Panasonic Lumix DMC-LX1 – krasavec  ve formátu 16:9 (první pohled)

Panasonic Lumix DMC-LX1 – krasavec ve formátu 16:9 (první pohled)

Druhým nově představeným, ovšem neméně zajímavým digitálem od Panasoniku, je model Lumix DMC-LX1. Přestože se na první pohled tváří jako obyčejný stylový kompakt, pod jeho kovovým opláštěním se skrývají špičkové technologie.

Přiznám se, že Lumix LX1 mě osobně zaujal možná ještě více než ultrazoom FZ30, který jsme představili na konci minulého týdne. Ne že bych si liboval v kapesních kompaktících, raději mám „pořádné foťáky“. Tento model však pomyslnou hranici stylových přívěšků posunuje o pěkný kousek dál, než jsme byli dosud zvyklí. Nejenže má velké rozlišení snímače, jehož poměr stran 16:9 navíc není zrovna tradiční. Také disponuje možností v podstatě plně manuálního ovládání, je vybaven kvalitní optikou s účinným optickým stabilizátorem a v praxi se velmi dobře ovládá.


Max. velikost

Konstrukce a ovládání

Relativně tenkému, kovem opláštěnému tělu o rozměrech 105,7 × 55,8 × 25,6 mm a celkové hmotnosti 220 g dominuje i ve vypnutém stavu výrazný tubus objektivu, jehož obrubu výrobce dobře využil k osazení ovládacími prvky pro přepínání ostřicího režimu a změnu poměru stran snímků. V tomto ohledu má LX1 výhodu proti modelu FZ30, kde se přepínání poměru stran děje v menu fotoaparátu. Otázkou však je, jak často budou mít uživatelé potřebu poměr stran měnit…


Max. velikost  l Max. velikost

Díky vystouplé obrubě objektivu a malému gripu, či spíše designovému prvku pro lepší uchopení na pravé straně se LX1 i přes malé rozměry těla dobře drží. Také na zadní straně zůstalo potřebné místo pro odložení palce pravé ruky.



Max. velikost  l Max. velikost
Max. velikost  l Max. velikost

Optický hledáček na tomto modelu nehledejte, jeho funkci supluje 2,5“ displej s rozlišením 207 tisíc pixelů. Displej je velmi kvalitní a týká se to i antireflexní úpravy. Ani na prudkém sicilském slunci jsem s čitelností neměl problém.

Kromě obvyklého sdruženého „pětitlačítka“ a několika samostatných ovládacích prvků najdete na zadní straně těla také malý – avšak výborně ovladatelný-přesný joystick. Mimo to, že obsluhuje některé funkce fotoaparátu, slouží také k vyvolání rychlého menu, obsahujícího vyvážení bílé, citlivost, rozlišení a kvalitu snímků. K zobrazení rychlého menu stačí joystick pouze stisknout a déle podržet.


Max. velikost  l Max. velikost

Vestavěný blesk je koncipován jako vyskakovací, ovšem už při pohledu na miniaturní výbojku vám musí být jasné, že jeho výkon je mizivý a spíše než jako hlavní světlo jej lze s úspěchem využít například k přisvětlování portrétů na denním světle.


Max. velikost

Pokračování 2 / 3

Funkce, vybavení, technické parametry

Z hlediska rozlišení disponuje Panasonic Lumix DMC-LX1 stejně jako model Lumix FZ30 osmi megapixely na snímači, ovšem při bližším zkoumání zde objevíte vcelku zásadní rozdíl: čip nemá klasický poměr stran 4:3 nýbrž 16:9.


Max. velikost

Při pohledu na následující tabulku tedy zjistíte, že zde je situace přesně opačná než u FZ30 – nejvyššího rozlišení je dosahováno u nejvíce „nudlovitého“ formátu, s ořezem na běžnější poměr stran se rozlišení snižuje. Zároveň se také vzhledem ke „crop faktoru“, kdy se obraz na kratších stranách ořezává, lehce zužuje záběr objektivu, čímž se vizuálně zkracuje ohnisková vzdálenost.

Rozlišení

Mpx celkem

Poměr stran

Odpovídající nejširší ohnisko

3 840 × 2 160

8,3

16:9

28 mm

3 248 × 2 160

7,0

3:2

32 mm

2 880 × 2 160

6,2

4:3

34 mm

Širokoúhlé video

S netradičním poměrem stran pracují také videosekvence. Ve formátu 16:9 můžete natáčet s rozlišením 848 × 480 px, přepnout lze na běžných 640 × 480 px, video v poměru stran 3:2 však nehledejte. Vše s možností snímkové frekvence až 30 fps a délkou omezenou pouze kapacitou paměťové karty. Obrazová data jsou ukládána na SD/MMC kartu ve formátu JPEG nebo ve formátu TIFF či RAW.

Objektiv značky Leica má rozsah 28–112 mm (v režimu 16:9), světelnost širokého konce F2,8 je výborná, opačný konec zoomu však F4,9 příliš neoslní – zde si vyberete daň z kompaktních rozměrů optiky. Stabilizátor Mega O.I.S. je k dispozici i u tohoto modelu.


Max. velikost

Funkčnost O.I.S. je ostatně jako už tradičně u této značky výborná. Podíváte-li se na kapitolu Demosnímky a hodnocení, najdete zde ostrou fotografii pořízenou časem 1/3 sekundy z ruky bez jakékoliv opory.

Autofokus pracuje v podstatě shodně jako u FZ30, takže následující řádky budou úplně stejné: jednak je zde možnost výběru z devíti bodů, rozmístěných na cca 70% plochy záběru. K dispozici je také široké vodorovné tříbodové pole s automatickým výběrem ostřicího bodu, „běžný“ středový zaostřovací režim nebo bodový autofokus s preferencí středu. Oba posledně zmiňované režimy navíc fungují také v módu Hi-speed.

Jako „manuální kompakt“ je Lumix LX1 vybaven všemi obvyklými expozičními režimy P, A, S, M, včetně nezbytných motivových programů. Expozici lze kontrolovat jak na přesně pracujícím reálném, tak i na náhledovém histogramu. Stejné zklamání jako u FZ30 přináší indikace přepalů. Ta je i zde zobrazována pouze v režimu Review – v náhledu posledního pořízeného snímku – v běžném Preview/Prohlížení fotografií se bohužel přepaly nezobrazují.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/1,65“
  • poměr stran: 16:9
  • max. výstupní rozlišení:  foto3 840 × 2 160 px
  • video – rozlišení, snímková frekvence: 848 × 480 px, 30 fps
  • citlivost snímací soustavy: ISO Auto, 80, 100, 200, 400
  • časy závěrky: 60–1/2 000 s
  • paměťové médium: SD/MMC
  • objektiv: LEICA DC VARIO-ELMARIT 28–112 mm, F2,8–4,9
  • LCD displej: úhl. 2,5“ 207 000 px
  • rozhraní: USB, AV, DC
  • rozměry a hmotnost: 105,7 × 55,8 × 25,6 mm, 220 g
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor 1 150 mAh, síťový zdroj

Pokračování 3 / 3

Demosnímky a hodnocení

Upozornění:
Následující demosnímky jsou pořízené předprodukčním vzorkem Panasoniku LX1, nejedná se tedy o relevantní testovací fotografie.

Snímek na nejširší ohnisko s poměrem stran 16:9


Max. velikost

Ukázka černobílého snímání – poměr stran 3:2


Max. velikost

Ohnisko 41 mm, poměr stran 4:3


Max. velikost

Použití vestavěného blesku k prosvětlení stínů za denního světla


Max. velikost

Firmware a snímač se dobře vyrovnávají s moaré – viz. bok člunu a bílá čepice


Max. velikost

Funkčnost stabilizátoru – ohnisko 28 mm, ISO 400, čas 1/6 s, bez blesku. Snímáno z ruky bez opory


Max. velikost

Funkčnost stabilizátoru – ohnisko 28 mm, ISO 200, čas 1/3 s, bez blesku. Snímáno z ruky bez opory


Max. velikost

Noční snímek – ISO 80, čas 3,2 s, bez blesku (střecha je osvětlena pouze pouličními lampami)


Max. velikost

Další demosnímky



Max. velikost l Max. velikost l Max. velikost
Max. velikost l Max. velikost

Hodnocení

Jak jsem již uvedl, nový model LX1 se mi velmi líbil – osobně mám širokoúhlý formát rád, takže mi nevadí, že nejvyššího rozlišení se dosahuje právě u tohoto poměru stran. Navíc ani u dalších dvou volitelných formátů není rozlišení dramaticky sníženo, takže zde není co řešit.

Dovedu si ale představit, že s tímto technickým provedením možná budou mít někteří uživatelé trochu problém. Také proto, že zhotovení fotografií v poměru stran 16:9 není standardní záležitostí, ostatně to stejné platí – nemáte-li notebook se širokoúhlým displejem – také pro poměr stran běžného monitoru. Obrazová kvalita se jeví jako výborná, necháme se překvapit, jak na tom bude ostrý model se šumem a jak kvalitní předvede Panasonic RAWový konvertor.

Lumix LX1 by měl být u nás dostupný ve stříbrném nebo černém provedení už snad brzy – na přelomu července a srpna. Cena ještě není stanovena, odhadujeme ji v rozmezí 14–17 000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud