Panasonic: čtyřikrát a pokaždé jinak

22. července 2008
TWEET SDÍLET
Panasonic včera odpoledne představil čtyři nové digitály – a každý z nich se vyznačuje zajímavými technickými parametry.

Stalo se tradicí, že v polovině léta ohlašují firmy nové digitály, které posléze zaplaví podzimní trh – dnes si posvítíme na novinky od Panasoniku.

Portfolio digitálů od Panasoniku se rozšíří o čtyři modely – o stylové Lumixy FX37 a FX150, ultrazoomový EVF digitál FZ28 a o poloprofesionální model LX3 pro náročné uživatele. Všechny mají šanci nějakým způsobem oslnit uživatele: FX37 kombinací 25 mm širokého ohniska a 5× rozsahem, FX150 téměř 15megapixelovým rozlišením, ultrazoom FZ28 18× rozpětím optiky a LX3 zase povýšením do poloprofesionální sféry (oproti „středotříďákovi“ LX2).

Řadu vlastností mají všechny nově ohlášené modely společných. V kostce jmenujme například přítomnost optického stabilizátoru, režimy Inteligentní automatika, Inteligentní expozice či Inteligentní kontrola citlivosti ISO, funkci Detekce tváře (umí najít až 15 obličejů, a to i ty, které se do objektivu nedívají zpříma), rychlý autofokus či digitální odstraňování defektu červených očí.

Všechny zmiňované modely jsou také vybaveny zcela novým obrazovým procesorem Venus Engine IV, který by měl podle výrobce zajistit bezproblémové snímání i při chabém osvětlení, rozuměj – maximálně eliminovat hladinu šumu. Za samozřejmost můžeme považovat kompletní české menu u všech digitálů.

Dostupnost ani ceny novinek nejsou prozatím známy, o jejich zveřejnění výrobcem vás budeme informovat.

Panasonic Lumix DMC-LX3 – poctivé poloprofi

Bezpochyby nejdychtivěji očekávaným modelem je Panasonic Lumix DMC-LX3. Produktovou řadu LX otevřel v roce 2005 světový unikát, osmimegový Lumix LX1 s širokoúhlým 1/1,65" čipem v poměru stran 16:9. Hned následující rok jsme se z dílny Panasoniku dočkali nástupce Lumixe LX2, který byl osazen již desetimegapixelovým čipem. Nyní, po dvouleté odmlce, vstupuje na trh Lumix LX3– rovněž s 10Mpx CCD snímačem v širokoúhlém poměru stran. Budou se také pod jejím pláštěm skrývat špičkové technologie jako u předchůdců?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Zejména milovníci ultraširokých skel zaplesají – Leica objektiv totiž při přepočtu na kinofilmové políčko začíná na ohnisku 24 mm, a vzhledem k netradičnímu rozsahu 2,5× končí na „pouhých“ 60 mm, to vše ale při vynikající světelnosti F2–2,8.

Z konstrukčního hlediska jsme u předchůdců kritizovali absenci sáněk na blesk, „trojce“ již tuto výtku udělit nemůžeme. Jak je zřejmé z produktových fotografií, kromě externího blesku bude k dispozici také nasazovací optický hledáček jako částečná kompenzace za chybějící hledáček průhledový. Externí hledáček je monofokální a lze jej využít pouze pro ohnisko 24 mm. Bez tohoto nadstandardu bude uživatel odkázán „jen“ na displej, ten má ale 3" úhlopříčku s vynikajícím rozlišením 460 000 pixelů (u Panasoniku jsme se s tímto číslem setkali již u ultrazoomu TZ5).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Ani nyní se výrobce nevzdal výborné featury, tou je přepínač poměru stran na obrubě objektivu. Jednou z nových vlastností bude – vedle volby šesti barevných režimů – také možnost výběru jednoho ze tří typů černobílého podání – s tímto jsme se setkali již u zrcadlovek Panasoniku. Nově také LX3 umí pořizovat záběry s nastavením ISO 3 200 v plném rozlišení, a s ISO 6 400 ve 3Mpx rozlišení (4:3). Dokáže natáčet ozvučené videosekvence v rozlišení 1 280 × 720 pixelů při 24 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Přestože jsme předchozí model hodnotili jako špičku ve střední třídě digitálů, s vynikající funkční výbavou i obrazovou kvalitou, pomyslný černý puntík visel ve vzduchu nad prací firmwaru, jenž u vyšších nastavení citlivosti ISO bojoval s hladinou šumu. Možná tedy výrobce překvapí tím, že tento problém u LX3 „vychytal“. Potom by bylo nasnadě, že by se tento model mohl stát kvalitním záložním fotoaparátem pro mnohého zrcadlovkáře – už i při vědomí toho, že s přístrojem lze snímat i do surového formátu RAW.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Lumix LX3 bude v prodeji v černém a stříbrném plášti, jeho cenu předpokládáme od 13 do 15 tisíc korun. Kromě externího blesku a optického hledáčku je součástí nadstandardní výbavy také redukce na uchycení filtrů a širokoúhlé předsádky.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Základní technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LX3:

 • snímací prvek: CCD 1/1,63", 10 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC
 • objektiv: 24–60 mm, F2–2,8
 • LCD displej: úhlopříčka 3", 460 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG, RAW

Panasonic Lumix DMC-FZ28 – vyšpikovaný zoom

Mezi čtveřicí nově uvedených modelů najdete zbusu nový ultrazoomový digitál FZ28, jenž můžeme charakterizovat jako oprášenou verzi rok starého sourozence FZ18 (testovací snímky z tohoto modelu hledejte zde. Nově máme co do činění s 10Mpx snímacím prvkem oproti loňskému osmimegapixelovému. Mírný posun doznal také superzoomový objektiv s 18× optickým rozsahem: nyní jeho počáteční ohnisko začíná na širokém ohnisku 27 mm, a tak opačný konec optiky vykazuje 486 mm (u předchůdce 28–504 mm), opět při výborné světelnosti F2,8–4,4. Nabídku tradičních vyspělých režimů P/A/S/M oživují nové scénické režimy, jako je např. efekt dírkové komory (Pin Hole) nebo filmového zrna (Film Grain).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Výčet nových prvků pokračuje integrací většího, 2,7" displeje s vysokým rozlišením 230 tisíc pixelů. Z konstrukčního hlediska si na těle fotoaparátu můžete povšimnout drobných vylepšení, jako je například nový přepínač mezi režimem snímání a prohlížení či joystick Q.Menu pro rychlý výběr z nabídky Menu. Na kruhovém voliči nově najdete dvě možnosti pro uživatelské nastavení (ikonka C1 a C2). Polepšil si i elektronický hledáček, kterému povyrostlo rozlišení ze 188 tisíc pixelů na 201 600 px.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zatímco předchozí model to neuměl, novinka již zvládá natáčení videosekvencí ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů (HD kvalita). Li-Ion akumulátor by měl dovolit nasnímat až 450 záběrů na jedno nabití, při zaplnění karty je k dispozici 50MB prostor vnitřní paměti. Tak jako předchůdce disponuje i tento ultrazoom možností záznamu do surového RAWu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Lumix FZ28, jenž bude k dostání ve stříbrném a černém provedení, by mohl být dostupný přibližně za 11 tisíc korun.

Základní technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ28:

 • snímací prvek: CCD 10 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC
 • objektiv: 27–486 mm, F2,8–4,4
 • LCD displej: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG, RAW

Panasonic Lumix DMC-FX37 - ultraširokáč s delším dosahem

Nejnovější Lumix FX37, designově nijak nevybočující ze stylové řady rodinných Lumixů, je nástupcem letos v lednu uvedeného modelu FX35. Je opět vybaven desetimegapixelovým snímačem, optické vlastnosti se však mírně pozměnily. Fotoaparát se opět může pochlubit počátečním ultraširokým 25mm ohniskem objektivu Leica, ale nedisponuje již „jen“ čtyřnásobným, nýbrž hned pětinásobným rozsahem, a tak při plném vyzoomování dosáhne druhý konec optiky až 125 mm. Připomeňme, že toto rozpětí u Panasoniku měl doposud pouze digitál FX500, jehož podrobnou recenzi jste si mohli přečíst nedávno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Další specifikace digitálu se příliš neliší od těch, které jsou vlastní předchůdci: jedná se o expoziční automat s řádkou scénických režimů. Jeho displej s 2,5" úhlopříčkou vykazuje vysoké rozlišení 230 000 pixelů, můžete pracovat s vysokou citlivostí, a to až do ISO 6 400 – v tomto případě však jen při 3Mpx rozlišení. Také nyní si můžete vychutnat videosekvence v HD kvalitě, tedy při rozlišení 1 280 × 720 pixelů při frekvenci 30 sn./s. Spolehnout se můžete – pokud zaplníte SD/SDHC kartu – na rezervní vnitřní paměť o velikosti 50 MB. Na jedno nabití byste podle výrobce mohli pořídit až 310 snímků. Tak jako u Lumixe FX35, i nyní předpokládáme cenu do 10 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FX37:

 • snímací prvek: CCD 10 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
 • objektiv: 25–125 mm, F2,8–5,9
 • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG

Panasonic Lumix DMC-FX150 - téměř 15 megapixelů

Nezbývá než ptát se, jaké prvenství si v rámci rodiny Lumixů přináší na digitální trh kapesní model DMC-FX150. Je jím doposud nejvyšší rozlišení snímače, které činí 14,7 megapixelů. Připomeňme, že loni uvedený model FX100, evidentní předchůdce této novinky, hrál prim s 12Mpx čipem. Panasonic tímto parametrem dokonce pokořil konkurenční model Sony Cyber-shot DSC-W300 s doposud nejvyšším rozlišením v rodině kompaktů – 13,6 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Lumix FX150 má opět příjemné optické zázemí s širokoúhlým 28 mm objektivem značky Leica, při 3,6× rozsahu. Na zadní stěně najdete nový, o chloupek větší 2,7“ displej s rozlišením 230 tisíc obrazových bodů. Jednou z nových funkcí by měl být barevný bracketing, při jehož aktivaci pořídíte sérii barevně odstupňovaných fotografií: barevnou, černobílou a sépiovou. Ani nyní nebudete ochuzeni o video v HD kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

V ideálním případě by mělo být možné zaznamenat až 330 fotografií při plně nabitém Li-Ion akumulátoru. Výrobce opět ponechává částečnou volnost vašemu vkusu pro barvy: v nabídce stojí černé a stříbrné kovové opláštění. Cenu tohoto automatu s množstvím scénických režimů předpokládáme okolo 9 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Základní technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FX150:

 • snímací prvek: CCD, 14,7 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
 • objektiv: 28–100 mm, F2,8–5,6
 • LCD displej: úhlopříčka 2,7“, 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG

Témata článku: Technika, První pohled, Panasonic


Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

** Paní Bledé doma štěkají psi, jak je sledovat za pár kaček? ** Dnes to zkusíme pomocí primitivního mikrofonu a Arduina ** Při velké zvukové amplitudě spustíme alarm a dorazí notifikace

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

** Honor vylepšil svoji loňskou skládačku, je lehčí a tenčí ** Má pokročilejší sestavu fotoaparátů a výkonnější procesor ** Na voděodolnost a bezdrátové dobíjení se ale znovu nedostalo

Jan Láska
Skládací konstrukceVideo
Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy