Panasonic DMC-GX1: Konečně pořádná bezzrcadlovka

Panasonic DMC-GX1: Konečně pořádná bezzrcadlovka

Celé dva roky jsme si museli počkat, než nám Panasonic nabídl novou kompaktní bezzrcadlovku určenou pro pokročilé fotografy. Co nabízí? Není toho málo.

I když se Panasonic DMC-GX1 snaží budit dojem, že se jedná o novou produktovou řadu, není tomu tak. Jeho kořeny jsou snadno vysledovatelné u Panasonicu GF1, který spatřil světlo světa na podzim roku 2009. Další „géefka“ byla orientována ryze na amatérské publikum, a tak už mnoho fotografů ztrácelo naději, že Panasonic vydá kapesní bezzrcadlovku pro pokročilé.

Foťák s X dostal do vínku novinky z ostatních bezzrcadlovek GH2, G3 a GF3. Chybět tam nemůže dotykový 3" displej, který je naštěstí doplněn celou řadou manuálních ovládacích prvků, některé lze i programovat. Hlavním lákadlem je ale nový čip s rozlišením 16 Mpx formátu 4/3 (tedy 17,3 × 13 mm). Čip dokáže snímat i videosekvence v kodeku AVCHD 1920 × 1080 px o rychlosti až 30 fps.

Velký čip, který nota bene exponuje do RAWu, jistě nabídne kvalitní fotografie s minimem šumu, jak je u DSLR a bezzrcadlovek zvykem. Deklarovaná nejvyšší citlivost ISO 12 800 ale patří spíše na reklamní letáky, než do každodenní fotografické praxe. Výrobce se chlubí novým a rychlejším ostřením, které prý zaostří za 0,09 vteřiny. I když rychlý AF potěší každého, hodnota 0,09 sekundy je na úrovni poloprofesionálních digitálních zrcadlovek (při běžném osvětlení při přeostření z 1,5 m na 20 m). Výrobce se bohužel nepodělil ani o podmínky, za jakých byla tato hodnota naměřena, ani o objektiv, se kterým toho bylo dosaženo.

GX1k_front.jpg GX1k_top_H_PS14042_off.jpg
 

Co před čip?

Jak jsem zmínil v úvodu, GX1 navazuje na velký úspěch GF1. Ten se však prodával v setu s pevným ohniskem 20 mm se světelností F1,7. Samotný objektiv byl natolik velkým lákadlem, že si mnozí kupovali GF1 jen kvůli tomuto sklu.

Bohužel nejsou potvrzeny zvěsti, že by se nováček prodával ve výhodném setu vybraného objektivu. Jestli se k tomu výrobce rozhoupe, uvidíme až časem. Nyní zatím víme jen to, že GX1 bude k dostání samostatně za 600 eur, dále s běžným setovým objektivem za 720 eur a pro ty, kteří jsou ochotni se obejít bez manuálního zoomu, bude k dispozici i se zásuvným setovým objektivem za 830 eur. Ten zoomuje jen pomocí motorku, tedy jako kompakty, ale zato je po poznání menší a vedle pancake objektivů tvoří s GX1 asi nejvhodnější kombinaci.

GX1k_back_LVF2.jpg GX1k_top_H_PS14042_off.jpg
 

Na co se těšit

Především pokročilé fotografy osloví široký výběr objektivů Panasonic, Olympus, ale i třetích výrobců, což je něco, čemu Sony či Samsung zatím nemohou konkurovat. V portfoliu je i objektiv na 3D, se kterým je GX1 kompatibilní. Samozřejmostí je kolečko expozičních režimů s programovatelnou automatikou, prioritou clony, prioritou expozičního času a manuálním režimem. Potěší možnost expozičního času B, i když u GF1 omezena na maximálně 2 minuty. Pro krajináře jsou zde široké možnosti úpravy vyvážení bílé i s bracketingem a pochopitelně s uživatelským nastavením. To vše a mnoho dalšího je zabaleno v kovovém těle.

Dokoupit je možné externí hledáček, nebo blesk. Oboje zároveň však použít nelze. Panasonicu se bezesporu povedl vynikající fotoaparát, určitě pokud bude kvalita obrazu podobná jako u Panasonicu GH2, který je vybaven podobným, i když ne shodným čipem. Jistě si najde cestu do mnoha fotobrašen jako druhý fotoaparát k DSLR, nebo jako společník na každodenní nošení.

GX1k_slant_H_FT012.jpg GX1s_slant_H_PS14042_on_PopUp.jpg
 

Technické parametry:

  • Digitální čip: LiveMOS 4/3
  • Efektivní rozlišení: 16,0 Mpx
  • Videosekvence: 1920 × 1080p 30sn./s, 1280 × 720p 30sn./s
  • Formát fotografií: RAW, JPEG
  • Formát videa: AVCHD a MP4
  • LCD displej: pevný, dotykový
  • Rozlišení LCD: 460 tis. bodů
  • Blesk: výklopný, Gn. 7,6
  • Citlivost: ISO 160 – 12 800, Auto, Intelligent Auto
  • Výdrž akumulátoru dle CIPA: 310 snímků
  • Kompatibilita: micro4/3 objektivy Panasonic i Olympus
  • Materiál těla: kov
  • Cena těla: 600 eur

Určitě si přečtěte

Články odjinud