Ostagram: nová aplikace přetvoří i fádní snímky v umělecké dílo

12. března 2016
TWEET SDÍLET
Webová aplikace původem z Ruska pracuje s výpočetním modelem neuronových sítí. Kombinací fotografie a vybraného malířského díla dokáže proměnit původní obraz, s nadsázkou k nepoznání.

Ostagram pracuje s výpočetním modelem nazývaným neuronové sítě. Umělé (počítačové) neuronové sítě vycházejí z jejich biologická obdoby – lidské nervové soustavy, čili ač jsou umělé, fungují podobně jako lidský mozek.

Tento výpočetní model se používá např. v energetice, lékařství, finančnictví apod., ale i ve fotoeditačních programech jako nástroj organizace fotoarchivu: díky němu dokáže software (např. Adobe Photoshop) roztřídit snímky podle obličejů a typu/tvaru objektu. Pokud byste se chtěli o fungování umělých neuronových sítích dozvědět víc, mrkněte na tento odkaz.

Klepněte pro větší obrázek
Obrázek vygenerovaný aplikací DeepDream

Že je možné použít tuto technologii nejen k praktickým (organizačním) úkonům, potvrdili v létě loňského roku vývojáři společnosti Google. Představili aplikaci fungující na bázi neuronových sítí s názvem DeepDream, která dokáže najít a zvýraznit vzory ukryté v hlubinách obrazu. Výsledkem jsou snímky s halucinogenním vzhledem. Novou umělou (uměleckou?) techniku nazvali inceptionismus, slovem odvozeným z anglickému „inception“, což je v českém překladu „počátek“.

 Webovou aplikaci DeepDream můžete vyzkoušet ZDE.

Z principu DeepDreamu vychází též webová aplikace a zároveň galerie Ostagram. Na rozdíl od „googláckého“ DeepDreamu pracuje se dvěma vstupními obrazy – obvykle fotografií a digitální reprodukcí konkrétního malířského díla. Dle iniciátora projektu Sergeje Morugina vznikla služba na základě algoritmu, jehož autory jsou Leon A. Gatyse, Alexander S. Ecker a Matthias Bethge. Tato trojice studentů zveřejnila výsledky svého výzkumu v článku A Neural Algorithm of Artistic Style. Pokud vládnete anglicky a toto téma vás zajímá, ZDE je k naezení plné znění studie.

Jak obrázkové aplikace založené na modelu neuronových sítí fungují?

Základními kategoriemi, s nimiž se při tvorbě aplikací na bázi umělé neuronové sítě pracuje, jsou obsah a styl – obrazu samozřejmě. Při pohledu na umělecké dílo, malbu, je člověk schopen tyto dva vizuální prvky oddělit. Totéž dokáže i zmíněný software, s tím bonusem, že kombinací těchto prvků, „vytažených“ ze dvou zdrojů, umí vytvořit nové dílo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vpravo: A. Vstupní fotografie B. J. M. W Turner: Ztroskotání Minotaura, C. V. van Gogh: Hvězdná noc, D. Edvard Munch: Výkřik, E. P. Picasso: Nahá sedící žena, F, V. Kandinskij: Kompozice VII

Zjednodušeně si daný proces můžeme představit jako oddělení jednotlivých vrstev obrazu podle určitých funkcí, přičemž horní vrstvy extrahují obsah obrazu – uspořádání jednotlivých objektů, zatímco ty spodní vycházejí z textury obrazu a rekonstruují jeho styl. Přesnou kombinací všech těchto vrstev vzniká nový „snímek“, na němž je zachováno původní uspořádání objektů čili takové, jaké je na fotografii, zatímco barvy a lokální struktury jsou převzaty např. z maleb.

Bohužel v současné chvíli je služba Ostagram nedostupná pro uživatele z jiných zemí než z Ruska. Autoři uvádí, že se jedná o problém s přetížením serveru – vygenerování konečné podoby snímku je datově náročné a tvůrci nepředpokládali tak obrovský zájem. NIcméně slibují, že tento problém do budoucna vyřeší a Ostagram zpřístupní i zahraničním uživatelům.

Ostagram by bylo možné označit za další z řady „fotomrvítek“ (přestože sofistikovanější), nicméně výsledné obrazy jsou dle mého názoru minimálně zajímavé. To ostatně můžete posoudit v galerii snímků níže.​

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Technologie