Panasonic: Cestovní univerzály TZ80 a TZ100 a telezoom navrch

Panasonic si je vědom stoupající obliby lehkých a kompaktních ultrazoomů, proto na letošní „CESce“ představil hned dva nové modely. Majitele bezzrcadlovek 4/3 formátu navíc potěšil telezoomem.

To, že mezi novinkami najdeme přímého pokračovatele oblíbeného kapesního ultrazoomu TZ70 asi nikoho nepřekvapí, stejně jako jeho označení číslovkou 80. Jedná se totiž o totožnou koncepci s několika inovacemi…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ale odkud se vzal model s označením TZ100? Člověk si maně vzpomene na loňské uvedení prémiového kompaktu Panasonicu LUMIX LX100, jemuž koncová číslovka naskočila na stovku rovnou ze sedmičky (předchozí prémiový kompakt z dílny Panasonicu nesl označení LX7).

Tento přístroj očividně z podhoubí světelných kompaktů řady LX vyrostl, přesto ho lze s klidným svědomím označit za zakladatele nové produktové linie – vsadím boty, že nové přírůstky ponesou přídomek Mark II, III atd. –, neboť svého předchůdce parametrově postavil doslova na hlavu, a to zejména několikanásobně větším snímačem a možností natáčet 4K video.

Panasonic LUMIX DMC-TZ100

A podobně jako Panasonic LX100 je na tom nový LUMIX TZ100. Zásadním odklonem od „rodné linie“ je velký jednopalcový CMOS snímač s rozlišením 20,1 Mpx a objektiv – sice světelnější, ale s menším ohniskovým rozsahem. Konkrétně se jedná o stabilizovaný 10× zoom 9,1–91 mm (ekv. 35mm filmu 25–250 mm) se světelností F2,8–5,9. Vzhledem k menšímu rozsahu ohnisek už jen stěží můžeme hovořit o ultrazoomu jako v případě TZ80. Nicméně i tak se v kategorii kompaktů se snímačem větším jednoho palce jedná o přístroj s nadstandardním dosahem na dlouhém konci, který dovolí dostatečné přiblížení záběru, např. při fotografování přírody nebo architektury.

Klepněte pro větší obrázek

O zpracování obrazu a provozní rychlost se stará procesor Venus Engine, díky němuž lze pořídit sérii snímků rychlostí 10 sn./s (bez přeostřování). Citlivost snímače lze nastavit nejvýše na ISO 12 800. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 60–1/16 000 s (nad 1/2 000 s se aktivuje elektronická). Obrazová data se samozřejmě ukládají jak do JPEGu, tak do RAWu. LUMIX TZ100 zaostří na základě detekce kontrastu za 0,1 s.

Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je k dispozici 0,20“ elektronický hledáček s rozlišením 1 166 000 px a dotykový displej1 040 000 pixely. Kromě automatických režimů jsou dostupné módy prioritní i plný manuál. Dostatek ovládacích prvků – funkční prstenec a roller na horní hraně – postačí k pohodlnému nastavení všech expozičních parametrů. LUMIX TZ100 je tedy navržen ke komfortnímu externímu ovládání, přesto zůstává s rozměry 110,5 × 64,5 × 44,3 mm a váhou 312 g (včetně baterie a karty) velmi kompaktním přístrojem, který se vleze do kapsy.

Ale nyní se vrhněme na funkce, jež se v modelové řadě cestovních fotoaparátů LUMIX TZ objevují poprvé (najdeme je také u druhé novinky TZ80): 4K video, potažmo 4K Photo a funkce Post Focus.

Klepněte pro větší obrázek

Vedle Full HD (1 080/50p) videa podporuje LUMIX TZ100 natáčení videosekvencí ve 4K čili jeden snímek, jichž je fotoaparát schopen za 1 sekundu pořídit 25, má rozlišení 3 840 × 2 160 px. Libovolný záběr můžete díky funkci 4K Photo vyjmout ze záznamu a uložit jako samostatnou 8Mpx fotografii.

Funkce Post Focus je novinkou, která byla ohlášena na konci loňského roku a prostřednictvím updatu firmwaru přidána do vybraných fotoaparátů značky Panasonic. Jak název napovídá, jedná se o možnost vybrat oblast zaostření ex post, tedy až po pořízení snímku. Fotoaparát pořídí sérii záběrů zaostřených do různých oblastí scény (celkově se jich posuzuje 49) a uživatel si posléze ze záznamu vybere, jakou část záběru chce mít ostrou.

Jako fotoaparát na cesty je LUMIX TZ100 vybaven WiFi modulem, který umožňuje bezdrátový přenos pořízených snímků a dálkové ovládání pomocí chytrého zařízení. Novinka se na obchodní pulty dostane v březnu ověšena cenovkou 700 dolarů (cca 17 500 Kč).

Panasonic LUMIX DMC-TZ80

Zásadními inovacemi následníka LUMIXu TZ70, který jsme testovali ZDE, jsou funkce, o nichž jsme psali výše, tedy 4K video a Post Focus. Proměnou prošel i CMOS snímač, jehož velikost 1/2,3" sice zůstala stejná, ovšem navýšeno bylo jeho rozlišení – z 12 Mpx na rovných 18 Mpx; maximální citlivost lze nastavit na ISO 6 400.

Klepněte pro větší obrázek

Ke cti Panasonicu budiž, že byl nejkratší čas závěrky posunut na 1/16 000 sekundy, tudíž se uživatelé nemusejí bát, že by jejich společník na cesty selhal při fotografování tzv. na plnou díru v příliš slunečném počasí. Sekvenční snímání dosahuje rychlosti 10 sn./s (s jednorázovým zaostřením). Data lze jako u předchůdce ukládat do JPEGu i RAWu.

Klepněte pro větší obrázek

Exteriér – ovládací prvky, plus objektiv – zůstal téměř nedotčen. Fotoaparát je opět osazen objektivem Leica s ohniskovým rozsahem 24–720 mm (po přepočtu na 35mm film, 30× zoom) a se světelností F3,3–6,4. Na zadní stěně najdeme pevný, nově dotykový displej o velikosti 3" a rozlišení 1 040 000 px a taktéž elektronický hledáček s úhlopříčkou 0,5 cm sestávající z 1 166 000 obrazových bodů. Vnější ovládací prvky jsou přizpůsobeny komfortní práci v prioritních režimech i ručním módu. Na rozdíl od vyššího modelu TZ100 na horní hraně nenajdeme otočný ovladač, uživatelé se musejí spolehnout na osvědčený multifunkční prstenec kolem objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě natáčení 4K videa (25 sn./s) je samozřejmostí Full HD video (1 080/50p), které se ukládá ve formátu MP4. A na „wifinu“ se také nezapomnělo. LUMIX TZ80 ve srovnání se „sedmdesátkou“ trošinku nabyl co do velikosti (112 × 64 × 38 mm) i váhy (282 g). Cena kompaktního ultrazoomu byla stanovena na 450 dolarů (cca 11 000 Kč).

LEICA DG VARIO-ELMAR 100–400 mm F4–6,3 ASPH POWER O.I.S.

Přírůstek do řady výměnných objektivů LUMIX G je určen pro fotoaparáty s bajonetem micro 4/3. V přepočtu na 35mm kinofilm nabízí ohnisko 200–800 mm, přesto je poměrně malý a lehký: jeho délka činí 171,5 mm, průměr 83 mm a váha 985 g.

Klepněte pro větší obrázek

Kovový tubus je utěsněn proti nepříznivým klimatickým podmínkám, prachu a vlhkosti. Optická konstrukce sestává z 20 členů uspořádaných v 13 skupinách; z toho 1 čočka je asférická ED, 1 člen UED, 2 čočky ED. Tyto speciální optickým členy (ED a UED) by měly zajistit výborný přenos kontrastu a eliminovat chromatickou aberaci. Clona se skládá z 9 lamel a závit na filtr má průměr 72 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Ostřicí mechanismus by měl být velmi rychlý a tichý, optický stabilizátor POWER O.I.S. zase umožnit fotografování s delšími expozičními časy. Objektiv si dokáže poradit i s detailními záběry: max. zvětšení činí 0,25× a min. zaostřovací vzdálenost 1,3 m (na širokém konci) a 5 m (tele). LEICA DG VARIO-ELMAR 100–400 mm se začne prodávat v dubnu za 1 800 dolarů (cca 45 000 Kč).​

Témata článku: Technika, Objektivy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze