Panasonic Lumix DMC LF 1: V malém těle velký duch

1. října 2013
TWEET SDÍLET
Ultrazoom v miniaturním těle, chytrý jako mobil, výkonný jako profikompakt… a jako bonus hledáček. To vše je Panasonic Lumix LF 1. Čím se liší od sesterské modelové řady LX a komu je vlastně určen?

Na první pohled vás zaujmou nepatrné rozměry fotoaparátu. Jestli je nějaký fotoaparát opravdu kapesní, jak se s oblibou uvádí v tiskových zprávách, pak je to právě LF 1. Redukce velikosti aparátu ovšem nemá vliv na jeho funkčnost a vybavenost.

Snímky lze ukládat do surového formátu RAW, na těle je k dispozici dostatek ovládacích prvků a navíc vás čekají dva bonusy, které se dle tradičních měřítek s „kapesností“ příliš neslučují: elektronický hledáček (EVF) a objektiv s širokým rozsahem ohnisek 28–200 mm (v přepočtu na kinofilm).

Klepněte pro větší obrázek

Právě těmito vlastnostmi, tedy přítomností EVF a objektivem se Panasonic LF 1 odlišuje od LX 7; velikost a typ snímače jsou u obou modelů totožné. Aby však nedošlo k mýlce, Panasonic Lumix LX 7 je i nadále vlajkovou lodí kompaktů Lumix, a to hlavně díky podstatně lepší světelnosti objektivu (F1,4–2,3) a možnosti připojení externího příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek 
Krom černého provedení bude k dispozici i bílá barva těla

Panasonic Lumix LF 1 nemá být tedy přímou konkurencí LX7. To, že míří na poněkud jinou klientelu, dokládá fakt, že podporuje wi-fi, včetně funkce NFC (pouhým dotekem se fotoaparát propojí s chytrým telefonem nebo tabletem) a nabízí možnost postprodukce přímo ve fotoaparátu… Začněme však od píky.

Placka je In

Na rozdíl od retro vzhledu řady LX vsadili vývojáři LF 1 na jednoduchý design, s jakým se dnes setkáme např. u Nikonu 1 nebo u Sony CyberShot RX100. Na jemně zaoblené, ploché krabičce nenajdete jediný náznak gripu, což ovšem vzhledem k velikosti a váze přístroje nikterak nevadí. Úchop je dostatečně jistý a navíc zezadu pojištěn gripem pro palec.

Klepněte pro větší obrázek 

Z přední strany vystupuje pouze objektiv Leica DC Vario-Summicron s úctyhodným sedminásobným zoomem. Tubus je obemknut otočným prstencem, jímž můžete nastavovat různé expoziční parametry podle toho, který expoziční režim právě používáte: v iAuto zoomuje, v P ovládá citlivost, v M clonu atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Prstencem kolem objektivu lze nastavovat expoziční parametry

Vedle objektivu je zabudován blesk. Kompaktnost přístroje si vyžádala jisté kompromisy. Jedním z nich je absence sáněk pro připojení externího blesku.

Klepněte pro větší obrázek 

Tlačítko umístěné zcela vpravo slouží k aktivaci přístroje. Kolem stříbrné spouště je obtočen zoomovací kroužek. Kruhový volič nabízí klasickou nabídku foto režimů – inteligentní automatiku (iAuto), programovou automatiku (P), prioritu clony (A), prioritu času (S) a manuální režim (M), k tomu dvě uživatelská nastavení C1 a C2, režim Panorama, Scénický režim a Kreativní režim. Mezi EVF a kruhovým voličem je strategicky - nehrozí jeho zastínění rukou – zabudován mikrofon pro zachycení stereo nahrávek.

Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka scénických režimů

Hledáček jako výhra?

Hledáček zcela vlevo je nikoli průhledový jako u většiny konkurentů (např. Nikon Coolpix P330, Canon PowerShot G15), ale elektronický, tzn. pokrývá 100 % snímané scény a zobrazuje navíc informace o expozici. Ale! Velikost (0,2“) a rozlišení hledáčku jsou žalostně malé. Nelze ho též aktivovat zároveň s displejem, k přepínání slouží tlačítko LVF (viz foto níže).

LCD na zadní straně je navíc natolik kvalitní, že se na něj lze spolehnout i na ostrém poledním slunci. Použitelnost hledáčku je proto velkým otazníkem, zvláště vezmeme-li v úvahu, že máme k dispozici mnohonásobně komfortnější a detailnější náhled na LCD.

Klepněte pro větší obrázek
Vedle výše zmíněného tlačítka LVF se nachází tlačítko WIFI, jímž se aktivuje bezdrátové spojení.

Pod červeně označenou video-spouští, která je umístěna vedle gripu na palec, se nachází programovatelné tlačítko Fn a tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. V továrním nastavení Fn nabízí průvodce kompozicí (poměrně netradiční vychytávka, ale velmi poučná), nejspíš však budete vybírat z funkcí, jako je oblast/režim ostření, histogram, kvalita obrazu, měření expozice atd.

Otočný/směrový volič skrývá obvyklou nabídku: korekce expozice v krocích po 1/3 EV, režim blesku, samospoušť/sériové snímání, aktivace makro režimu; prostřední potvrzovací tlačítko je zároveň vstupem do Menu.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o nastavení fotoaparátu při snímání v režimu programové automatiky

Zmáčknutím DISP. zobrazíte informace o nastavení expozice pořízeného snímku. Do popelnice můžete v režimu prohlížení zahodit nepovedené snímky, v režimu focení tímtéž tlačítkem aktivujete Q.Menu (Rychlé Menu), kde lze nastavit klíčové vlastnosti expozice (např. poměr stran, rozlišení, citlivost, vyvážení bílé).

Klepněte pro větší obrázek 

Na pravoboku najdete vstupy pro HDMI a USB. Přes USB kabel se fotoaparát také nabíjí – buď ze sítě, nebo přes počítač. Akumulátor a paměťová karta se vkládá zespodu aparátu, nezbytností je taktéž závit na stativ.

Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení: Návod, USB kabel, AC adaptér, poutko, CD-ROM (PHOTOfunSTUDIO 9.2 AE, FullHD Video Editor LoiLoScope)

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software