10
Fotogalerie

Optimální kompromis

Relativně nízký dynamický rozsah snímače je od počátku problémem digitálních fotoaparátů – ani nejnovější modely v tomto směru velký pokrok neučinily.

Naštěstí si můžete k práci přizvat dva silné pomocníky: funkci bracketing vašeho digitálu a grafický editor v počítači. Při focení výrazně kontrastní scény si většinou musíte vybrat, zda expozici „naberete“ z popředí a dostanete tak zcela bílou oblohu bez kresby, nebo kombinaci času a clony naopak změříte podle oblohy – pak se ale zase popředí snímku bude utápět v černočerné tmě.

Kompromisní řešení ale přece jen existuje: záběr můžete vyfotit vícekrát, pokaždé s různou expozicí, a výsledný snímek pak sestavit v počítači – z každého obrázku použijete tu lepší část. Operaci můžete provést v některém z běžných grafických editorů, jako například Adobe Photoshop nebo Gimp, práce to však bývá zdlouhavá – zejména, pokud jste při focení nepoužili stativ a jednotlivé snímky je tak nejprve třeba spasovat do dokonalého zákrytu.

K tomuto účelu jsou však navržené i speciální programy, které vám práci značně zjednoduší. Patří k nim i aplikace Photomatix, jejíž základní verzi Basic si můžete zdarma stáhnout z internetu. Na rozdíl od dokonalejší (placené) verze Pro sice neumožňuje téměř žádná nastavení a ze světlých i tmavých částí snímku program pouze složí průměr, výsledek je ale i tak velmi dobrý. Výhodou jsou také dávkové operace, díky nimž rychle zvládnete spojení mnoha snímků současně.

po.jpg
max. velikost

Původní fotografie byly pořízeny bez stativu s pomocí funkce bracketing. Ze tří takto vzniklých snímků byly vybrány oba „krajní“, jejichž expozice se navzájem liší o 1,2 EV.
pred_01.JPG pred_02.JPG
max. velikost | max. velikost
foto: Jiří Steiger, Olympus Camedia C-5060

Technika na pomoc 

Pro rychlé pořízení několika (zpravidla tří) snímků s rozdílnou expozicí po jediném stisku spouště je většina digitálů vybavena funkcí bracketing (v menu se obvykle označuje zkratkou BKT). V menu si pak můžete nastavit, jak velký má být rozdíl v expozici – nejčastěji se nabízí rozpětí 0–2 clonová čísla. Nejvhodnější bývá nastavit cca 0,6 hodnoty clony (2/3 EV), při větších rozdílech jsou krajní snímky již příliš světlé, resp. tmavé. Po stisku spouště držte fotoaparát pevně, aby na sebe jednotlivé snímky co nejlépe pasovaly – ideální je samozřejmě použít stativ.

rozdil.jpg

 

Vrána k vráně

Spusťte Photomatix Basic 1.2 a z menu zadejte File | Open (Ctrl + O). V okně vyhledejte adresář se snímky, které chcete spojit, se stisknutou klávesou Ctrl oba označte a výběr potvrďte tlačítkem Otevřít. Pokud jste fotografovali ze stativu (pak můžete označit i více snímků), z menu pouze zadejte Combine | Average (Ctrl + A) – spojení snímků se provede automaticky během pár vteřin.

001.jpg
max. velikost

V dokonalém zákrytu

Hlavní výhoda aplikace Photomatix spočívá v tom, že u dvou obrázků dokáže nejen zkombinovat jejich jas, ale také je vzájemně spasovat – tedy pokud jste fotili volně „z ruky“. V takovém případě po otevření páru snímků vyberte z menu Combine | Highlights & Shadows – 2 images, zobrazí se dialogové okno. V něm zaškrtněte volbu Align before combining (jinak se spasování neprovede) a stiskněte OK.

002.jpg 

Dodejte jiskru

Výsledný snímek můžete v Photomatixu dále upravit. Pokud se vám finální obrázek zdá málo kontrastní, jednoduše to napravíte po zadání Utilities | Brightness & Contrast. Otevře se dialogové okno, kde posuňte spodní jezdec Contrast přiměřeně doprava. Horním posuvníkem můžete případně upravit i jas snímku. Stiskněte OK. Lze také zvýšit ostrost snímku, stačí z menu vybrat Utilities | Sharpen.

003.jpg
max. velikost

Přiměřená velikost

Přímo v Photomatixu můžete snímek i oříznout – stačí přidržet klávesu Ctrl, myší se stisknutým levým tlačítkem vyznačit požadovaný výřez a z menu zadat Utilities | Crop. Snadno změníte také velikost fotografie: vyberte Utilities | Resize, v dialogovém okně zaškrtněte volbu Keep Aspect Ratio (pro zachování poměru stran), do pole Width (šířka) nebo Height (výška) zadejte novou hodnotu a stiskněte OK.

004.jpg 

Rychlý proces

Pokud chcete spojit více dvojic snímků současně, můžete využít hromadné úpravy. Z menu vyberte Automate | Batch Processing (Ctrl + B) a v dialogovém okně zaškrtněte Average, Align Bracketed Images (chcete-li snímky i spasovat) a zadejte Select 2 images at a time. V poli Source vyberte adresář se snímky a stiskněte tlačítko Run. Spojené snímky najdete v podadresáři „PhotomatixResults01“.

005.jpg
max. velikost

Ve zkratce:

Otevřete snímky, které chcete spojit
Pokud jste nefotili ze stativu a snímky je nutné navzájem spojit, můžete otevřít pouze dvě expoziční varianty jednoho záběru.

Spojte otevřené snímky
Na výběr nemáte žádné volby, automatika však funguje vcelku spolehlivě.

Dodejte snímku jiskru
Většina výsledných snímků vyžaduje zvýšení kontrastu, obraz ale můžete také například doostřit.

Zvolte správný výřez
Kromě výřezu lze změnit také velikost snímku, třeba když jej chcete umístit na internet.

Šetřete síly
Upravit můžete všechny snímky z vybraného adresáře najednou.

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 4/2007. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 11 55 88.

001.jpg

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud