Panasonic Lumix DMC-TZ10: test digitálního kompaktu

21. května 2010
TWEET SDÍLET
Fotografie, video a GPS hezky pohromadě – v jednom přístroji, novém malém ultrazoomu oblíbené řady TZ. Jak obstál v testu?

Je to už čtyři roky, co byl představen první model „tézetkové“ řady – bezhledáčkový kompaktní ultrazoom TZ1. Tehdy to byla ohromná novinka, která odstartovala novou éru. Do té doby nebyly kvalitní ultrazoomové fotoaparáty tak malé - a kdo by nechtěl mít v těle kompaktní „krabičky“ desetinásobný zoom – navíc s objektivem od Leicy? Ten byl u pětimegapixelové TZ1 desetinásobný, s počátečním ohniskem 35 mm. Už druhý model šestimegapixelový Lumix TZ2 představil optiku s rozsahem od širokých 28 mm po 280 mm.

Panasonic Lumix DMC-TZ10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Další generace se využívala stejnou osvědčenou a oblíbenou optiku. Minulý rok se pak objevily fotoaparáty s extra širokým ohniskem 25 mm a 12násobným zoomem – a při těchto parametrech se zůstalo i tento rok. V průběhu času se hlavně navyšovalo samozřejmě rozlišení snímačea také videosekvencí, které byly vždy mezi nejlepšími.

Nová TZ „desítka“ má na snímači nyní přes 12 Mpx a video zvládá s rozlišením 1 280 × 720 při 30 sn./s – a co je hlavní – se stereo zvukem. Pojďme se na tento fotoaparát podívat o něco podrobněji.

Základní parametry:

 • snímač: 1/2,33", CCD 14,5 Mpx (celkem)/12,1 Mpx (efektivně)
 • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600 (režim Vysoká citlivost až iSO 6400)
 • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, typ ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost
 • stabilizace obrazu: ano
 • maximální rozlišení a formát: 4 000 × 3 000 px (formát 4:3), 4 176 × 2 784 (formát 3:2), 4 320 × 2 432 (formát 16:9),
 • video 1 280 × 720 při 30 sn./s, stereo zvuk
 • paměťová karta: SD, SDHC ,SDXC
 • interní paměť: 15 MB objektiv: 25–300 mm, F3,3–4,9
 • displej: LCD, úhlopříčka 7,6 cm, 460 tis. px
 • hledáček: není napájení: Li-Ion akumulátor (895 mAh)
 • rozměry (š×v×h): 103 × 60 × 33 mm
 • hmotnost s akumulátorem: 218 g
 • příslušenství v balení: nabíječka, blok baterie, schránka baterie, AV kabel, USB kabel, napájecí kabel, poutko, návod na CD
 • cena orientační: 10 000 Kč

S poctivostí

U modelu TZ10 je použito skoro stejné tělo jako předchozí modely TZ7 a TZ6. Myslím, že nebyl důvod pro výraznější změny. Jediným rozdílem je jiné uspořádání ovladačů horní strany: vypínač je nyní u pravého okraje, jeho místo zaujal otočný volič a spoušť se zoomovacím okružím se přesunula mezi ně.

Pro Panasonic je vždy důležité předvést se dobrou úrovní dílenského zpracování a za to má u mne jedničku – na rozdíl od mnoha jiných výrobců. Těla TZ6, TZ 7 i novinek TZ8 a TZ10 jsou kovová, velmi kompaktních rozměrů s hloubkou přibližně jen 3 cm. Vše lícuje jak má, tlačítka mají potřebnou tuhost. Kvalitně jsou provedena i spodní dvířka ukrývající akumulátor a kartu a také ta kryjící konektory pro HDMI video a USB. Poněkud subtilní je ale lamelové tenké krytí čočky objektivu, které se lehce rozevírá.

Klepněte pro větší obrázek

Ergonomie bývala lepší u starších modelů s větším gripem, u posledních modelů postrádám pohodlí držení, ale koneckonců jde o zvyk. Co je také trochu nepohodlné, tak posuvný přepínač do režimu přehrávání snímků – nemyslíte, že by bylo vhodnější tlačítko či místo na otočném voliči režimů jak tomu bylo dříve?

Bezhledáčková koncepce umožnila miniaturizaci těla, ale u počátečních modelů TZ řady jsme k ní ještě byli trochu kritičtí. Se zlepšováním displejů se situace brzy změnila. Jeden displej je totiž bohatě dostačující. Ten u TZ10 má totiž úhlopříčku 7,6 cm, rozlišení 460 tisíc pixelů, reálné barvy a překvapivě dobrou čitelnost na slunci.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát lze pořídit i ve stříbrné, modré, červené a hnědé barvě
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát je na svou vybavenost velmi kompaktní a váží 218 g is akumulátorem a kartou.
Klepněte pro větší obrázek
Kovový závit je uprostřed spodní strany, vedle dvířka chrání slot pro SD karty
(i nejnovější SDXC a akumulátor)
Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko s červeným středem slouží k okamžitému spuštění nahrávání videosekvence,
tlačítko vlevo od něj - „exposure“ při fotografování může měnit clonu či expoziční čas

Zkracujeme, rozšiřujeme

Panasonic pravděpodobně mnohé velmi potěšil, že vyslyšel prosby o vybavení manuálními režimy. Skutečně, horní otočný volič zdobí dobře známá písmenka A, S, P a M. Musím ale ujasnit, jak to vypadá v praxi. Rozsah clon je poměrně dost úzký, max. Clona je 6,3 a vzhledem k malému snímači je tedy rozdíl hloubky ostrosti při různém nastavení clony stejně nezřetelný. Ostatně, automatiky jsem se u této řady nikdy nebála. Proč si focení neusnadnit.

Klepněte pro větší obrázek

TZ10 mimo scénických režimů používá tzv. systém iA inteligentní automatiky. Ten spojuje systémy automatického měření ISO, detekce tváře a dalších funkcí a dle charakteru scény se snaží určit optimální kreativní program. Automatika je opravdu rychlá a spolehlivá, včetně ostření na tváře. Funguje také funkce registrace a rozpoznání tváří včetně zobrazení zaregistrovaného jména. Snímky vynikají příjemnou sytější, ale reálnou barevností a korektní expozicí – i když někdy je lépe o 1/3 podexponovat.

Klepněte pro větší obrázek
Snímat můžete i v manuálním režimu či režimu priority clony či času expozice (M, A, S), na otočném voliči jsou k dispozici také scénické režimy či režimy s vlastním přednastavením.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
GPS modul na horní straně fotoaparátu potřebuje pro ideální příjem orientaci k obloze.

TZ10 - ohlašte polohu

Nejen při snímání, ale i po vyfocení je k dispozici řada funkcí. Snímky lze totiž kromě běžných režimů zobrazení včetně kalendáře či promítání s přechody zobrazovat i po kategoriích, tj. dle scénických režimů, ve kterých byly foceny. Kategorie slučují vždy několik scénických režimů - v portrétní kategorii tak je nejen Portrét, ale i režim pro autoportrét a režim Dítě (zobrazuje věk dítěte dle nastavení narození).

Nově je díky vestavěné GPS možné přehrávat snímky podle města či význačných bodů (například zámek, informační centrum, atd.), které přijímač GPS přiřadí do EXIF informací snímku. Díky nim můžete snímky také importovat přehledně do mapy.

GPS přijímač v tomto fotoparátu je poněkud pomalejší než běžné samostatné přijímače. Může být ponechán zapnutý, i při vypnutém fotoaparátu – výhodou je průběžná aktualizace polohy. Pokud GPS deaktivujete a budete jej zapínat před každým pořízením snímku, bude trvat určení polohy několik minut. Snímkům, které pořídíte ihned budou přiřazeny informace, které měl fotoaparát naposledy a které se ale můžou od těch aktuálních lišit. Zapnutý GPS přijímač však způsobuje značný úbytek energie akumulátoru, který na to svojí kapacitou vybaven zrovna není. Se zapnutou GPS zvládnul fotoaparát jen 190 snímků. A pro srovnání - pokud je GPS vypnutá, bude to až 300 snímků.

Témata článku: Testy, Panasonic


Komunita opět vyhrabala pár detailů o nadcházející sbírce GTA Trilogy

Komunita opět vyhrabala pár detailů o nadcházející sbírce GTA Trilogy

Rockstar je zatím na informace velmi shovívaný, datamineři ale nespí.

Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAAkce
AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

** AMD představilo nejlevnější desktopovou grafickou kartu řady Radeon RX 6000 ** Nový model je postaven proti GeForce RTX 3060 ** Problémem je ale dostupnost

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple