Panasonic Lumix DMC-GM5: Mrňous nabitý funkcemi

25. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Druhého následníka linie s přídomkem „GM“ od Panasonicu lze stručně charakterizovat jako nejmenší kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy a zabudovaným hledáčkem. Nabídka funkcí je však bohatá.

Testovací kit pro média ošizený vskutku není. Kromě základní sady, kterou pořídíte v obchodě – tedy těla fotoaparátu se základním zoomem 12–32 mm F3,5–5,6, dorazila navíc dvě zajímavá skla.

Jedním z nich je teleobjektiv Panasonic Lumix G Vario 35–100 mm F 4–5,6, který byl uveden na trh společně s GM5, a druhým pak pevná světelná palačinka Panasonic Lumix G 14 mm F2,5 ASPH. Dohromady mi tedy na stole přistála solidní výbava, která by měla pokrýt většinu fotografických situaci. Jak obstála v praxi?

Klepněte pro větší obrázek 

Menší a ještě menší

Nelze si nepovšimnout, že v poslední době se „bezzrcátka“ propagují především jako lehká alternativa zrcadlovek. Firmy rozšiřují své portfolio o superkompaktní kousky, ne vždy však ve snaze zachovat při malé velikosti plnou funkční výbavu fotoaparátu. Např. vlajkové lodi Nikonu 1 V3 ubyl ve snaze o kompaktnost elektronický hledáček. Jinou strategii zvolil Samsung s novou řadou NX mini – změnil/zmenšil se nejen bajonet, ale i snímač.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo model GM1, vpravo jeho nástupce GM5

V tomto ohledu je Panasonic Lumix GM5 jiný. V těle je zabudován 16Mpx čip standardu micro 4/3, který najdeme i u ostatních modelů „géčkové“ řady, stejně jako procesor Venus Engine. K dispozici je veškerá optika, kterou lze našroubovat na m4/3 bajonet. Při zachování takřka stejné (minimální) hmotnosti předchozího modelu GM1 se navíc podařilo do nového těla vměstnat elektronický hledáček. Ačkoli na jeho úkor zmizel vyskakovací blesk, jedná se dle mého soudu o rozumný krok, a to i s přihlédnutím k faktu, že součástí balení je malý externí blesk.

Klíčové vlastnosti fotoaparátu:

Live MOS snímač s efektivním rozlišením 16 Mpx

Senzor o velikosti 4/3“ (17,3 × 13 mm) s léty prověřeným rozlišením umožňuje v kombinaci s procesorem Venus Engine pořizovat snímky s nastavenou citlivostí od 100 do 25 600 ISO. Maximální velikost snímku je 4 592 × 3 448 px.

Elektronický hledáček a displej

EVF s rozlišením 1 166 000 px poskytuje věrnou reprodukci barev. Díky senzoru přiblížení oka se automaticky aktivuje z režimu živého náhledu. Statický dotykový displej o velikosti 3 palce a rozlišení 921 000 má automatickou regulaci jasu a jeho reakce jsou rychlé a přesné.

Super krátké časy závěrky

Největší rychlost závěrky má hodnotu 1/16 000 s (při aktivaci elektronické závěrky), čehož lze využít při fotografování světelnými objektivy za slunného dne. Nejdelší expoziční čas má hodnotu 60 s.

Vyspělý autofokus s bohatou nabídkou pomocných funkcí

Autofokus ostří na základě detekce kontrastu. K dispozici je řada pomocných funkcí a režimů: detekce obličeje/oka, Pinpoint AF (zvětšení oblasti ostření), Focus Peaking (zobrazení oblasti max. zaostření), Zebra (zobrazení obrysů zaostřovaných předmětů). Rychlost sekvenční snímání je 5,8 sn./s při jednorázovém zaostření.

Pokročilé nastavení obrazových parametrů

Podle potřeby lze zvolit jeden ze dvou barevných prostorů: RGB, Adobe RGB. V uživatelských nastaveních lze upravit sytost, ostrost, kontrast obrazu. Poměr světel a stínů je možné nastavit pomocí jasové křivky.

Full HD video s kreativními režimy

Panasonic Lumix GM5 natáčí Full HD videosekvence (1 080 px) rychlostí 30 sn./s. Zvuk je stereofonní. K dispozici jsou funkce sledování objektu a automatické ostření, manuálně lze nastavit hodnotu clony a rychlost závěrky. Kromě toho je v nabídce řada kreativních režimů, např. Snap Movie pro pořizování pohyblivých obrázků nebo Časosběrná fotografie – ze snímků zaznamenaných v daných časových intervalech je možné ve fotoaparátu vytvořit časosběrné video.

Výborná konektivita

Ve fotoaparátu je zabudován WiFi modul. Podpora NFC je nahrazena možností spárování prostřednictvím QR kódu. WiFi umožňuje okamžitý přenos pořízených snímku do externího zařízení. S pomocí aplikace Panasonic Image App lze fotoaparát ovládat na dálku např. ze smartphonu. K dispozici je široká nabídka funkcí – ostření dotykem, včetně zvětšeného náhledu na zaostřované místo, možnost manuálního ostření, rychlé menu, které umožňuje změnu obrazového režimu, formátu nebo použití filtrů.

Velmi malé rozměry a nízká váha

S fotoaparátem o velikosti 98,5 × 59,5 × 36,1 mm a váze 211 g (včetně baterie a paměťové karty) se opravdu nenadřete, s nasazeným základním zoomem se přístroj bez problému vejde do větší kapsy.

Rozsáhlá nabídka systémových objektivů

Pro bajonet m4/3 jsou k dispozici desítky objektivů řady Lumix G a Leica G, o Olympusu nemluvě. Tři výše zmíněné objektivy, které dorazily k testu, jsou navíc přizpůsobeny malým rozměrům těla fotoaparátu.

Kompletní specifikaci výrobku najdete na stránkách výrobce.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Testy, Panasonic


Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Téměř dvě dekády jsme čekali na to, než se Nintendo vrátí k původnímu plošinovkovému pojetí Metroidu. Dread navazuje tam, kde Fusion skončil a pro fanoušky žánru je bezesporu povinností.

Martin Nahodil
Metroid DreadNintendo SwitchRecenze
Vyzkoušeli jsme Google Play Pass. Prakticky neomezené hraní bez reklam za měsíční paušál rozhodně stojí

Vyzkoušeli jsme Google Play Pass. Prakticky neomezené hraní bez reklam za měsíční paušál rozhodně stojí

** V Česku už rok funguje služba Play Pass ** Původní počet her a aplikací se stále rozšiřuje ** Měsíc bezplatného hraní vás utvrdí v tom, že s reklamami na Androidu už hrát chtít nebudete

Martin Chroust
Play PassVyzkoušeno
Activision představilo nový systém ochrany proti cheaterům v Call of Duty

Activision představilo nový systém ochrany proti cheaterům v Call of Duty

Systém nese název Ricochet a funguje už na bázi kernelu.

Michal Maliarov
ActivisionBezpečnost
AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

AMD uvádí levný Radeon RX 6600. K dispozici jsou i testy z celého světa

** AMD představilo nejlevnější desktopovou grafickou kartu řady Radeon RX 6000 ** Nový model je postaven proti GeForce RTX 3060 ** Problémem je ale dostupnost

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD