Panasonic Lumix DMC-GH2: K čemu je dobrá velká „bezzrcadlovka“?

18. srpna 2011
TWEET SDÍLET
Panasonic Lumix DMC-GH2: K čemu je dobrá velká „bezzrcadlovka“?
V nabídce Micro 4/3 firmy Panasonic můžete vybírat hned z několika modelů. Pokud jste se už zorientovali, pak prosím ještě stále počítejte s další alternativou – Lumixem DMC-GH2.

Vše o předchozím modelu Panasonic Lumix DMC-GH2 najdete na čtyřech stranách v megarecenzi v DIGIfotu 9/2009. Chodíte-li kolem tohoto modelu již přes rok s úvahou, zda by mu neslušelo místo ve vaší fotografické brašně, pak vás určitě zajímá, co zůstalo stejné, kde se měnilo a kde navíc i vylepšovalo. Vy ostatní, Micro 4/3 systémem Panasoniku dosud nepolíbení, však nezoufejte, i pro vás se v článku najde dostatek dobře myšlených doporučení.

hce counter

Na snímač s citem

Co tedy čekat od Lumixu DMC-GH2 nového? Nejdůležitějším rozdílem oproti předchozímu modelu a vlastně všem aparátům Micro 4/3 standardu je nový snímač. Rozměrově stejně velký čip narostl o čtyři miliony světločivých buněk a stal se tak prvním a jediným snímačem tohoto standardu na trhu, který má více než 12 Mpx. S rostoucím počtem pixelů výrobci rádi zvyšují citlivost snímače, tu lze nyní našponovat až na hranici ISO 12 800 (3 200 u GH1). Nemusím dodávat, že snímky pořízené s tímto nastavením jsou nepoužitelné. Na druhou stranu ale nutno říct, že nárůst bodů se při běžně používaných hodnotách nijak negativně neprojevil.

Klepněte pro větší obrázek 
S použitým stabilizovaným objektivem Lumix G Vario HD 14–140 mm F4–5,8 po obrazové stránce šlape GH2 na paty amatérským D-SLR, za nimiž ale ztrácí z pohledu pořizovacích nákladů

Nároční amatéři s prsty

Konstrukční změny se nesou v kosmetickém duchu, nejzásadnější je tak použití dotykového displeje. Na něm lze v základním „nastavovacím“ módu ovlivňovat chod přístroje hned v šestnácti ohledech. Sžití s takovým ovládáním vyžaduje jistou dávku trpělivosti, pokud nevlastníte prsty hodné chirurga či klavírního virtuosa zakončené navíc velmi drobnými polštářky, pak se stane i drobná úprava korekce expozice značně zdlouhavou a nepraktickou operací.

Využít samozřejmě můžete přiložený stylus, jehož použití v terénu si však dovedu představit jen stěží. Nastavení fotoaparátu bych tak přece jen nechal tradičnímu ovládání pomocí tlačítek, kterých je na tele přístroje dostatečné množství, jsou vzhledem k ergonomickým nárokům dostatečně chytře rozmístěny a pokrývají všechny důležité funkce. Stejně tak obsluha displeje při prohlížení (listovaní a zvětšování) nafocených snímků je především co do odezvy spíše na obtíž.

Pokud bych mel přece jen hledat nějakou užitnou hodnotu v rámci „dotykovosti“ použitého LCD, pak bych jmenoval volbu místa zaostření, a to jak při fotografování tak při natáčení videosekvencí. Tam by neměl nastat problém ani s prsty otylejších fotografů.

V souvislosti s displejem třeba zmínit jednu malou, ale příjemnou vychytávku. Po přiložení oka k hledáčku se displej deaktivuje a naopak.

Umělá inteligence

Fotoaparát disponuje propracovaným systémem zaostřování a to hned ve čtyřech režimech, mezi něž patří skvěle fungující funkce detekce obličeje. Výborná je rovněž funkce lupy při manuálním ostření. Dobrou volbou pro začínající fotografy může být režim Inteligentní Auto, automat, který hlídá optimální nastavení expozičních hodnot, vhodnou citlivost i adekvátní zaostření.

Výše vyřčené však platí i pro předchůdce, měnily se však rychlostní parametry. Ty doznaly značného zlepšení, obrazový procesor zvládá přírůstek pixelů a práci s objemnějšími daty na výbornou, nějakého výrazného zaostávání za léty prověřeným konceptem D-SLR se tak netřeba obávat.

Klepněte pro větší obrázek 
(1) Tlačítko pro natáčení videa si s rostoucí kvalitou tohoto záznamu našlo své zasloužené místo hned vedle spouště a přímý ovladač tak nemůže chybět ani na tomto přístroji. (2) Hledáček disponuje rozlišením 1 440 000 obr. bodů, je tak dostatečně jemný i pro potřeby manuálního ostření. Vpravo je umístěný senzor, který reaguje na přiložení oka. Současně tak dojde k aktivaci k EVF a deaktivaci LCD a naopak. (3) Výklopný a otočný displej převzatý z modelu Panasonic Lumix DMC-G2 lze ovládat i pomocí dotyku. Měnit tak lze většina základních nastavení a pomocí dotykového LCD lze rovněž přesně označit místo zaostření. (4) Otočný volič slouží obvykle – podle aktuálního provozního režimu – k nastavení clony nebo casu, lze jej ale také stisknout a tím aktivovat další funkci, typicky korekci expozice.

Pro příznivce deset v jednom

Panasonic Lumix DMC-GH2 jsme tak jako předchůdce testovali s dnes již osvědčeným stabilizovaným objektivem Lumix G Vario HD 14–140 mm F4–5,8, který se prodává s fotoaparátem v setu a při přepočtu na kinofilmové políčko vykazuje desetinásobný rozsah 28–280 mm. I když je těžší než samotné tělo, řadí se ke kompaktnějším zoomům a dovedu si představit fotografy, kteří při jeho praktickém rozsahu ocení skvělou obrazovou kvalitu a to na obou koncích použitého ohniska.

Kamera, foťák, jak je libo

FullHD video 1 920 × 1 080 pixelů v kódování AVCHD patří k chloubě fotoaparátu, podobně jako tomu bylo u předchůdce. K přednostem videa v modelu GH2 patří plná manuální kontrola a to i v průběhu natáčení. Není tak problém v rámci jednoho záběru měnit nastavení clonového čísla nebo manuálně zaostřovat. Samozřejmostí u modelu rady GH je pak stereofonní zvuková stopa.

Za miniaturizaci se platí

Ano, fotoaparát je o něco menší a lehčí než běžná těla D-SLR s APS-C snímačem. Otázkou však zůstává, nakolik je tato zanedbatelná velikostní úspora pro konečného uživatele užitečná. Mohu-li se tak vložit do pomyslné diskuze, pak za daných podmínek (cena) tomuto polovičatému zmenšování příliš nerozumím. Cenově stejně dostupné – některé i dostupnější – digitální zrcadlovky přece nejsou o tolik vetší (musí se přenášet v brašně podobně jako námi testovaný přístroj), mnohdy disponují o fous lepší obrazovou kvalitou, FullHD videosekvence umí také a především: existuje k nim daleko bohatší nabídka fotografického příslušenství, především co týče optiky. A o to jde přece především, přihlédneme-li navíc k faktu, že přístroj řadíme do kategorie fotoaparátů s výměnnými objektivy.

Klepněte pro větší obrázek 
Kvalita obrazových výstupů s použitým výborným setovým zoomem skvěle konkuruje i zrcadlovkám s většími APS-C snímači a to vedle optimálního barevného podání a ostrosti i překvapivě co do míry zašumění. Nemusíte se bát citlivosti ISO 1 250 a v závislosti na motivu i hodnot o fous vyšších.
hce counter

Kompletní recenzi najdete v časopisu DIGIfoto 3/2011.

Témata článku: Technika, Testy, Objektivy, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Panasonic, Bezzrcadlovky na Heureka.cz


Blizzard pracuje na survival hře ze zcela nového univerza. Nabírá členy do vývojářského týmu

Blizzard pracuje na survival hře ze zcela nového univerza. Nabírá členy do vývojářského týmu

Naposledy Blizzard přišel s novou značkou před sedmi lety. V jeho studiích konečně vzniká zase něco úplně nového.

Martin Nahodil
OznámeníActivision Blizzard
Jak časté jsou planetky s měsícem? U jedné našli už třetí

Jak časté jsou planetky s měsícem? U jedné našli už třetí

** Astronomové objevili třetí měsíc planetky Elektra ** Více měsíců má z planetek už jen Pluto ** Celkem známe více než 400 planetek s měsícem

Petr Kubala
AstronomieMěsíc
Kouzlo jménem Opinion Rewards. Google dá za vyplnění dotazníku pár korun měsíčně na přilepšenou

Kouzlo jménem Opinion Rewards. Google dá za vyplnění dotazníku pár korun měsíčně na přilepšenou

** Už žádné VPN a pokoutné fingování vaši přesné polohy ** V Česku již funguje aplikace Odměny za průzkumy Google ** Za několik průzkumů týdně dostanete pár korun do Google Play

Martin Chroust
Google Opinion RewardsGoogle PlayPrůzkum
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid
První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

** U Exynosu 2200 zatím neznáme takt ani jednoho z jader ** Dle benchmarků by CPU mohl mít výkon jako Snapdragon 888 ** U grafiky však čekejte dost výrazný náskok před konkurencí

Martin Chroust
Exynos 2200Snapdragon
EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

Tentokrát žádné spekulace, ale rovnou oznámení z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
Respawn EntertainmentOznámení
NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

Máte-li vlastní doménu, jednoduše na ní zdarma zprovozníte i e-mailovou schránku. Bude stačit velmi rychlé nastavování a maximálně dva dny čekání na propsání všech záznamů.

Stanislav Janů
NávodySeznam Email
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX