Panasonic Leica DG VARIO-SUMMILUX 25-50 mm F1,7 – světelná novinka pro micro 4/3

11. července 2021
TWEET SDÍLET

Ačkoli se mohlo v posledním roce zdát, že se Panasonic až příliš soustředí na plnoformátovou řadu bezzrcadlovek Lumix S, přislíbil uživatelům systému Lumix G – tedy standardu micro 4/3 – nové objektivy.

Své sliby Panasonic plní, a tak byl představen nový střední teleobjektiv se zoomem a rozsahem 25–50 mm při světelnosti F1,7 – v praxi to tedy znamená efektivní rozsah ohnisek 50–100 mm. V nabídce výrobce je také objektiv 10–25 mm F1,7, který je ideálním doplňkem k novému zoomu – oba dva mají navíc velmi podobní rozměry a rozmístění ovládacích prvků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zde čítá celkem 16 čoček v 11 skupinách, použita je také jedna asférické čočky, tři z ED skla a jedna z UHR skla pro potlačení chromatické vady a sférického zkreslení. Clona je složena z devíti lamel s rozsahem F1,7–F16.

Ostření je zde vnitřní a velmi tiché, to stejné platí o cloně, jejíž mechanismus je poháněn mikromotory pro plynulou změnu expozice zejména při záznamu videa. V případě zoomování je také minimalizován posun roviny ostrosti.

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 28 cm, respektive 31 cm na delším ohnisku a maximální zvětšení dosahuje 0,42×. Hmotnost činí 645 gramů. Na trhu by měl být objektiv koncem srpna, doporučená cena byla stanovena na 1800 USD

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Panasonic, Bezzrcadlovky na Heureka.cz