Ovoce a zelenina do vody vhozená

15. března 2009
TWEET SDÍLET
Rádi experimentujete s nasvícením a chtěli byste zkusit něco zajímavého? Ukážeme vám jak na podvodní „produktovky“.

Fotografie ovoce a zeleniny padající do vody jsou častým námětem reklam, kde je třeba propagovat čerstvost, zdraví, barvu a chuť. Tahle fotografická disciplína není vyhrazena jen profesionálům. O podobnou reklamní fotografii se můžeme pokusit i my, amatéři. Bude k tomu potřebovat několik propriet a pomůcek, produkty, které chceme „prodat“, a pochopitelně naši fotovýbavu.

Jaký předmět ponořit do kapaliny?

Budeme potřebovat průhlednou nádobu s vodou, do které vhodíme fotografované předměty. Ideální volbou je jistě akvárium. Jeho rozměr není nijak podstatný, ostatně málokdo z nás má doma akvária různých velikostí. Připravíme si alobal a průsvitný (pauzovací) papír na odrazy a rozptyl světla a papír nebo textilii na vytvoření pozadí.

Podmínkou úspěšného fotografovaní je stativ a dálkově odpalitelný blesk, ideálně dva blesky. Vystačíme si i s obyčejnými odpalovači, spínajícími středovým kontaktem, protože budeme fotit s manuálním nastavením intenzity záblesků. Zrcadlovka opatřena funkcí živého náhledu bude přínosem, avšak tento experiment lze nafotit s jakýmkoliv fotoaparátem schopným odpálit externí blesk. Objektiv můžeme použít dle libosti, osvědčila se ohniska do 50 mm. Nepostradatelná bude dálková spoušť. Použít lze jak infra-spoušť, tak kabelovou. Důležité je, aby měla minimální respektive žádné zpoždění, abychom exponovali v pravý čas. Rozhodně nezapomene fotografovat ve formátu RAW. Naše díla budou potřebovat poměrně výrazné úpravy v počítači.

Zbývá nám pouze připravit předměty, které budeme fotografovat. Ovoce a zelenina jsou klasickými kandidáty, ale lze použít vše, co vám přijde na mysl, vejde se do akvária a čemu nevadí voda.

Klepněte pro větší obrázek 
Kandidáti na podvodní „produktovky“

Příprava pracoviště

Vodu z vodovodu nemusíme nijak upravovat či filtrovat. Je čistá, ale obsahuje rozpuštěný vzduch, který se postupně uvolňuje ve formě bublinek. Vodu je nutné nechat několik hodin „odstát“ v akváriu, aby všechen vzduch vyprchal. Zbylé bublinky, usazené na stěnách akvária, je lépe odstranit mechanicky než softwarově. Ideálním pomocníkem pro jejich odstranění je magnetický čistič akvárií. Pokud vytahujeme akvárium ze sklepa či půdy, musíme počítat s časovým prostojem. Nalitá voda bude mít jinou teplotu než skla akvária a na jeho vnějším povrchu bude docházet k nežádoucí kondenzaci.

Akváriu vytvoříme pozadí. Materiál a barvu zvolíme dle libosti, velice se mi osvědčila klasická černá. Vhodně si rozložíme stativ s fotoaparátem. Vedle bočních stěn akvária umístíme blesky tak, aby hlavou mířily dovnitř. Blesky propojíme a synchronizujeme. Pokud máme pouze jeden záblesk, protilehlou stranu akvária potáhneme alobalem jako odraznou deskou nebo přiložíme zrcadlo. Odrazem docílíme přibližně rovnoměrného osvícení předmětu. Pro změkčení ostrého světla blesku vytvoříme difuzor z pauzovací papíru nebo použijeme rozptylnou desku. Blesk(y) doporučuji ochránit před stříkající vodou. Třeba zabalením do mikrotenového sáčku. Při vhazování předmětů do akvária bude kolem mokro.

Nastavujeme techniku

Nevyhneme se experimentu, protože podmínky fotografování i technika budou fotograf od fotografa různé. Své tipy omezím na nutné minimum, jelikož ve hře je množství faktorů (velikost akvária, směrné číslo blesku, případné filtry pro změkčování světla, barva pozadí). Šum je nepřítelem na každé frontě, a tak použijeme základní citlivost senzoru. Expoziční čas nastavíme na nejmenší hodnotu, kterou nám synchronizace závěrky s bleskem dovolí. Obvyklé jsou časy 1/200 či 1/250. Clonu nastavte dle vašich zkušeností – každý objektiv má svůj „vrchol“ ostrosti při jiném clonovém čísle. Obecně bych doporučit clonit mezi F8 až F13.

Správné ostření je jeden z nejdůležitějších předpokladů dobré produktové fotografie. Zvolíme si nejlbližší „rovinu“ v níž budeme předměty vhazovat do vody. V této rovině vložíme kolmo do vody nějaký předmět, na který bude autofokus schopný zaostřit. Jakmile nám automatika přístroje zaostří, přepneme fotoaparát do režimu manuálního ostření a polohu fotoaparátu a místo vhazování předmětů do vody už neměníme.
 
Do jisté míry nám pomůže polarizační filtr. Nalezení polohy natočení, v které dostáváme nejlepší výsledky, je na vás.

Jak nastavit intenzitu záblesků? Neexistuje obecný návod jak blesky nastavit a je třeba postupovat metodou pokus-omyl. Vyplatí se některý z fotografovaných předmětů fixovat pod vodu pomocí závěsu. Pokud se nám zdá expozice i nasvícení ideální, můžeme se pustit do samotného topení objektů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Podvodní „miniateliér“

Mokrá část experimentu

Vhodit předmět do vody tak, aby voda pěkně stříkala a stisknout spoušť v okamžiku, je předmět těsně pod hladinou, je otázkou cviku a náhody. Nezbývá, než zkoušet a zkoušet. Použít větší akvárium, rozšířit ohnisko a zvětšit si záběr není dobré řešení. Pozdějším výřezem přijdeme o rozlišení fotografie, kvalitu výstupu a v neposlední řadě – při vytahování „utopenců“ budeme muset nořit ruku hloub do vody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Voda bude opravdu všude

Suchá část experimentu

Spočívá v softwarovém vyladění snímku. Potřebné úpravy popíši v bodech, postup je patrný z přiložených snímků.

1) Vyvoláme fotografii z RAWu.
2) Upravíme úrovně – nastavíme úroveň černé tak, abychom mohli retušovat bubliny.
3) Magnetickým lasem vybereme objekt jehož se nechceme štětcem dotknout a invertujeme výběr.
4) Vezmeme černý štětec a „zamalujeme“ všechny nehodící se bublinky.
5) Provedeme finální úpravy snímku.

Ukázkový postup editace fotografií:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost
Úprava pozadí | Ořez fotografie | Výsledek

Galerie ukázkových fotografií

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikostmax. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

 

Témata článku: Fotoškola


CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

Atmosférická umělecká hříčka očividně upoutala pozornost studia.

Michal Maliarov
CD Projekt REDByznys
Nejlepší aplikace pro tento týden: Šifrovaný cloud, nejlepší kavárny světa a unikátní kalkulačka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Šifrovaný cloud, nejlepší kavárny světa a unikátní kalkulačka

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Apex Legends nehodlají zastavovat, Season 11 je za rohem a nová legenda pomalu vstupuje do arény.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
ŽIVĚ: Finálový víkend Sazka eLEAGUE je tu. Nejlepší týmy bojují o titul

ŽIVĚ: Finálový víkend Sazka eLEAGUE je tu. Nejlepší týmy bojují o titul

Na For Games se rozjíždí finálové hry v Counter-Striku. Kdo si odnese vítězství? Sledujte živě!

Doupě
esportCounter Strike
Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti