62
Fotogalerie

Panasonic Lumix DMC-GM5: Mrňous nabitý funkcemi

Druhého následníka linie s přídomkem „GM“ od Panasonicu lze stručně charakterizovat jako nejmenší kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy a zabudovaným hledáčkem. Nabídka funkcí je však bohatá.

Testovací kit pro média ošizený vskutku není. Kromě základní sady, kterou pořídíte v obchodě – tedy těla fotoaparátu se základním zoomem 12–32 mm F3,5–5,6, dorazila navíc dvě zajímavá skla.

Jedním z nich je teleobjektiv Panasonic Lumix G Vario 35–100 mm F 4–5,6, který byl uveden na trh společně s GM5, a druhým pak pevná světelná palačinka Panasonic Lumix G 14 mm F2,5 ASPH. Dohromady mi tedy na stole přistála solidní výbava, která by měla pokrýt většinu fotografických situaci. Jak obstála v praxi?

2.jpg 

Menší a ještě menší

Nelze si nepovšimnout, že v poslední době se „bezzrcátka“ propagují především jako lehká alternativa zrcadlovek. Firmy rozšiřují své portfolio o superkompaktní kousky, ne vždy však ve snaze zachovat při malé velikosti plnou funkční výbavu fotoaparátu. Např. vlajkové lodi Nikonu 1 V3 ubyl ve snaze o kompaktnost elektronický hledáček. Jinou strategii zvolil Samsung s novou řadou NX mini – změnil/zmenšil se nejen bajonet, ale i snímač.

1.jpg
Vlevo model GM1, vpravo jeho nástupce GM5

V tomto ohledu je Panasonic Lumix GM5 jiný. V těle je zabudován 16Mpx čip standardu micro 4/3, který najdeme i u ostatních modelů „géčkové“ řady, stejně jako procesor Venus Engine. K dispozici je veškerá optika, kterou lze našroubovat na m4/3 bajonet. Při zachování takřka stejné (minimální) hmotnosti předchozího modelu GM1 se navíc podařilo do nového těla vměstnat elektronický hledáček. Ačkoli na jeho úkor zmizel vyskakovací blesk, jedná se dle mého soudu o rozumný krok, a to i s přihlédnutím k faktu, že součástí balení je malý externí blesk.

Klíčové vlastnosti fotoaparátu:

Live MOS snímač s efektivním rozlišením 16 Mpx

Senzor o velikosti 4/3“ (17,3 × 13 mm) s léty prověřeným rozlišením umožňuje v kombinaci s procesorem Venus Engine pořizovat snímky s nastavenou citlivostí od 100 do 25 600 ISO. Maximální velikost snímku je 4 592 × 3 448 px.

Elektronický hledáček a displej

EVF s rozlišením 1 166 000 px poskytuje věrnou reprodukci barev. Díky senzoru přiblížení oka se automaticky aktivuje z režimu živého náhledu. Statický dotykový displej o velikosti 3 palce a rozlišení 921 000 má automatickou regulaci jasu a jeho reakce jsou rychlé a přesné.

Super krátké časy závěrky

Největší rychlost závěrky má hodnotu 1/16 000 s (při aktivaci elektronické závěrky), čehož lze využít při fotografování světelnými objektivy za slunného dne. Nejdelší expoziční čas má hodnotu 60 s.

Vyspělý autofokus s bohatou nabídkou pomocných funkcí

Autofokus ostří na základě detekce kontrastu. K dispozici je řada pomocných funkcí a režimů: detekce obličeje/oka, Pinpoint AF (zvětšení oblasti ostření), Focus Peaking (zobrazení oblasti max. zaostření), Zebra (zobrazení obrysů zaostřovaných předmětů). Rychlost sekvenční snímání je 5,8 sn./s při jednorázovém zaostření.

Pokročilé nastavení obrazových parametrů

Podle potřeby lze zvolit jeden ze dvou barevných prostorů: RGB, Adobe RGB. V uživatelských nastaveních lze upravit sytost, ostrost, kontrast obrazu. Poměr světel a stínů je možné nastavit pomocí jasové křivky.

Full HD video s kreativními režimy

Panasonic Lumix GM5 natáčí Full HD videosekvence (1 080 px) rychlostí 30 sn./s. Zvuk je stereofonní. K dispozici jsou funkce sledování objektu a automatické ostření, manuálně lze nastavit hodnotu clony a rychlost závěrky. Kromě toho je v nabídce řada kreativních režimů, např. Snap Movie pro pořizování pohyblivých obrázků nebo Časosběrná fotografie – ze snímků zaznamenaných v daných časových intervalech je možné ve fotoaparátu vytvořit časosběrné video.

Výborná konektivita

Ve fotoaparátu je zabudován WiFi modul. Podpora NFC je nahrazena možností spárování prostřednictvím QR kódu. WiFi umožňuje okamžitý přenos pořízených snímku do externího zařízení. S pomocí aplikace Panasonic Image App lze fotoaparát ovládat na dálku např. ze smartphonu. K dispozici je široká nabídka funkcí – ostření dotykem, včetně zvětšeného náhledu na zaostřované místo, možnost manuálního ostření, rychlé menu, které umožňuje změnu obrazového režimu, formátu nebo použití filtrů.

Velmi malé rozměry a nízká váha

S fotoaparátem o velikosti 98,5 × 59,5 × 36,1 mm a váze 211 g (včetně baterie a paměťové karty) se opravdu nenadřete, s nasazeným základním zoomem se přístroj bez problému vejde do větší kapsy.

Rozsáhlá nabídka systémových objektivů

Pro bajonet m4/3 jsou k dispozici desítky objektivů řady Lumix G a Leica G, o Olympusu nemluvě. Tři výše zmíněné objektivy, které dorazily k testu, jsou navíc přizpůsobeny malým rozměrům těla fotoaparátu.

Kompletní specifikaci výrobku najdete na stránkách výrobce.

Pokračování 2 / 3

Konstrukce, ovládání, funkce

Rám Panasonicu Lumix GM5 je vyroben ze slitiny hořčíku. Vrchní umělá vrstva má svou strukturou imitovat kůži. Fotoaparát je k dostání ve dvoubarevných variantách – černé a červené.

O drobných proporcích přístroje jsem se zmiňovala výše, zde se patří dodat, že svou kompaktností překonává tato bezzrcadlovka dokonce některé profesionální kompakty – např. svého soukmenovce Lumix LX100 nebo Sony RX100 II.

Ovládací prvky a ergonomie

Menší rozměry se musely zákonitě promítnout do nižšího počtu externích ovládacích prvků. Přední stranu aparátu z velké části zabírá bajonet. Po aktivaci přístroje je však nutné objektiv mechanicky vysunout, což trochu zdržuje, ale dá se na to zvyknout. Bezpečnější úchop zajišťuje pouze pogumovaná plocha na zadní straně, která naštěstí pojme i větší palec. Přes absenci jakéhokoli předního gripu je držení GM5 překvapivě jisté, a to i s nasazeným systémovým objektivem.

1.jpg 2.jpg

Ovládací prvky na horní hraně jsou umístěny pěkně v rovině. Otočný volič zcela vpravo slouží k výběru jednoho z 10 fotografických režimů. Poměrně netradiční je položka Kreativní režim, která nabízí možnost kontroly použitého efektu. Vedle aktivačního tlačítka ON/OFF se nachází roller dedikovaný volbě režimu ostření. Pouhé tři položky (AFS – jednorázové, AFF – průběžné, MF – manuální) na velkém voliči působí jako plýtvání místem; osobně bych upřednostnila jinou funkci, např. nastavení citlivosti.

3.jpg 

Vedle patice na externí blesk se nachází prvek, který většinu z nás bude zajímat nejvíce – elektronický hledáček. Je důsledně zapuštěn do těla přístroje, částečně vyčnívá pouze očnice. Pro brýlaté, kteří jsou při fotografování ochotni sundat brýle, je k dispozici dioptrická korekce e širokým rozsahem -/+ 4 dioptrie.

Jeho umístění v levém rohu oceníte zvláště při použití funkce Touch Pad – výběru ostřícího bodu přes LCD při současném pohledu do hledáčku. Pokud však hledáček zrovna nepoužíváte, ale máte aktivovanou funkci senzoru přiblížení oka, může poloha hledáčku způsobit drobné problémy. Při ostření přes živý náhled se moje prsty poměrně často dostaly do oblasti působení senzoru a obraz se přepnul do hledáčku. Než obrazovka znovu naběhne, chvíli to trvá. Blackout v rozhodujícím okamžiku je nepříjemný, proto doporučuji hledáček aktivovat pouze manuálně prostřednictvím funkčního tlačítka.

4.jpg 

Výbornou vychytávkou, kterou měly již starší lumixy, je volič vnořený do zadní stěny přístroje. Je nejen otočný, ale i „klikací“. Pomocí jednoho ovládacího prvku tak lze nastavit více parametrů – např. v prioritních režimech velikost clony/rychlost závěrky a po namáčknutí kompenzaci expozice.

Vedle displeje vlevo se nachází čtyřsměrový volič s klasickou nabídkou: ISO (nastavení citlivosti), WB (vyvážení bílé), režim závěrky (samospoušť, série atd.) a režimy autofokusu. Za zmínku stojí také tlačítko s ikonou popelnice, které v režimu prohlížení slouží k mazání snímků, zatímco v režimu záznamu funguje jako rychlé menu.

Ze zadní strany vedle hledáčku vystupují dvě funkční tlačítka, která jsou primárně určena k přepínání obrazu z LCD do hledáčku (Fn2) a k přímému přístupu k WiFi funkcím (Fn1). Tato tlačítka si samozřejmě lze přizpůsobit k obrazu svému, nabídka je vskutku široká – čítá přes 100 funkcí.

Další programovatelná „tlačítka“ jsou dostupná prostřednictvím dotykové obrazovky. Vedle náhledu obrazu se vpravo nachází pruh s rychlou nabídkou, rozčleněnou do několika záložek. Kromě již zmíněné nabídky programovatelných tlačítek je tu např. záložka s pestrou paletou efektů.

5.jpg

Slot na kartu (SD/SDHC/SDX) a baterii se nachází na spodní straně fotoaparátu. Výdrž baterie je velmi nízká – pouhých 210 snímků na jedno nabití. Záložní akumulátor bude proto nutností, zvláště budete-li pracovat s WiFi, která se ukázala býti velkým žroutem energie.

Ovládání dotykem a Menu

Funkční nabídka Panasonicu Lumix GM5 je tak široká, že vám z toho občas půjde hlava kolem. Kvantita totiž nemusí být vždy k dobru věci, neboť se většinou druží s nepřehledností. Průměrný fotograf potřebuje k životu pár otočných voličů či externích tlačítek, s jejichž pomocí nastaví základní parametry expozice, ostření atd. Většina je sice dostupná tzv. zvenčí, jiné jsou však důkladně skryty v hloubi Menu, některé funkce se navíc dublují, což může být zpočátku chaos, zvláště pro začátečníky. Ale těm nejspíše tento stroj určen není.

Podrobný rozbor by vydal na menší knihu – ne náhodou má manuál (plná anglická verze) fotoaparátu přes 350 stran, proto upozorním na dílčí zádrhely, s nimiž jsem se při používání fotoaparátu setkala.

6.jpg 

Za velmi nepraktické považuji fakt, že pokud používáte ostření přes dotykovou obrazovku, přepne se 4směrný volič do režimu navigátoru oblasti zaostření. Ztratíte tak okamžitý přístup k funkcím, jako je ISO nebo režim AF. Je možné, ba pravděpodobné, že závada je na straně přijímače, čili mé, přesto se mi, ani s pomocí plné verze manuálu, nepodařilo přijít na způsob, jak funkčnost tlačítek přepnout.

Některé funkce jsou navíc v poměrně netradičním a obsáhlém Menu skryty opravdu svědomitě, např. nastavení míry odšumování. Po delší procházce po vnitřní nabídce bylo nakonec vystopováno v záložce Záznam pod položkou Styl snímků, kde je zařazeno k dalším obrazovým parametrům – kontrastu, saturaci, ostrosti.

Podobně je v Menu utopena funkce Touch Pad, o niž jsem se zmiňovala v odstavci o elektronickém hledáčku – nachází se v záložce Vlastní nastavení pod položkou nastavení dotyku.

Pokračování 3 / 3

Obrazová kvalita, hodnocení, demosnímky

Kromě kitu se základním zoomem 12–32 mm (EQ 35 mm 24–64 mm) F 3,5–5,6 ASPH do redakce dorazily další dva objektivy, které jsou konstruovány přímo na drobné tělo fotoaparátu GM5.

Světelný pancake Panasonic Lumix G 14 mm (v přepočtu na kinofilm 28 mm) F2,5 je ideální pro reportážní fotografii, ale hodí se i k fotografování za nižší hladiny osvětlení. Váha fotoaparátu nabyde o pouhou půlku deka. Kdybych nemusela testovat i ostatní skla, vůbec bych ho nesundala z bajonetu. Na vině bude nejspíš i podmračené počasí, které provázelo celou dobu testování – jedině světelný objektiv (nebo stativ) umožňoval pořídit snímky s nastavenou nižší citlivostí.

1.jpg
Panasonic Lumix G 14 mm F2,5 

Opticky stabilizovaný teleobjektiv Panasonic Lumix G Vario 35–100 mm (v přepočtu na kinofilm 70–200 mm) F4–5,6 byl uveden na trh ve stejnou dobu jako testovaný fotoaparát. Ač je celokovový a sestává z 12 optických členů uspořádaných v 9 skupinách, je extrémně skladný a lehký. Jako jediný ze tří testovaný disponuje bajonetem na clonu, která je navíc součástí balení. Cena obou kousků se pohybuje v rozmezí 9 až 10 tisíc. Jejich obrazový výkon můžete posoudit z demosnímků na konci kapitoly.

2.jpg
Panasonic Lumix G Vario 35–100 mm F4–5,6 

Prostě seťák

Nás však bude nejvíce zajímat setový objektiv, který má se svými kolegy několik shodných vlastností. Kromě drobných rozměrů a nízké váhy je to hodnota maximální clony (F22) a slabý výkon při fotografování makra. Základní zoom a světelný pancake ostří až od vzdálenosti cca 20 cm, teleobjektiv od 90 cm. Pokud jste milovníci makrofotografie, s těmito objektivy byste bohužel šlápli vedle.

t5025232805105-3eadc2-1.jpg 

Efektu rozzostřeného pozadí (čili menší hloubky ostrosti)lze dosáhnout pouze s teleobjektivem při použití nejdelšího ohniska a minimálním zaclonění. Obzvláště v tomto podmračeném počasí počítejte buď se stativem, nebo nastavením vyšší citlivosti.

Co se týká optických vady, na širokém konci počítejte s vinětací, kterou však lze eliminovat již při fotografování – stačí zapnout funkci Odstranit vinětaci. Barevná vada je v normě, najdete ji pouze na silně kontrastních hranách mimo hloubku ostrosti – s tím si snadno poradíte ve fotoeditoru. Přestože objektiv není dodáván se sluneční clonou, s protisvětlem se popral poměrně dobře, i když odlesky a závoj se občas objeví.

Šum

A jak je to s kvalitou obrazu s rostoucí citlivostí? Co se týče šumu, „géempětka“ neoslní, ani nezklame. Vzhledem k rozměrům snímače 4/3 je prostě nutné počítat s nárůstem šumu na vyšších citlivostech. V JPEGu je bohužel patrné vyhlazování již na nižších citlivostech. V RAWu je obraz velmi dobrý až do ISO 1600, za hranici použitelnosti považuji ISO 3200, výše už jsou hrubost zrna a barevné artefakty dosti rušivé. ISO 12 800 a 25 600, které lze nastavit pouze s elektronickou závěrkou, je za hranicí mé „šumuvzdornosti“.

ISO00100jpg.JPG ISO00100raw.jpg
ISO00200jpg.JPG ISO00200raw.jpg
ISO00400jpg.JPG ISO00400raw.jpg
ISO00800jpg.JPG ISO00800raw.jpg
ISO01600jpg.JPG ISO01600raw.jpg
ISO03200jpg.JPG ISO03200raw.jpg
ISO06400jpg.JPG ISO06400raw.jpg
ISO12800jpg.JPG ISO12800raw.jpg
ISO25600jpg.JPG ISO25600raw.jpg
Postupně všechny jmenovité citlivosti od nejnižší ISO 100 po nejvyšší ISO 25 600 – vlevo JPEG, vpravo JPEG vyvolaný z RAWu

Automatika co do ostření funguje bezvadně, u nastavení expozice občas zaškobrtne a obraz mírně podexponuje, proto je lépe počítat s kompenzací kolem +0,3 EV. Občas zaváhá také automatické vyvážení bílé – zvláště v umělém osvětlení tíhne k teplejšímu podání barev.

Hodnocení

Klady:

  • malé rozměry
  • elektronický hledáček s dobrým rozlišením
  • spolehlivé automatické ostření
  • displej s přesnou a rychlou odezvou
  • velká nabídka pomocných funkcí
  • Wi-fi a rozsáhlá možnosti bezdrátového ovládání pomocí aplikace Image App

Zápory:

  • komplikované Menu
  • špatná dostupnost některých funkcí a jejich dublování
  • makro
  • malá výdrž baterie

Cena:

  • kit s objektivem Panasonic Lumix G 12–32 mm F 3,5–5,6 ASPH se pohybuje kolem 22 000 Kč

Demosnímky

Objektiv Panasonic Lumix G 14 mm F2,5 ASPH.

P1020017.JPG P1030014.JPG P1040020.JPG
P9990084.JPG P9990143.JPG P9990149.JPGP9990154 - kopie.JPG
P9990160.JPG P9990595.JPG

Objektiv Panasonic Lumix G Vario 12–32 mm F3,5–5,6 ASPH.

P1040136.JPG P1040137.JPG
P9990103.JPG P9990113.JPG
P9990254.JPG P9990393.JPG
P9990414.JPG P9990421.JPG
P9990438.JPG P9990536.JPG
P9990914.JPG P9990922.JPG P9990925.JPG P9990963.JPG

Objektiv Panasonic Lumix G Vario 35–100 mm F4–5,6 ASPH.

P1040069.JPG P1040085.JPG
P1040089.JPG P9990362.JPG
P9990364.JPG P9990760.JPG
P9990825.JPG P9990870.JPG
P9990888.JPG P9990929.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud