS modul na horní straně fotoaparátu potřebuje pro ideální příjem orientaci k obloze.

TZ10 - ohlašte polohu

Nejen při snímání, ale i po vyfocení je k dispozici řada funkcí. Snímky lze totiž kromě běžných režimů zobrazení včetně kalendáře či promítání s přechody zobrazovat i po kategoriích, tj. dle scénických režimů, ve kterých byly foceny. Kategorie slučují vždy několik scénických režimů - v portrétní kategorii tak je nejen Portrét, ale i režim pro autoportrét a režim Dítě (zobrazuje věk dítěte dle nastavení narození).

Nově je díky vestavěné GPS možné přehrávat snímky podle města či význačných bodů (například zámek, informační centrum, atd.), které přijímač GPS přiřadí do EXIF informací snímku. Díky nim můžete snímky také importovat přehledně do mapy.

GPS přijímač v tomto fotoparátu je poněkud pomalejší než běžné samostatné přijímače. Může být ponechán zapnutý, i při vypnutém fotoaparátu – výhodou je průběžná aktualizace polohy. Pokud GPS deaktivujete a budete jej zapínat před každým pořízením snímku, bude trvat určení polohy několik minut. Snímkům, které pořídíte ihned budou přiřazeny informace, které měl fotoaparát naposledy a které se ale můžou od těch aktuálních lišit. Zapnutý GPS přijímač však způsobuje značný úbytek energie akumulátoru, který na to svojí kapacitou vybaven zrovna není. Se zapnutou GPS zvládnul fotoaparát jen 190 snímků. A pro srovnání - pokud je GPS vypnutá, bude to až 300 snímků.

Pokračování 2 / 3

Obrazová kvalita a příslušenství

Optika Leica a široká ohniska, to je pro Panasonic příznačné. V tomto případě tu máme velmi flexibilní optiku -v přepočtu rozsah od velmi širokých 25 mm (skvělé pro focení v interiéru apod) až k 300 mm, které dostatečně přiblíží vzdálený objekt. Sférického zkreslení na široké ohnisko se bát nemusíte, je minimální (že by šikovně pracoval procesor?). Světelnost objektivu není sice špičková (F3,3–4,9), ale vzhledem k rozsahu je to pochopitelné. Navíc vše zachraňuje skvělá optická stabilizace, která spolehlivě prodlouží použitelný čas až o 3 EV! Objektiv ostří na široké ohnisko od 3 cm, pěkné detaily získáte také při snímání na dlouhé ohnisko od 1 metru.

A jak hodnotíme optiku dle našich redakčních obrazců? U zoomu se širokým rozsahem ohnisek jsme si zvykli na zřetelné vady objektivu, ale Leica může jen potěšit. Kresba optiky patří k tomu nejlepšímu na trhu kompaktů, i když delší třetina rozsahu trpí špatným přenosem kontrastu. Chromatická vada je zvládnuta excelentně - pravděpodobně na jejím odstranění zapracovává i procesor.

Chcete víc?

Pro částlidí jsou stále magicky přitažlivé „megapixely“ – tj. hodnoty rozlišení snímače. Ty zase od předchůdce z minulého roku – TZ7 – povýšily. Na malém snímači 1/2,33 " (6,13× 4,60 mm) se už docela těsní 14,5 milion pixelů. Šířku snímače využívá nejvíc formát 16:9, kdy je rozlišení 4 320 × 2 432 (10,5 Mpx), ořezem při poměru 4:3 vznikají snímky s rozlišením 4 000 × 3 000 px(12 Mpx). Byli jsme zvědavi, zda se nám potvrdí, že zákony fyziky nelze obelstít- na tak malý snímač je tu totiž poměrně velká hustota pixelů. Nepřekvapilo nás proto, že jemný jasový šum se projevuje již od nejnižší citlivosti. Lepší volbou by bylo zachování menšího počtu pixelů. Již od ISO 400 procesor potlačuje jemné detaily a tak přijde kvalitní optika trochu vniveč. Ve srovnání s konkurencí jsou to však skvělé výsledky.

Jak si vede TZ10 jako náhrada videokamery? Nabízí to nejlepší, co je nyní k dispozici – HD rozlišení 1 280 × 720 při 30 sn./s a stereo zvuk. (Ukázku videa si stáhnete zde). O kvalitu zvuku se stará Dolby Digital Stereo Creator. Dokonce jako u kamery můžete aktivovat i funkci eliminující rušivé zvuky větru na pozadí. Natáčení aktivujete velmi snadno a okamžitě – jedním tlačítkem bez ohledu na to, v jakém režimu fotíte čizda prohlížíte snímky. Při natáčení můžete libovolně zoomovat, zoom je optický – tedy bez ztráty kvality jako u digitálního. Hlavně při delším ohnisku pomůže proti roztřesení stabilizace. Přístroj podporuje HDMI propojení. Formátem videa může být Motion JPEG nebo lze ukládat I do více komprimovaného AVCHD kodeku I s podporou GPS. Než však nové AVCHD zvolíte, ujistěte se, že máte potřebné kompatibilní vybavení.

p1.jpg 
max. velikost
Pod dvířky napravo najdete HDMI konektor a netradiční USB konektor, AV výstup chybí

Testy a demosnímky

Testovací obrazce

t1.JPG t2.JPG t3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Nejkratší ohnisko, přibližně střední ohnisko a nejdelší ohnisko.
Rozlišovací schopnost s delšími ohnisky tradičně klesá.

Standardní scéna - test citlivosti snímače

s1.JPG s2.JPG s3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

s4.JPG s5.JPG s6.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
zleva ISO 100 až 1600

Rozsah zoomu

z1.JPG z2.JPG z3.JPG 
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Portrét v přirozeném osvětlení

o1.jpg o1x.JPG
max. velikost | max. velikost

Portrét v interiéru s bleskem

o2.JPG o2x.JPG
max. velikost | max. velikost

Některé z přednastavených barevných režimů a rámeček

r1.JPG r2.JPG r3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

r4.JPG r5.JPG
max. velikost | max. velikost
 

Další ukázkové snímky

v1.jpg v10.jpg v11.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
v12.JPG v13.JPG v14.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
v15.JPG v16.JPG v2.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
v3.JPG v4.JPG v5.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
v6.JPG v7.JPG v8.JPG v9.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost 
 

Pokračování 3 / 3

Celkové hodnocení

Přes své kapesní rozměry nabídne tento celokovový fotoaparát hodně “muziky”. Univerzální dvanáctinásobný rozsah ohnisek již od 25 mm do 300 mm velmi příjemně překvapil svou kvalitou. Se spolehlivou optickou stabilizací navíc dlouhá ohniska zvládnete udržet. Optika netrpí vadami jako sférické zkreslení a chromatická vada. Snímač projevuje šum od nejnižších ISO, ale velmi jemný, nedegradující, takže jsou i snímky při vyšších ISO reálně použitelné.

Pro příznivce širokých formátů nechybí poměr snímků 16:9 u statických snímků i videosekvencí. Ty jsou výjimečné svým vysokým rozlišením 1280 × 720 px a HD či AVCHD Lite HD kvalitou a především stereo zvukem.

Nově není tento fotoaparát TZ řady jen expozičním automatem, ale disponuje i manuálními režimy. Fotoaparát nenabíhá zrovna nejrychleji, ale rychlost ostření a spolehlivost je na velmi dobré úrovni.

Pokrokově je do TZ10 implementován GPS přijímač. Ten posouvá fotoaparáty velkým krokem kupředu, takže i když je vlastně jediným významnějšímrozdílem (nepočítám-li navýšení o 2 Mpx na snímači, možnost vlastních uživatelských režimů a menší vnitřní paměť) oproti předchůdci TZ7, může být rozhodujícím parametrem pro ty, co rádi cestují a mají o svých cestách přehled.

Klady a zápory

+ kvalitní optika i při 12násobném zoomu
+ GPS
+ HD video, stereo zvuk

- pomalý náběh přístroje (3 s)
- nižší kapacita baterie
- jemný šum i na nízké ISO

Panasonic Lumix DMC-TZ10.jpg 
 

Graf ceny produktu Panasonic Lumix DMC-TZ10 poskytuje server Heureka.cz

Video YouTube

Určitě si přečtěte

Články odjinud