Osobnosti české fotografie

3. března 2007
TWEET SDÍLET

V uplynulém týdnu byly vyhlášeny výsledky ocenění Osobnost české fotografie. Cena byla udělena ve dvou kategoriích, Osobností české fotografie 2006 se stal Jiří Stach. Druhým oceněním je Osobnost české fotografie 2006 – za dlouhodobý přínos fotografii, to získala fotografka Anna Fárová.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ocenění udělila již počtvrté Asociace profesionálních fotografů České republiky, ta je součástí Evropské federace profesionálních fotografů. Asociace se vedle organizování fotografických výstav snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. V předchozích letech získali titul Osobnost české fotografie Josef Koudelka (2003), Jaroslav Anděl (2004) a Vladimír Birgus s Jaroslavem Mlčochem (2005).

Klepněte pro větší obrázek

V letošním roce byla poprvé udělena cena ve dvou kategoriích, které lépe pokrývají specifické oblasti fotografie. Titul Osobnost české fotografie je určen fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu uplynulého kalendářního roku zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí. Druhý titul Osobnost české fotografie 2006 – za dlouhodobý přínos fotografii á stejná kritéria s výjimkou časového období, které zde není omezeno na jeden rok.


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Recenze objektivů Laowa 12 mm F2,8 Zero-D a 14 mm F4 Zero-D DSLR: skvělé širokáče

Kdo hledá pevný širokoúhlý objektiv, měl by začít hledat hlavně mezi manuálními skly. Tyhle objektivy Laowa ukazují, proč je to dobrý krok.

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivy
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon