48
Fotogalerie

Panasonic DMC-FX60 – extra široký: test

Hledáte elegantní kompakt s mimořádně širokým ohniskem, 5násobným zoomem a možností natáčení HD videa?

Stylové kapesní fotoaparáty mají zas o přírůstek více. Je jím kompakt od firmy Panasonic, model FX-60. Jak již zařazení do série FX napovídá, je to jednoduše elegantní fotoaparát s kovovým opláštěním, širokoúhlým objektivem s 5násobným zoomem a stabilizovanou optikou. Lákadlem pro uživatele jsou také videosekvence v HD rozlišení.

Panasonic DMC-FX60 základní specifikace

  • snímač: CCD, 1/2,33", 12,1 Mpx
  • procesor: Venus Engine V
  • citlivost: 80 – 1 600, 1 600 – 6 400 v režimu vysoké citlivosti
  • objektiv: 25 – 125 mm, 5× zoom, F2,8-5,9
  • fotografie: max. rozlišení 4 000×3 000 px
  • autofokus: 50 cm běžně, 3 cm/ 1 m v režimu makro (krátké/dlouhé ohnisko)
  • video: HD, max. rozlišení 1 280×720 px, 30 sn./s, monofonní zvuk, Motion JPEG
  • displej: 2,7", 230 000 obr. bodů, automatické podsvícení
  • typ paměťových karet: SD/SDHC/MMC (+ interní paměť 40 MB)
  • napájení: Li-ion akumulátor, cca 360 snímků na jedno nabití
  • rozměry: 97×54×19 mm
  • hmotnost: 124 g / 146 g (s akumulátorem a paměťovou kartou)
  • barevné provedení: stříbrná, černá, modrá a vínová
  • doporučená cena: 7 995 Kč vč. DPH
  • Podrobnou specifikaci lze nalézt na stránkách výrobce

Krabička do kapsy

Fotoaparát má kapesní rozměry, tedy přibližně 10 cm šířku, 5,5 cm výšku a hloubku 2 cm. Tvar a design je elegantní a střízlivý – hranatý obrys, stříbrné prvky a jinak jednobarevné provedení. Hodila by se vám stříbrná, černá, modrá či vínová?

predni.jpg predni2.jpg
max. velikost | max. velikost
Klasický jednoduchý design a uspořádání prvků.
Přední strana přehledně informuje oparametrech použité optiky.
ruka.jpg
max. velikost

Tvar je jednoduchý, výstupky žádné, objektiv se plně zasouvá, takže při přenášení či pádu jsou rizika poškození minimalizována. S dílenským zpracováním krytek, dvířek a tlačítek mám u Panasoniku dobrou zkušenost, kvalita je naprosto dostatečná. Osobně jsem nenarazila na výraznější problém.

zadni.jpg zadni2.jpg
max. velikost | max. velikost
Dnes už se hledáček „nenosí“, pro fotografování a prohlížení zato máme prostorný LCD displej s automaticky regulovaným podsvícením. Na zadní straně jsou přehledně uspořádána tlačítka pro pohyb v menu a přepínání mezi režimem fotografování a prohlížení a tlačítka pro nastavení parametrů fotografování.

Co se týče rozvržení ovládacích prvků a samotného ovládání, téměř netřeba podrobněji popisovat. Koncepce je již dlouhý čas stejná a osvědčená, a to přibližně od jara 2004, kdy byly představeny model FX-2 a FX-7. Oproti starším modelům jen bohužel chybí tlačítko pro nastavování stabilizátoru.

U tohoto fotoaparátu je potřeba počítat s malými rozměry. Pro uživatele to v podstatě znamená najít si nějaké optimální držení, které bude jisté, a nebudete prsty zakrývat např. blesk na přední straně, a dále doporučuji určitě využívat poutko.

bok1.jpg bok2.jpg
max. velikost | max. velikost
Hloubka těla je necelé 2 cm. Na pravém boku je umístěno očko pro poutko a konektory pro USB a HDMI.

Hlavním prostorem pro ovládání fotoaparátu je horní strana a pravý kraj na straně zadní. Nahoře je posuvný vypínač fotoaparátu, tlačítko spouště s kroužkem ovládajícím zoom objektivu a zapuštěné kolečko pro volbu režimů fotografování. Přepínač mezi režimem pro fotografování a prohlížení snímků a videa se nachází na zadní straně. Zde je umístěn také klasický křížový ovladač pro vstup a pohyb v menu, všechna čtyři tlačítka slouží také přímo pro nastavení funkcí, tj. korekce expozice, nastavení blesku, samospouště a nastavení autofokusu. Pod křížovým ovladačem máme tlačítko pro vyvolání tzv. rychlého menu – lišty pro nastavení nejběžnějších parametrů snímání (v režimu prohlížení slouží pro smazání snímku) – a pro nastavení zobrazení displeje.

Celkově je ovládání velice jednoduché a intuitivní, český jazyk menu je samozřejmostí.

Fotoaparát lze jednoduše propojit jak s PC přes USB, tak s tiskárnou. S dokoupeným kabelem pak využijete i výstup HDMI pro přehrávání HD videosekvencí na TV.

horni.jpg
max. velikost
Na horní straně ovládáte vypínač fotoaparátu, zoom objektivu, spoušť a volíte režimy focení.
spodni.jpg
max. velikost
Na spodní straně je mírně neprakticky umístěn závit pro stativ mimo střed.
spodni2.jpg
max. velikost
Místo pro akumulátor a slot pro paměťovou kartu je na spodní straně.

Fotoaparát spolupracuje s paměťovými kartami SD i novějším typem SDHC. Jako napájení patří k FX-60 akumulátor typu Li-ion. Vzhledem ke své velikosti má právě tento typ výbornou kapacitu a nafotíte s ním odhadem kolem 360 snímků. Nabíjení je rychlé, trvá 2 hodiny.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Srdcem kompaktu je CCD snímač velikosti 1/2,33 palců s rozlišením 12,1 Mpx. Rozlišení je tedy momentálně to nejvyšší, které trh u kompaktů nabízí.

Vzhledem k těmto hodnotám je hustota pixelů na snímači vyšší než dříve, ale toto je u dnešních kompaktů bohužel standard. Kvalita obrazu má být přesto vysoká, díky vylepšené optice a procesoru Venus Engine V, který např. inovoval zpracování signálu a šumu. Datový objem souboru to ale nezmění, takže nezapomeňte koupit kartu s větší kapacitou.1 GB paměti odpovídá přibližně 140 snímkům v nejvyšším rozlišení, HD videa se vejdou 4 minuty.

FX-60 má(nejen) k radosti fotografů krajin a interiérů k dispozici optiku Leica s mimořádně širokoúhlým ohniskem 25 mm, rozsah objektivu pak končí na pětinásobku, tedy na 125 mm. Dle tiskové zprávy právě díky inovativní optice se speciálními tenkými sférickými i asférickými čočkami bylo dosaženo tenkého těla v kombinaci s takovým rozsahem zoomu. Světelnost je běžná jako u ostatních podobných kompaktů na trhu, tj. F2,8-5,9.

zakladni.jpg
Zobrazení displeje při přehrávání.
tvare.jpg
V menu lze zapnout rozpoznání tváří a dokonce na fotkách přiřadit k tvářím jména, která se pak při příštím rozpoznání fotoaparátem zobrazí na displeji při focení.
rychlomenu.jpg 
Lišta „rychlého menu“ – s nejdůležitějšími parametry pro fotografování.

Tento expoziční automat je určen všem, kteří nepotřebují mnoho nastavovat a chtějí rychle fotografovat. Jak nabádá reklama, máme se ve všem spolehnout na inteligentní automatiku (na kolečku režimů jako iA), která nastaví ideální scénický režim a další parametry pro každý snímek. A ono to funguje - rozpozná snímání na blízko a začne fotografovat v režimu makro, kdy lze ostřit od 3 cm, umí rozpoznávat také tváře a či pohyb apod. Líbí se mi, že pak lze snímky prohlížet dle toho, v jakém scénickém režimu jste snímali a spustit selektivně např. prezentaci portrétů.

Kdo potřebuje nastavovat parametry snímání, je nejlepší použít samostatné tlačítko Q.menu, kdy nastavujete parametry nejrychleji na horní liště na displeji. Nechybí například možnost manuálního vyvážení bílé a bodového měření autofokusu. Potěšila mne možnost pak v klasickém menu nastavit pro automatiku limitní nejdelší čas expozice a limitní hodnotu ISO.

FX-60 pořizuje videosnímky v kvalitě HD (rozlišení 1280 × 720 pixelů), které se pěkně vyjímají na širokoúhlých (16:9) televizorech HDTV. Co bych však od dražšího kompaktu očekávala je možnost zoomování. Video má také pouze monofonní zvuk.

st1.JPG st2.JPG
max. velikost | max. velikost
Stabilizátor optiky je u Panasonicu tradičně výborně funkční. Nejdelší ohnisko, expoziční čas ¼ sekundy. Vlevo snímek s vypnutým O.I.S., vpravo s zapnutou funkcí.
hr1.JPG hr2.JPG hr3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zajímavé jsou scénické režimy „dírková komora“ a „filmové zrno“ (vlevo pro srovnání běžný snímek), bohužel mají dle poměru stran rozlišení jen 2 až 3 Mpx.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita a testy

Kresba ve středu snímku je velmi pěkná, k okrajům se však standardně zhoršuje, u nejdelšího ohniska jsou okraje více rozmazané. Přesto při srovnání s konkurenty není tato vada tak výrazná. Soudkovitým zkreslením optika netrpí.

Horší je to však s chromatickou vadou, můžeme si všimnout i nežádoucího bloomingu. I to je však pozorujeme v běžných mezích. Šum se projevuje výrazněji u ISO 800 a ISO 1600. U ISO 400 snímky také mírně šumem trpí, ale v běžné míře. Když snímky zmenšíte na méně pixelů a nebudete tisknout formát A3, nebude mít takový šum velký vliv na kvalitu.

t1.JPG t2.JPG
max. velikost | max. velikost
TEstchart – nejkratší a nejdelší ohnisko. Kresba je středu je velmi pěkná,
bohužel ke krajům se zhoršuje, a to více u dlouhého ohniska.

Barevnost snímku u Panasoniku nemá výraznější odchylky, silnější sytost není tak na škodu pro běžného uživatele a vyvážení bílé pokud není ideální, lze korigovat manuálním nastavením.

s1.JPG s2.JPG S3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
S4.JPG s5.JPG s6.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Citlivost na testovací scéně ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600

Fotoaparát pěkně rychle zaostřuje a má i docela hbitý náběh po spuštění (viz. tabulka). Se sériovým snímáním bych to u FX-60 moc nezkoušela. V sérii mohou být jen 3 snímky a navíc ta doba!Dat u 12MPx snímku je na zpracování pro procesor už jednoduše moc.

 

Naměřili jsme

Panasonic DMC-FX60

první snímek

1,67

snímek bez namáčknutí

0,42

snímek s namáčknutím

neměřitelné

ukládání-připravenost k dalšímu snímku

2,14

rychlost sériového snímání

1,6 sn/s

max. počet snímků v sérii

3

měřeno s paměťovou kartou

SDHC SanDisk 4 GB

Pokračování 4 / 4

Demosnímky a hodnocení

zoom1.JPG zoom2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
P1000001.JPG P1000022.JPG P1000023.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
P1000032.JPG P1000036.JPG P1000039.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
P1000059.jpg P1000202.JPG P1000208.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
P1000278.JPG P1000279.JPG P1000572.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
400b.JPG 400c.jpg 400d.jpg 400e.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Snímky při ISO 400
800a.jpg 800c.JPG 800d.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímků při ISO 800

Video (ukázka videosekvence v HD rozlišení, velikost 40 MB, přehrává např. QuickTime)

Celkové hodnocení

Panasonic FX-60, to je kvalitní malé tělo s kovovým opláštěním v pěkných barvách. Má k dispozici extra široké ohnisko 25 mm a možnost zoomovat až na 125 mm… Tento expoziční automat je určen především těm, co se rádi spolehnou na automatiku fotoaparátu a potřebují pohodlné a jednoduché ovládání, které u všech kompaktů není ještě samozřejmostí. Fotoaparát je vybaven mnoha funkcemi, např. pokročilá funkce rozpoznání tváří, stabilizátor a HD video, možnosti nastavení některých parametrů snímání.

Cena odpovídá kvalitě těla i snímků, a i když 12 Mpx fotkám na obrazovce příliš nelichotí, můžete se těšit z kvalitních výtisků. Model FX-60 bych určitě jako skvělý tip doporučila těm, co opravdu hledají výrazněji široké ohnisko (ať už se vám prostě líbí, či např. potřebujete fotografovat především krajiny, interiér a skupiny osob) a případně HD videosekvence. Pro ty, co nemají takovéto priority, má fotoaparát nevýhodu, že nějaké ty zápory také má, a pak mu tedy cenou a delšími ohnisky konkurují i jiné kompakty.

Plusy:

  • rychlý autofokus
  • jednoduché ovládání, kompaktní lehké tělo
  • extra široké ohnisko
  • Optická stabilizace
  • HD videosekvence

Minusy:

  • I s bleskem fotoaparát nastavuje vysoké ISO
  • Video bez zoomování
  • Malá světelnost objektivu
  • Ztráta ostrosti u krajů snímku
  • Pomalé sériové snímání a ukládání snímků

Zapůjčil

Panasonic DMC-FX60.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud