Panasonic Lumix DMC-G80: Pro fotografy i filmaře

26. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Panasonic Lumix DMC-G80: Pro fotografy i filmaře
V dnešním testu se budeme věnovat novému systémovému kompaktu značky Panasonic. Parametry přístroje, zahrnující přepracovaný snímač, rychlý AF, 4K video a s ním související funkce, vypadají velmi slibně. Jak si ale „G80“ vedla v terénu?

Panasonic Lumix G80 je přímým následníkem loňského modelu s označením G7. Během roku vývojáři zapracovali na konstrukci fotoaparátu, který je nyní utěsněn proti vlhkosti a prachu.

Rozměry a váha tohoto přístroje se vyrovnají APS-C zrcadlovkám, což může být v kategorii bezzrcadlovek nežádoucí, ovšem díky této robustnosti se může Panasonic Lumix G80 pyšnit výbornou ergonomií a taktéž širokou nabídkou externích ovládacích prvků, z nichž mnohé si můžete sami naprogramovat – všechna důležitá nastavení jsou okamžitě po ruce a můžete si k nim přidat i nějaké své osobní libůstky.

Proměnou prošel též obrazový snímač – stále se jedná o 16Mpx CMOS čip formátu 4/3, nově byl odstraněn low-pass filtr za účelem dosažení detailnějšího obrazu. Senzor ve spolupráci se setovým objektivem podává dobré obrazové výsledky až do ISO 3 200. Nelze než pochválit duální stabilizaci, která v kombinaci s přepracovanou, nyní takřka neslyšnou mechanickou závěrkou, umožňuje bez obav fotografovat s delšími expozičními časy.

Top modely fotoaparátů posledních generací jsou většinou vybaveny hybridním autofokusem s detekcí fáze na senzoru, tu u Panasonicu (obecně) nenajdete. Panasonic využívá k automatickému ostření detekci kontrastu, kterou však doplňuje technologií Depth From Defocus, díky níž v leckterých disciplínách, zejména při sledování objektu, předčí řadu svých konkurentů.

Panasonic G80 je dobře vybaven i pro natáčení videa. Vedle Full HD jsou podporovány i 4K videosekvence, přičemž pracovat můžete jak v plně automatickém režimu, tak veškeré parametry nastavovat ručně. A nebyl by to pořádný Panasonic, aby svým majitelům nenabídl řadu bonusových funkcí – 4K FOTO, Post Focus&Focus Stacking, různé druhy bracketingu, fázovou animaci, časosběrné snímání – a pomůcek v podobě živého histogramu, vodováhy, zvětšení zaostřované oblasti, zvýraznění obrysů…

Sečteno a podtrženo: Panasonic Lumix G80 bezpochyby patří ve své cenové hladině k nejlépe vybaveným systémovým kompaktům.

Klady:

  • Solidní obrazová kvalita do ISO 3 200
  • Spolehlivé a rychlé automatické ostření s DFD technologií, s nadprůměrnými výsledky v režimu sledování objektu
  • Výkonná stabilizace a tichá mechanická závěrka – možnost použití i delších expozičních časů, aniž by došlo k rozmazání snímku
  • Široká nabídka funkcí: 4K FOTO, Post Focus & Focus Stacking, mnoho variant bracketingu
  • Robustní odolná konstrukce těla s propracovanou ergonomií a nabídkou externích ovládacích prvků, z nichž řadu lze uživatelsky přizpůsobit
  • Velký a detailní elektronický hledáček a dotykový displej na kloubovém uchycení

Zápory:

  • Nižší rozlišení snímače – 16 Mpx může být pro některé účely málo
  • Agresivní výchozí odšumování a doostření snímků ve formátu JPEG
  • Nelze nastavit dolní limit expozičního času – v poloautomatickém režimu a v módu priority clony
  • Výdrž baterie nemusí být dostačující při natáčení videa

Demosnímky:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Panasonic, Priorita clony, Film

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

5 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie