V dnešním testu se budeme věnovat novému systémovému kompaktu značky Panasonic. Parametry přístroje, zahrnující přepracovaný snímač, rychlý AF, 4K video a s ním související funkce, vypadají velmi slibně. Jak si ale „G80“ vedla v terénu?
Panasonic Lumix G80 – v některých lokalitách je označován jako G85 či G8 – byl oznámen letos na podzim coby přímý následovník Lumixu G7. Opět se tedy jedná o robustní přístroj podobající se malé zrcadlovce, jak ergonomií, tak ovládáním.


Vlevo loňský model G7, vpravo Panasonic Lumix G80
V útrobách fotoaparátu však došlo k několika změnám – 4/3 snímač s rozlišením 16 Mpx je nyní stabilizovaný a bez low-pass filtru, byl přepracován mechanismus závěrky, zvětšila se vyrovnávací paměť, přibyla funkce Focus Stacking a tělo fotoaparátu je vybaveno výztuží z hořčíkové slitiny a nově utěsněné proti vlhkosti a prachu.
Dobrou zprávou je, že prodejní cena je plus minus stejná jako u „G7“. Podívejme se však nyní na všechny klíčové vlastnosti systémového kompaktu Panasonic Lumix G80.
O pár měsíců dříve byla oznámena odlehčená, kompaktnější verze této modelové řady pojmenovaná jako GX80 – o té si můžete počíst ZDE.
Odolné tělo padnoucí do ruky
Tělo fotoaparátu je utěsněné proti stříkající vodě a vniknutí prachu. Rozměry (128,4 × 89 × 74,3 mm), váhou (505 g) a ergonomií připomíná zrcadlovku, včetně nabídky ovládacích prvků. Je vybaven pro připojení dalšího příslušenství – přes systémovou patici či vstupy na mikrofon.
Snímač s účinnou stabilizací
Panasonic Lumix G80 je osazen 16Mpx CMOS snímačem formátu 4/3 (17,3 × 13 mm) bez low-pass filtru, přičemž citlivost snímače lze nastavit na ISO 100–25 600. Nejvyšší možné rozlišení snímku činí 4 592 × 3 448 px. Senzor je mechanicky stabilizován v 5 osách s účinností až 5 EV a k dispozici je též stabilizace duální kombinující stabilizaci v těle a v (kompatibilním) objektivu.

Výkonný procesor a inovovaná mechanická závěrka
O zpracování dat se stará procesor Venus Engine umožňující sekvenční snímání rychlostí 6 sn./s s průběžným zaostřováním, přičemž vyrovnávací paměť pojme až 45 snímků v RAWu. Mechanická závěrka pracuje v rozsahu expozičních časů 60–1/ 4 000 s a je velmi tichá, díky čemuž jsou značně eliminovány otřesy při namáčknutí spouště. S elektronickou závěrkou dosáhnete nejkratšího času 1/16 000 s.
Jasný hledáček a otočný displej
Jak jsme u této modelové řady zvykem, i tento přístroj je osazen velmi jasným a velkým hledáčkem s rozlišením 2 360 000 bodů a přepočteným zvětšením 0,74×. Komponovat záběr lze též přes 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů. Obrazovka je k tělu připevněna kloubem, čili ji lze po vyklopení do boku libovolně otáčet, což se hodí zejména při natáčení videa.

Autofokus s technologií DFD
Autofokus využívá k ostření 49 kontrastních bodů. Podstatnou „vychytávkou“ je především technologie Depth from Defocus (DFD) simulující ostření na bázi detekce fáze (více v další kapitole). Samotný akt zaostření trvá 0,07 s, při průběžném sledování objektu je samozřejmě třeba počítat s krapet delším časem. Oblast zaostření lze volit dotykem na displeji, a to i s okem u hledáčku.
Video pro náročné
Panasonic Lumix G80 umí vedle Full HD (1080/24, 30 a 60p) videosekvencí natáčet též 4K video (2160/24, 25, 30p, při datovém toku 100Mbps). Soubory lze ukládat do formátu MP4 nebo do AVCHD (max. Full HD). Podporovány jsou obrazové profily se širším dynamickým rozsahem Cinelike či Video Cinelike. K dispozici je též časosběrné snímání nebo fázová animace, nikoli však zpomalené videosekvence.

Funkce, funkce, funkce
Užít si můžete všech nejnovějších funkcí z dílny Panasonicu: 4K Fotografie (rychlé sekvence snímků s rozlišením 8 Mpx, Post Focus (dodatečné zaostření), Focus Stacking (možnost výběru několik bodů zaostření a sloučení více obrázků pro větší hloubku ostrosti především u makrosnímků), WiFi (bez NFC), různé druhy bracketingu – expozice, clony, ostření, vyvážení bílé. Pro usnadnění komponování a ostření je k dispozici řada pomůcek, např. vodováha, živý histogram, kompoziční linky, Focus Peaking či zvětšení zaostřované oblasti v ručním módu.
Výdrž a cena
Panasonic Lumix je poháněn Li-Ion akumulátorem DMW-BLC12E. Na jedno nabití pořídíte dle výrobce 320 snímků přes elektronický hledáček a 330 fotek přes displej. Cena nového přístroje se pohybuje kolem 24 000 Kč za tělo a v kitu s objektivem Panasonic Lumix G Vario 12–60 mm F3,5–5,6 ASPH 27 000 Kč.