Panasonic Lumix DMC-FZ50 versus Leica V-LUX 1(test)

Panasonic Lumix DMC-FZ50 versus Leica V-LUX 1(test)
Panasonic Lumix DMC-FZ50 a Leicu V-LUX 1, „dvojčata“ vzniklá spoluprácí dvou firem, jsme pro vás důkladně otestovali. Údajně se liší obrazovou kvalitou.
Ultrazoomům a navíc těm s mnoha megapixely příliš nefandím. Obojí přináší své vady a vyrobit tak kvalitní přístroj je poměrně náročné. Tyto přístroje mne však překvapily, výsledky vůbec nebyly důvodem k velkému zklamání. Ale jako vždy, přednosti hned stíhají i ty chyby.

Pokud bych tedy měla shrnout náš test, jde o příjemně ovladatelné přístroje s manuálním nastavením i několika praktickými funkcemi pro pokročilé fotografy (stabilizace, inteligentní nastavení ISO, AE lock, vlastní režimy Custom, v náhledech ukázka přepalů, korekce blesku, posouvání vyvážení bílé). Zaujmou velkým rozsahem ohnisek (škoda však, že nezačíná na ohnisku o něco širším), kvalitním výklopným a otočným displejem a někoho i právě těmi více megapixely.

Optika v kresbě (i do rohů) a rozlišení dosahuje dobrých výsledků, dokonce je dobře eliminována chromatická vada. Již při ISO 200 a především pak 400 však můžete rozeznat důsledky práce odšumovacího procesoru. Doostřování a vyhlazování šumu detailům vůbec neprospívá. Ono takové množství pixelů na menším snímači prostě vyšší šum produkuje. A již při ISO 200 je v tomto případě bohužel vidět. Při citlivosti ISO 800 je šum a zároveň jeho vyhlazování nepěkné, ale myslím že použitelné, což se už nedá moc říci o citlivosti ISO 1 600. Po srovnání s jinými ultrazoomy však musím uznat, že jsou výsledky i vzhledem k takovému množství pixelů na snímači velmi pěkné, a stále ještě nejde o akvarelové podoby snímků, jak je známe u některých kompaktů…Pokud stejně uvažujete jen o menších výtiscích, tak budete spokojeni. (Ale pak si kladu otázku, proč si pořizovat 10 Mpx.)

Co se týče barevnosti, Leica dle mého potěší přirozenější barevností. Také obraz méně doostřuje a pozorujeme i menší nasycení a kontrast, což je pro drobné málo kontrastní detaily prospěšnější. Rozdíly mezi zpracováním obrazu však nejsou tak markantní, jak bychom mohli očekávat. Je mi jasné, že i za tento drobný rozdíl a přibalenou paměťovou kartu vyšší kapacity si u Leicy připlatím, a především pak také za značku, kterou opravdu uznávám…přesto bych právě od Leicy čekala invence více, a nejenom kvůli té ceně. Čekala bych více přání odlišit se, a to sice decentně a s puncem exkluzivity (a nemyslím tím jen vložení nápisu na tělo, kartu či baterii).

Plusy: 

  • stabilizátor
  • dobré ovládání
  • praktické funkce (inteligentní nastavení ISO, AE lock, režim Custom, v náhledech ukázka přepalů, korekce blesku, posouvání vyvážení bílé), výklopný displej
  • velká výdrž baterie

Mínusy:

  • šum a jeho přílišná redukce, ztráta detailů už od ISO 200 
  • větší hmotnost
  • u Leicy cena

Cena:

  • Panasonic Lumix DMC-FZ50:  18 495 Kč vč. DPH
  • Leica V-LUX 1:  23 990 Kč vč. DPH

 Zdroj:

Témata článku: Testy, Panasonic, Leica

Určitě si přečtěte

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

36 Helena Vyplelová

Desítky fotoaparátů a objektivů s výraznou slevou! Vybere si každý

Desítky fotoaparátů a objektivů s výraznou slevou! Vybere si každý

Jako každý rok před Vánoci pořádají výrobci fotografické techniky pro své zákazníky slevové akce různých typů. K vybraným produktům přidávají bonusy a dárky nebo své výrobky nabízejí se slevou, ať už uplatňovanou okamžitě, nebo zpětně v rámci tzv. cashbacku.

3 Helena Vyplelová