Outdoorový foťák: Pentax Optio W10 (recenze)

2. května 2006
TWEET SDÍLET
Outdoorový foťák: Pentax Optio W10 (recenze)
Pentax Optio W10 má ve třídě konkurenčních šestimegových fotoaparátů ojedinělé postavení – jeho voděvzdorné provedení totiž dovoluje až půlhodinový ponor do hloubky 1,5 metru. Kromě této odolnosti jsme si samozřejmě na mušku vzali také obrazovou kvalitu.

Expoziční automat Optio W10 má k dispozici CCD čip se – pro tuto třídu – standardní velikostí úhlopříčky 1/2,5“. Snímač je stejně jako u předchůdce osazen šesti miliony světlocitlivých buněk.

Model pracuje s firemním objektivem, jenž je schopen až trojnásobného optického přiblížení v rozsahu 38–114 mm (ekv. kinofilm). Je vybaven zejména na dlouhém konci dobrou hodnotou světelnosti F3,3–4, pochvalu si zaslouží pohotová práce autofokusu.

Přestože je fotoaparát pouhým expozičním automatem doplněným o 19 motivových programů, má nadprůměrnou funkční základnu. K jeho výbavě patří vedle autofokusu také možnost manuálního zaostřování, aktivovat lze i omezovač rozsahu zaostření Focus Limiter. Uživatelsky je možné ovlivnit ostrost, kontrast i saturaci, samozřejmostí je také zobrazování reálného histogramu a indikace přepalů a podexpozice v režimu snímání i prohlížení.

Klepněte pro větší obrázek 
Programová automatika je obohacena o slušný počet scénických režimů

Jak jsme již naznačili v předchozí kapitole, specifikem tohoto – stejně jako předchozího – modelu je zelené tlačítko na zadní stěně přístroje. Tím aktivujete tzv. Zelený režim, jenž zajistí plně automatické nastavení parametrů a většinu ostatních tlačítek uzamkne. Zelené tlačítko má však ještě druhou možnost využití: můžete mu v Menu přiřadit čtyři vámi vybrané parametry, které se poté ukazují v horní části LCD jako rychlá nabídka. Výrobce tak alespoň částečně kompenzuje fakt, že pro většinu nastavení musíte vstoupit do Menu, a někdy tam pro potřebné funkce zašátrat pěkně hluboko.

A dotřetice význam zeleného tlačítka: pokud se vám při nějakém úkonu ukáže na displeji, neváhejte jej zmáčknout, neboť se vám zobrazí stručný komentář, jak využít daný mód.

Klepněte pro větší obrázek
Zelené tlačítko vám může být dobrým rádcem

Fotoaparát disponuje také nezvykle rozsáhlou paletou editačních možností u pořízených snímků a videosekvencí, tato nabídka je shodná s Optiem WPi, který jsme recenzovali zde. Ze zajímavých funkcí připomeňme například přidávání barevných filtrů či filtrů pro ovlivňování jasu, nebo třeba dělbu a spojování videozáznamů.

Máte-li rádi trochu kýče, můžete buď při exponování, nebo následně v režimu prohlížení přidávat ke svým snímkům ozdobné rámečky.

Podrobnou technickou specifikaci fotoaparátu si můžete prohlédnout zde.

Témata článku: Testy, Pentax

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic