Panasonic GF6: ideální vstupenka do světa bezzrcadlovek?

19. srpna 2013
TWEET SDÍLET
Otestovali jsme fotoaparát s výměnnými objektivy Panasonic GF6. Vleze se do kapsy a nabídne slušné ovládání. Jde o ideální volbu při koupi první bezzrcadlovky nebo má nějaké slabiny?

Panasonic GF6 je nástupcem modelu GF5 a jako takový spadá do kategorie fotoaparátů s výměnnými objektivy pro začínající či mírně pokročilé. S cenou okolo 14 tisíc Kč patří mezi nejlevnější bezzrcadlovky s bajonetem Micro 4/3.

Fotoaparát na první pohled zaujme malými rozměry. Uvnitř přitom najdeme velký snímač s úhlopříčkou 4/3“ a vysokým rozlišením 16 Mpx. Utrpělo nějak ovládání a ergonomie? Dokáže kvalita snímků obstát při porovnání se zrcadlovkami? Jaké jsou jeho silné či slabé stránky? Vyplatí se jej koupit? A jak je na tom v kombinaci s pancake objektivem 20 mm F1,7 II?

Ergonomie a ovládání

Začněme ergonomií a ovládáním. Hned na úvod si dovolím trochu kritiky. Okamžitě po prvním uchopení mě fotoaparát začal velice nepříjemně tlačit do ruky. Ne snad, že by byl těžký nebo měl špatně tvarovaný úchop, problém má na svědomí umístění kovového úchytu pro popruh na pravé straně, který tlačí do míst mezi klouby ukazováčku a prostředníčku.

Pokud popruh z fotoaparátu sundáme, je situace lepší, ale i tak ne ideální. Přitom úchyt na levé straně zapustil výrobce do těla, nevidím tedy jediný důvod, proč to nemohl udělat taktéž s tím pravým, jenž naprosto nepochopitelně vyčnívá ven. Návrháři by za to zasloužili kladivem přes prsty nebo alespoň dlouhodobě zažít pocit, jakým budou trpět majitelé GF6 používající popruh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Panasonic GF6 má malý úchop, zároveň však také velké množství tlačítek

Kromě této bolístky si jinak na úchop opravdu nemůžu stěžovat, sice nepůsobí bůhvíjak jistě, vzhledem k malým rozměrům to ale tomuto fotoaparátu rád odpustím. Tlačítka jsou dobře uspořádaná a na to, že jde o nejnižší model, jich je dost. Volič režimů expozice má tuhý chod, což oceňuji, v brašně či batohu nedojde k jeho nechtěnému pootočení.

Jako velký luxus pak hodnotím kombinaci zadního otočného voliče a páčky umístěné kolem spouště. V manuálním režimu lze jedním z prvků měnit čas a druhým clonu, v režimu priority clony lze pak ovlivnit clonu zadním voličem a páčkou nastavit kompenzaci expozice. Kombinace těchto dvou prvků tedy umožňuje příjemné ovládání, byť bych osobně místo páčky upřednostnil klasický otočný volič.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na Panasonic GF6 shora a z pravého boku, všimněte si přečnívajícího úchytu pro popruh na prvé straně

Na horní straně ještě chvíli zůstaňme. Panasonic zde pro začínající přichystal tlačítko „iA“, které přenese uživatele do režimu inteligentní automatiky a to bez ohledu na pozici voliče režimů. Bohužel však vyčnívá nad povrch, což znamená, že při stisku spouště může občas dojít k jeho nechtěnému zmáčknutí. Inženýři na to naštěstí mysleli, v menu jej lze úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek
Paměťovou kartu ani baterii na stativu nelze vyměnit. V případě vyčnívajících širších objektivů jako je pancake 20 mm pak uživatelé nepochodí ani s výměnou objektivu.

I přes malé rozměry nechybí vestavěný blesk. Ten sice nenadchne směrným číslem pouze 6,3 při citlivosti ISO 160, na druhou stranu jej v interiéru může fotograf přidržet palcem a odrazit světlo o strop. Tuto možnost hodnotím velice pozitivně, neboť si hodně uživatelů vystačí s interním bleskem, aniž by je příliš omezoval. A vlastně budou muset, sáňky pro připojení externího totiž chybí.

Klepněte pro větší obrázek 
Vestavěný blesk lze přidržet palcem a odrazit tak jeho světlo o strop

Přejděme nyní k zadní straně. Na té najdeme několik tlačítek, otočný volič, indikaci Wi-Fi a displej. Tlačítka mají příjemný stisk a díky zapuštění do těla fotoaparátu nedojde k jejich nechtěnému zmáčknutí. Díky nim můžeme měnit prakticky veškerá potřebná nastavení a pouze výjimečně nastane situace, kdy uživatel zabrousí do menu.

Tlačítku Fn2 lze přiřadit jednu z několika funkcí, například změnu citlivosti, aretaci expozice či zaostření, režim měření expozice, nastavení stabilizátoru, zapnutí Wi-Fi a další. To stejné jde i u tlačítka Q.MENU, ve výchozím nastavení ale aktivuje rychlé menu s nejvíce potřebnými položkami jako citlivost, režim měření, formát pro záznam, režim autofokusu a další. Příjemně mě překvapila možnost přeuspořádat položky tohoto rychlého menu a dokonce některé odebrat či přidat jiné.

Otočný volič jsem již zmínil, zatím jsem však zamlčel čtyři vestavěná tlačítka, umožňující změnit kompenzaci expozice, ostřící zóny autofokusu, vyvážení bílé a nastavit bracketing či samospoušť. Uprostřed voliče ještě leží páté tlačítko pro aktivaci menu.

Displej

Komu by toto poměrně velké množství tlačítek nestačilo, může využít také služeb dotykového displeje. Ten má úhlopříčku 3“ a rozlišení 1 milion bodů. Jeho uchycení vyřešil výrobce poměrně zvláštním způsobem, jak můžete vidět na obrázku. Díky tomu jde nicméně displej rozumně polohovat, nahoru až o 180°, dolů pak zhruba o 30-40°.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Displej lze díky zvláštní konstrukci dobře vyklápět, otázkou je, jak dlouho vydrží bez poškození

O životnost kloubů mám trochu obavy. Zpracování nepůsobí zrovna nejjistějším dojmem, ostatně jako u celého povrchu fotoaparátu, za což mohou zejména lesklé plasty, které na určitých místech dokonce i vržou.

Odezva displeje je vesměs rychlá, narazil jsem však na situace, kdy byla reakce na dotyk poněkud zpomalená. Problémy mu občas činí přibližování fotek dvěma prsty, více mi proto vyhovovalo použití horní páčky. Panasonic vybavil GF6 snímačem, na základě kterého umí přístroj automaticky regulovat sílu podsvícení. S viditelností na slunci tedy nebyl žádný větší problém, fotoaparát dokázal bez problémů přizpůsobit jas okolním podmínkám.

Body musím japonské společnosti také udělit za barevnost displeje, jež ve většině situací odpovídá pořízeným snímkům. Fajnšmejkři si pak mohou doladit barvy podle svého gusta. Za obě tato pozitiva může zejména rozhodnutí nepoužít displej typu AMOLED, ale klasické LCD, z čehož by se jiní výrobci mohli poučit.

Témata článku: Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Technika, Testy, Panasonic


Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Kdo hledá pevný širokoúhlý objektiv, měl by začít hledat hlavně mezi manuálními skly. Tyhle objektivy Laowa ukazují, proč je to dobrý krok.

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivy
Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne