Panasonic Lumix DMC-FZ30 – exkluzivně z první ruky (první pohled)

Panasonic Lumix DMC-FZ30 – exkluzivně z první ruky (první pohled)

Jelikož jsme se před čtrnácti dny zúčastnili evropské prezentace nejnovějších modelů Panasoniku, můžeme vám nyní postupně předat první postřehy z třídenního praktického seznámení s nimi. Jako první je na řadě nová vlajková loď značky – Panasonic FZ30.

Panasonic je docela slušně zadrápkován ve třídě ultrazoomů, a tak se není čemu divit, že se nový top-model etabluje právě v této kategorii. Základní charakteristika je více než lákavá: 8 Mpx na snímači, 12× zoom Leica s optickým stabilizátorem, volitelný datový formát RAW a pokročilé fotografické funkce – to je Lumix FZ30.


Max. velikost  l Max. velikost

Konstrukce a ovládání

Poměrně robustní tělo volitelně ve stříbrné nebo černé povrchové úpravě připomíná spíše než klasický ultrazoom digitální zrcadlovku. Ostatně naznačují to i rozměry 140,75 × 85,5 × 138,1 mm. Přestože v konstrukci převažuje plast, hmotnost 740 g se všemi „provozními náplněmi“ je také na hodnotě zrcadlovky. Po zkušenostech z třídenního intenzivního používání musím suše konstatovat, že tělo se výborně drží – ergonomii bylo učiněno zadost. Také rozložení ovládacích prvků je vhodně navrženo, příznivci značky Panasonic navíc budou rychle jako doma – tlačítka a ostatní ovladače jsou uspořádány podobně jako třeba u modelu FZ20.


Max. velikost l Max. velikost

Změny a novinky v ovládacích prvcích ale přesto objevíte: předně opět jako u některých zrcadlovek na těle najdete dva kruhové ovladače – jeden na gripu vpředu pod spouští, druhý na zadní stěně pod palcem pravé ruky. Škoda jen, že výrobce nevyužil obě kolečka důsledně. Například v režimu clonové priority nastavujete clonu předním kolečkem a zadní leží ladem. Chcete-li ale v tomto módu korigovat EV, musíte to dělat pomocí kurzorových tlačítek. Zrovna pro tuto funkci mohlo být zadní kolečko klidně využito.
Tubus objektivu obsahuje dva prstence, širší pro manuální zoomování, užší pro ruční ostření. Na boku objektivu pak ještě konstruktéři umístili přepínač AF/MF a Makro, spolu s tlačítkem pro automatické předostření v režimu Manual focusu.


Max. velikost

Pro prožitek detailu

Manuální zaostřování ale není konstrukčně vyřešeno „napřímo“ – prstenec pouze ovládá servomotorky ostřicího systému. I tak je ruční ostření poměrně pohodové, k čemuž velkou měrou přispívá nový EVF hledáček s rozlišením 230 tisíc pixelů s možností digitálního vyzoomování nejen středu záběru, ale i posunu zvětšené oblasti po ploše záběru.


Max. velikost  l Max. velikost

Novinkou u Panasoniku je také 2“ LCD displej (se stejným rozlišením 230 tis. px jako hledáček) na kloubovém uchycení. Tvůrci zde netradičně umístili kloub do spodní části, což zabraňuje možnosti displej vyklopit až do svislé polohy.


Max. velikost  l Max. velikost

Kloub takřka dokonalý

Přiznám se, že při prvním zjištění tohoto konstrukčního provedení jsem nebyl příliš optimistický, ale praxe ukázala, že kloub dole naopak skýtá mnohé výhody. Protože jsem zvyklý používat EVF hledáček, měl jsem displej stabilně přiklopený „rubem“ vně. Když jsem si na displeji chtěl prohlédnout nafocený snímek, stačilo jej jen lehce odklopit a posléze zase „připlácnout“ nazpět. Žádné zdlouhavé otáčení na kloubu se nekonalo… Příklady použití naznačují následující fotografie.


Max. velikost  l Max. velikost

Pokračování 2 / 3

Funkce, vybavení, technické parametry

Na FZ30 je pozoruhodné, že jakožto osmimegáč nepoužívá v podstatě prověřené čipy o úhlopříčce 2/3“ jako ostatní 8Mpx ultrazoomy, nýbrž disponuje zcela novým menším 1/1,8“ CCD snímačem. „Pachatel“ je ale zřejmý více než jasně – zvyšující se nápor osmimegových kompaktů se stejně velkým čipem od Sony je toho důkazem. Jestli se Panasonic tímto krokem pustil na tenký led, ukáže až delší praxe, pravdou ale je, že na předprodukčním vzorku snímací soustava poměrně dost šumí. Z druhého pohledu však monochromatický šum přispívá k celkovému dojmu vyšší ostrosti už tak dobře kreslícího objektivu. Snímač samotný má klasický „digitální“ poměr stran 4:3. V menu však lze zvolit také „kinofilmový“ poměr 3:2 nebo širokoúhlý 16:9 – v obou těchto případech ale část obrazu přijde vlivem ořezu vniveč – viz následující tabulka. Zajímavé ale je, že kromě logického ořezu kratší strany obrazového pole se snižuje také rozlišení delší strany snímače.

Poměr stran

Rozlišení

Mpx celkem

4:3

3 264 × 2 448

8,0

3:2

3 248 × 2 160

7,0

16:9

3 072 × 1 728

5,3

Panasonic FZ30 ukládá obrazová data na SD/MMC kartu ve formátu JPEG a – což je u této značky novinkou – také v podobě surových dat formátu RAW. V době „osahávání“ předprodukčních vzorků jsme neměli k dispozici rawový konvertor, ovšem na tuto bezesporu užitečnou vychytávku se osobně velmi těším.

Fotoaparát s dalekohledem

Dvanáctinásobná optika 35–420 mm navržená vývojáři firmy Leica má vynikající světelnost F2,8–3,7. Nelíbí-li se vám hodnota clony na nejdelším konci, nezoufejte – běžné kinofilmové objektivy (které nekoupíte ani za cenu celého FZ30) nebo také obvyklé 3–4násobné zoomy kompaktních digitálů zpravidla na takovouto světelnost jen těžko dosáhnou.

U Panasoniku je samozřejmostí optický stabilizátor, který například na rozdíl od Koniky Minolty funguje takříkajíc klasicky – pomocí pohybu optického členu objektivu.


Max. velikost

Stejně jako předchozí modely této značky pracuje stabilizátor ve dvou volitelných módech: buď je optika stabilizovaná pouze v okamžiku stisku spouště (přesněji malou chvíli před tím, což mimochodem zpomaluje odezvu spouště) nebo pracuje kontinuálně – poznáte to jasně u náhledu na EVF nebo LDC displeji – obraz lehce „plave“. O funkčnosti obrazové stabilizace není nutno dlouho psát – funguje zkrátka bezvadně. Časy udržitelné z ruky zkušeným fotografem při nastaveném nejdelším ohnisku se počítají až do nějakých 1/15 s. Rozsah pevně vestavěné optiky je možné ještě rozšířit pomocí předsádek. K dispozici bude wide konvertor 0,7× a telepředsádka 1,7×.

Vysokorychlostní ostření v ceně 

Autofokus pracuje v několika módech. Pokročilí uživatelé ocení možnost výběru z devíti bodů, rozmístěných na cca 70% plochy záběru. K dispozici je také široké vodorovné tříbodové pole s automatickým výběrem ostřicího bodu, „běžný“ středový zaostřovací režim nebo bodový autofokus s preferencí středu. Oba posledně zmiňované režimy navíc fungují také v módu Hi-speed. Z krátkých zkušeností při vysoké hladině vnějšího osvětlení musím konstatovat, že autofokus pracoval bezchybně. Otázkou je, jak se vypořádá například se zešeřelým interiérem, včetně „nápovědy“ pomocného přisvětlovacího reflektorku, tvořeného vysocesvítivou LED diodou.

Lumix FZ30 je samozřejmě vybaven všemi obvyklými expozičními režimy P, A, S, M, včetně nezbytných motivových programů. Korektní expozici lze kontrolovat jak na přesně pracujícím reálném, tak i na náhledovém histogramu, malé zklamání přináší indikace přepalů. Ta je totiž u modelu FZ30 zobrazována pouze v režimu Review – v náhledu posledního pořízeného snímku – v běžném Preview/Prohlížení fotografií se bohužel přepaly nezobrazují.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/1,8“
 • foto - max. výstupní rozlišení: 3 264 × 2 448 px
 • video – rozlišení, snímková frekvence: 640 × 480 px, 30 fps
 • citlivost snímací soustavy: ISO Auto, 80, 100, 200, 400
 • časy závěrky: 60–1/2 000 s
 • paměťové médium: SD/MMC
 • objektiv: LEICA DC VARIO-ELMARIT 35–420 mm, F2,8–3,7
 • EVF hledáček: 230 000 px
 • LCD displej: úhl. 2,0`` výklopný a otočný, 230 000 px
 • rozhraní: USB, AV, DC
 • rozměry: 140,75 × 85,5 × 138,1 mm
 • hmotnost: 740 g

Pokračování 3 / 3

Demosnímky a hodnocení

Upozornění:
Následující demosnímky jsou pořízené předprodukčním vzorkem Panasoniku FZ30, nejedná se tedy o relevantní testovací fotografie.

Panasonic FZ30 by měl být vybaven vylepšeným obrazovým procesorem Venus Engine II Plus, který má za úkol ovlivňovat, resp. korigovat mimo jiné také tři významné vady fotografií: šum, vinětaci a chromatickou vadu. Podíváte-li se na následující fotografie z předprodukčního vzorku, zjistíte, že šumu je v obraze více než by bylo záhodno. Nechci však tuto vadu dále komentovat, dokud nebudu mít v ruce ostrý model. Naopak vinětaci i chromatickou vadu už i zde abyste lupou pohledali – s těmito neduhy se FZ30 vypořádává velmi dobře.

Snímek na nejširší ohnisko s poměrem stran 16:9


Max. velikost

Snímek na nejdelší ohnisko s poměrem stran 4:3


Max. velikost

Ohnisko 265 mm, poměr stran 4:3


Max. velikost

Ohnisko 170 mm s poměrem stran 2:3


Max. velikost

Ukázka solidního dynamického rozsahu


Max. velikost

Hledejte chromatickou vadu…


Max. velikost

Ukázka černobílého režimu + odolnost vůči protisvětlu


Max. velikost

Hodnocení

Poměrně intenzivní třídenní focení s předprodukčním vzorkem Panasonic Lumix DMC-FZ30 ukázalo, že se jedná o vyspělý digitál vyšší střední třídy, navíc v kategorii, která je mezi uživateli velmi žádaná. Testovaný „sampl“ ukázal výbornou ergonomii a dobře navržené ovládání, solidní EVF hledáček a LCD displej. Objektiv nezapře věhlasné jméno Leica – i přes obrovský rozsah ohnisek si zachovává výbornou kvalitu. Stabilizátor u této značky snad ani nemůže nefungovat spolehlivě, příjemné překvapení představuje hodně rychlý a spolehlivý autofokus. Otázkou je, jak bude u finálních modelů vypadat šum, který předprodukční vzorek produkoval přece jenom dost silný. Také jsem docela zvědav na obrazové výsledky z formátu RAW.

Lumix FZ30 by podle sdělení českého zastoupení měl být u nás dostupný na přelomu srpna a září, cena ještě není stanovena, odhadujeme ji v rozmezí 20–25 000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud