Oproti předchozímu modelu G6 došlo k podstatným změnám, které novýLumix posunuli vstříc loňskému top modelu GH4. Především se jedná o již zmíněné 4K video, ale také o vylepšený hledáček s vyšším rozlišením.
Nárokům pokročilejších uživatelů bylo přizpůsobeno také ovládání fotoaparátu – přibyla řada externích ovládacích prvků – a širší nabídka funkcí.


Vlevo nový Panasonic Lumix G7, vpravo jeho předchůdce Panasonic Lumix G6
Klíčové vlastnosti:
Snímač s efektivním rozlišením 16 Mpx
U posledních Panasoniců jsme si zvykli, že se co rozlišení snímače drží rozumně při zemi, a nejinak je tomu u tohoto modelu – 4/3 CMOS snímač produkuje snímky o maximální velikosti 4592 × 3448 px. Citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 100–25 600.
O zpracování obrazu se stará čtyřjádrový procesor Venus Engine 9, díky němuž dosahuje sekvenční snímání rychlosti 8 sn./ s a 6 sn./s (s přeostřováním), samozřejmostí je ukládání do JPEG i RAW. O tom, jak se tyto slibné parametry uplatnily v praxi, si povíme v následující kapitole. Rozsah rychlostí závěrky činí 60–1/4 000 s (s el. závěrkou až 1/16 000 s).
Rychlé automatické ostření
Autofokus primárně ostří na základě detekce kontrastu, s vybranými skly je však aktivována technologie DFD, kdy je fotoaparát schopen zaostřit za 0,07 s. Inovovaná funkce AF Tracking (Sledování objektu) by měla být 4× účinnější než u předchozího modelu Panasonic Lumix G6. Zda je tento násobek pravdivý nemohu posoudit, nesporné ovšem je, že ve sledování objektu se „gésedmičce“ nevyrovná žádný z fotoaparátů, které jsem doposud držela v ruce.
Velký a jasný hledáček a otočný displej
Elektronický OLED hledáček má rozlišení 2 360 000 px, což je na tuto cenovou kategorii opravdu dobrá hodnota. Když si jej poprvé přitisknete k oku, budete si myslet, že hledíte přes optický hledáček zrcadlovek – je velký, jasný a příjemně kontrastní. S radostí zapomenete na komponování přes displej, který nejspíš díky kloubovému uchycení použijete pouze při snímání z netradičních perspektiv (podhled/nadhled), při filmování nebo pořizování tolik oblíbených selfies (ano, lze jej vyklopit o 180 °).
Třípalcový LCD s rozlišením 1 040 00 px je navíc dotykový – lze přes něj měnit polohu a velikost zaostřené plochy, pohodlně prohlížet menu, popř. nastavovat fotografické parametry. K automatické aktivaci hledáčku slouží senzor přiblížení oka, přepínat mezi Live view a hledáčkem můžete samozřejmě také manuálně, prostřednictvím tlačítka.

Full HD a 4K Video
Full HD video (1920×1080, 50p), ukládané do formátu AVCHD nebo mp4, je u moderních přístrojů takřka standardem, novinkou je však natáčení videosekvencí v 4K rozlišení. Jako takové si jej vychutnají hlavně majitelé výkonných počítačů a především zobrazovacích zařízení s vysokým rozlišením (TV, monitory).
Ostatní smrtelníci ocení spíše možnost vypreprarovat s pomocí funkce 4K Photo z videa natočeného rychlostí 30 sn.\s tzv. rozhodující okamžik čili libovolný snímek o rozměru 3840×2160 px. Panasonic G7 nabízí hned 3 režimy 4K záznamu: s trvale namáčknutou spouští (BURST SHOOTING), mód start-stop (BURST) a tzv. PRE-BURST – 2sekundové sekvence, kdy se zaznamená sekunda před namáčknutí spouště a sekunda po zmáčknutí.
Nabitý funkcemi
A to opravdu nelžu. V nové „gésedmičce“ najdete téměř všechny moderní funkce i fotografické pomůcky, po nichž by mohl běžný smrtelník zatoužit. Můžete vytvářet časosběry, fázové animace, video momentky a při fotografování/ natáčení využít řadu pomůcek, mj. vodováhu, která je silně návyková, focus peaking, zebru, kompoziční mřížky. Ve fotoaparátu je zabudován WiFi modul s podporou NFC, jehož prostřednictvím lze přístroj snadno propojit s chytrým zařízením.

Cena
Samostatné tělo stojí 19 500 Kč, v kitu se základním objektivem Lumix G Vario 14–42 mm F3,5–5,6 II fotoaparát pořídíte za 22 000 Kč.
Kompletní specifikace najdete zde.
Pokračování 2 / 3
Ovládání a obrazová kvalita
Lumix G7 je netradiční bezzrcadlovka, neboť svými rozměry (125 × 86 × 77 mm) a váhou (410 g, vč. karty a baterie) připomíná spíše menší zrcadlovku. Robustní plastová konstrukce však působí poněkud levně.
Nicméně při fotografování poskytuje nadstandardní pohodlí díky výraznému přednímu gripu (který u bezzrcadlovek nebývá příliš zvykem) a netradičnímu umístění spouště na sešikmené ploše nad gripem.

Ovládá se jako zrcadlovka
Zrcadlovková inspirace se promítla i do velkého počtu externích ovládacích prvků, mezi nimiž nechybí ani 5 funkčních tlačítek, ke každému lze přiřadit jednu z 50 funkcí; to už je opravdu solidní výběr, který uspokojí i nejnáročnější uživatelé. Samozřejmostí je Rychlé menu, které se do určité míry dubluje s lištou s rychlou nabídkou na dotykovém displeji (tu si můžete též přizpůsobit k obrazu svému). Ti, kdo nemají zkušenosti s pokročilými fotoaparáty značky Panasonic, a méně zkušení fotografové budou zprvu nejspíše tápat, ale nakonec si zcela jistě osvojí (nejlépe jednu) cestu ke svým preferovaným funkcím a nastavením.

Popis fungování jednotlivých externích ovladačů by vystačil na rozsáhlou studii, soustřeďme se proto na položky, které jsou u bezzrcadlovek netradiční. Především je to počet rollerů na vrchní stěně fotoaparátu. Kromě tradičního voliče fotorežimů zde (vlevo od hledáčku) podobně jako u zrcadlovek najdeme otočný ovladač volby režimu snímání, v jehož nabídce nás jistě zaujmou ikonky dedikované 4K videu a Časosběru/animaci – už žádné složité šátrání v menu!
Zbývající dva rollery po pravé straně slouží k nastavení expozičních hodnot – času závěrky a clony. Na zádní stěně přístroje stojí za pozornost páčka určená k přepínání režimu ostření, která není v tomto segmentu příliš typická – okamžitě tak lze přepínat mezi jednorázovým, kontinuálním a ručním ostřením.

Prioritní režimy a manuální mód pracují bezvadně, jednu výtku mám však k programové a plné automatice. Automatické nastavení expozice je tak trochu achillovou patou kompaktů značky Panasonic. Tentokrát se automatika nebrání zvyšování citlivosti snímače (ISO), ale poněkud nelogicky tíhne k nastavování delších časů (limitní hodnotou je 1/200 s), přičemž se logicky zvyšuje hodnota clonových čísel. Při focení pohyblivých objektů se tedy není radno na automatické nastavení spoléhat a vyplatí se pracovat v prioritě času.
Obrazová kvalita
Panasonic Lumix G7 byl testován se základními objektivy Lumix G Vario 14–42 mm F3,5–5,6 II ASPH./MEGA O.I.S. a Lumix G Vario 35–100 mm F4–5,6 II ASPH./MEGA O.I.S. Obě skla s tělem komunikují na výbornou, osazena jsou ostřicím a zoomovacím prstencem, clonu je tedy nutno nastavovat z fotoaparátu.
Na to, že se jedná o „záklaďáky“, jsou u nich velmi dobře potlačeny optické vady – soudkovitosti či poduškovitosti si takřka nevšimnete. Chromatická vada je minimální, a pokud se vůbec objeví, je softwarově účinně eliminována.

Dobrou práci odvádí taktéž snímač. Dovolím si citovat z tiskové zprávy Panasonicu:
„O kvalitu kresby se stará rovněž nový a vylepšený systém eliminace šumu Multi-process Noise Reduction, který bere v úvahu specifické světelné i další podmínky u každé fotografie zvlášť. Novinka jménem Random Filter (Náhodný filtr) navíc dokáže účinně eliminovat i chromatický šum, který se tak rozplyne v kresbě. Výsledky vypadají velmi přirozeně a odpovídají tomu, jak scénu vidí lidské oko.“
Těmto slovům nelze než dát za pravdu. Pouze si dovolím poukázat na poněkud měkkou kresbu v JPEGu při defaultním obrazovém nastavení. Tento nedostatek lze však eliminovat úpravou obrazových parametrů (ostrosti) přímo ve fotoaparátu nebo posléze v některém z fotoeditorů.

Co se týče šumu: U snímačů formátu 4/3 je nutné počítat s nárůstem šumu na vyšších hodnotách citlivosti, ne, že ne. Důkazem budiž výřezy z RAWu níže. V JPEGu se však Panasonic popral se šumem statečně, nejspíš jen těžko byste z RAWu vydolovali lepší výsledky. Za sebe bych se nebála pracovat ani s hodnotou ISO 1 600, na web a malé tisky je jistě použitelné také ISO 3 200 a 6 400.
Výřezy při 100% přiblížení, vlevo JPEG, vpravo RAW:


ISO 100


ISO 200


ISO 400


ISO 800


ISO 1 600


ISO 3 200


ISO 6 400


ISO 12 800


ISO 25 600
Pokračování 3 / 3
Hodnocení a demosnímky
Přejděme ke konečnému hodnocení – Panasonic Lumix DMC-G7 je fotoaparát, jehož cena spadá do oblasti středně pokročilých přístrojů. Ve srovnání s konkurencí není jeho hodnota nikterak nadsazená.
Nabízí dobrou obrazovou kvalitu, komfortní ovládání podobající se zrcadlovkám a širokou nabídku bonusových funkcí, mezi nimiž vyniká zejména 4K video. Přístroj bych doporučovala do rukou zkušenějších fotografů, kteří využijí potenciál velkého počtu externích ovládacích prvků a nejsou zvyklí spoléhat se na plně automatické nastavení, kde tento fotoaparát poněkud pokulhává.
Klady:
- Výborný hledáček a plně otočný displej
- Dobrá obrazová kvalita, zejm. v JPEGu
- Rychlý a přesný autofokus
- 4K video s třemi provozními režimy
- Široká nabídka funkcí (časosběr, animace…) a pomůcek (vodováha, fokus peaking aj.)
- Velké množství externích ovládacích prvků
Zápory:
- Plastové, „levné“ tělo a jeho větší rozměry a váha
- Preference delších časů v plně automatickém módu
- Množství ovládacích prvků na těle fotoaparátu a na displeji může být pro řadu uživatelů příliš komplikované
Demosnímky
Lumix G Vario 14–42 mm F3,5–5,6 II ASPH. /MEGA O.I.S.














Lumix G Vario 35–100 mm F4–5,6 II ASPH. /MEGA O.I.S.












