12
Fotogalerie

Osm mega v mobilu je realitou

První osmimegapixelový fotomobil je na světě a nese logo Sony Ericsson. Pojďte se s námi podívat, jestli ohrozí digitální kompakty.

Pod včerejším článekem, kde jsme zauvažovali nad tím, zda mohou fotomobily ohrozit pozici digitálních kompaktů, se rozvinula více než zajímavá diskuze. Pokud bych měl zaujmout nějaké konkrétní stanovisko, myslím si, že fotomobily opravdu mají potenciál nahradit levné a stylové digitální kompakty.

Souhlasím s tvrzeními ohledně objektivu i snímače, která jsou uvedena ve včerejší diskuzi a z praxe se i toto potvrzuje. Současné fotomobily zkrátka mají malý snímač a kvalitativně nedostatečné objektivy, což spolu s horším obrazovým procesorem končí nevalnými výsledky.

Dovedu si však představit fotomobil, který tato tvrzení popře. Vezměte si například stylové komapkty od Nikonu řady S, které jsou vybaveny periskopovým objektivem a snímačem standardních (rozuměj kompaktovských) rozměrů. Jejich tloušťka je díky periskopové konstrukci minimální a obraz mezi kompakty průměrný, ve srovnání s fotomobilem však výborný. Uvidíme, zda se někdo vydá touto cestou.

Pojďme se ale podívat blíže na horkou novinku ve světě mobilů. Je jí nový přístroj Sony Ericsson C905, který je v současné době jediným mobilem s integrovaným 8Mpx digitálním fotoaparátem. To je také hlavní důvod, proč jsme poněkud netradičně zařadili do vydání DIGIareny představení fotomobilu.

Fotomobily Sony Ericsson nesou ještě přídomek Cyber-shot, což značí inspiraci digitálními kompakty značky Sony, které jsou značeny stejně. Ruku v ruce s tím jde také velmi dobrá ergonomie mobilu i při použití jako digitál, na následujícím videu uvidíte více.

VIDEO: 579 'Sony Ericsson C905'

Podobně jako ovládání fotomobilu, také jeho funkce a vybavení patří k tomu lepšímu, co můžeme mezi fotomobily najít. Nabídka nastavení a funkcí je velmi podobná digitálnímu kompaktu. V nastavení přístroje můžete zvolit například míru komprese obrazu či de/aktivovat pomocný paprsek autofokusu. S takovým nastavením se dokonce nesetkáte ani u některých low-endových kompaktů. Stručný pohled do menu najdete na dalším videu.

VIDEO: 580 'Sony Ericsson C905'

Tím nejdůležitějším a pro nás stěžejním jsou však fotografie, které SE 905 produkuje, respektive jejich kvalita. Jelikož máme přístroj k dispozici teprve druhý den, nabídneme vám pouze ochutnávku několika fotografií. Detailní recenzi mobilu, včetně většího množství snímků, pro vás připraví kolegové na MobilManii.

Pokud bych měl alespoň ve zkratce zhodnotit několik málo snímků, které jsme s fotomobilem vyfotili, pak by byl verdikt spíše pozitivní. Mobil má bohužel stále ještě problém s přesným vyvážením bílé barvy a automatika utíká více ke studeným tónům. Podobně také u obrazového procesooru najdeme známý nešvar v podobě přílišné komprimace a nevhodně zvoleného algoritmu. Nad míru dobře si však poradil mobil s šumem u vyšší citlivosti, všimněte si nočního snímku, kde je sice viditelný barevný digitální šum, avšak vzhledem k citlivosti ISO 400 je to výsledek dobrý.

DSC00008.JPG DSC00011.JPG DSC00013.JPG
max. velikost | max. velikost |max. velikost
DSC00016.JPG DSC00018.JPG DSC00019.JPG 
max. velikost |max. velikost | max. velikost
DSC00020.JPG DSC00023.JPG DSC00024.JPG
max. velikost | max. velikost |max. velikost
DSC00027.JPG DSC00028.JPG DSC00032.JPG 
max. velikost |max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud